Valsts prezidents: 1991. gadā Islande lauza ģeopolitisko ledu

Pēc Islandes prezidenta Gudni Jouhannessona (Mr Guðni Th. Jóhannesson) ielūguma 25. un 26. augustā triju Baltijas valstu prezidenti un ārlietu ministri darba vizītē Reikjavīkā atzīmē vēsturisko lēmumu, kad 1991. gada 22. augustā Islande kā pirmā no pasaules valstīm atzina atjaunoto Baltijas valstu neatkarību.

25. augustā, uzrunājot Islandes prezidentu, E. Levits akcentēja, ka Latvija vienmēr augstu novērtēs to, ka Islande nekad nav atzinusi Baltijas valstu inkorporāciju PSRS: “Jūs vienmēr esat aizstāvējuši starptautisko tiesību un suverenitātes principus, demokrātiju un cilvēktiesības.”

“Islande salauza ģeopolitisko ledu. Jūs toreiz bijāt pirmie pasaulē, kas atzina mūsu atgūto neatkarību, un vienmēr paliksiet mūsu tautas atmiņā kā drosmīga valsts, kas nebaidās iestāties par taisnību. Par savu brīvību šodien cīnās arī Ukraina, un mums visiem tāpēc ir tik saprotams, kādēļ jāaizstāv Ukrainas tauta,” vecākajā parlamentā Eiropā – Islandes Altingā – uzsvēra E. Levits.

Savukārt sarunā ar Islandes parlamenta priekšsēdētāju Birgiru Aurmansonu (Mr Birgir Ármannsson) un deputātiem Latvijas un Igaunijas prezidenti apliecināja savstarpēju ieinteresētību stiprināt mūsdienu Ziemeļvalstu un Baltijas valstu ciešo sadarbību, īpaši drošības un enerģētikas jautājumos.

Valsts prezidents Egils Levits arī izcēla mazo valstu lomu, aizstāvot starptautisko taisnīgumu un tiesiskumu, kā arī multilaterālismu.

Foto&Video: president.lv

TOP Komentāri

avatar