Vakcinācija pret CPV – ieguldījums savā veselībā. Madaras Rābes stāsts

Pēdējā laikā medijos bieži parādās informācija par vakcināciju pret cilvēka papilomas vīrusu jeb CPV. Mudināt sabiedrību aktīvāk aizdomāties par šī vīrusa riskiem raisījusi ne vien satraucošā Latvijas statistika CPV izraisīto vēžu jomā, bet arī šogad ieviestās izmaiņas bērnu vakcinācijas kalendārā – proti, nu vakcīnu pret CPV bez maksas var saņemt ne tikai meitenes vecumā no 12 līdz 17 gadiem, bet arī 12 līdz 14 gadus veci zēni. Tā kā vakcīna pret CPV kļuvusi pieejamāka bērniem, daudziem rodas jautājums, vai vakcinēties pret CPV nepieciešams un iespējams arī pieaugušā vecumā. Lai arī optimāli vēlams vakcīnu veikt pēc iespējas agrāk, medicīnas eksperti uzsver, ka savas veselības labā to darīt nav par vēlu arī pēc pilngadības sasniegšanas. Savā pieredzē par to, kā sevi iespējams pasargāt no CPV riskiem pieaugušā vecumā, dalās Madara Rābe. 

Influencere, uzņēmuma “Raabe Limited” līdzīpašniece, veselīga dzīvesveida piekritēja un divu meitu mamma Madara Rābe ir pārliecināta, ka veselībai un labai pašsajūtai vienmēr jābūt pirmajā vietā un pie ģimenes ārsta jādodas arī profilakses nolūkos, nevis tikai tad, kad radušās kādas veselības problēmas, kuras reizēm var būt par vēlu ārstēt. 

Madara nesen uzsāka vakcinēšanās kursu pret cilvēka papilomas vīrusu (CPV), kas ir visbiežākā un izplatītākā seksuāli transmisīvā infekcija, un aicina par savu veselību rūpēties arī citus. 

“Es biju pārsteigta, cik vienkārši ir pasargāt sevi no CPV radītām slimībām. Vīruss bieži ir bezsimptomu un var radīt nopietnas veselības problēmas jebkurā dzīves posmā, tāpēc ir ieteicams samazināt inficēšanās risku vakcinējoties. Es izlēmu par labu vakcīnai un esmu apmierināta ar savu izvēli. Protams, bija bail no nezināmā, taču ģimenes atbalsts ļoti palīdzēja bailes pārvarēt, turklāt, jo vairāk interesējos par to, kas vispār ir CPV, jo vairāk apzinājos, kāds drauds tas ir ne tikai manai veselībai, bet arī maniem mīļajiem. Sāku par to runāt ar apkārtējiem, kuri aktīvi iesaistījās diskusijās un dalījās ar savu pieredzi, kā arī sekoju līdzi Latvijā zināmas ginekoloģes un influenceres Katrīnas Puriņas-Libertes profesionālajam viedoklim, kura iepazīstina ar šo vīrusu plašāku auditoriju, pastāstot, cik svarīgi ir izglītot vecākus un it īpaši jauniešus,” atklāj Madara. 

Madara stāsta, ka aktīvi sākusi interesēties par to, kur iespējams vakcīnu pret CPV saņemt. Uzzinot, ka var doties ne tikai uz kādu no vakcinēšanās centriem, bet arī pie sava ģimenes ārsta, Madara nekavējoties veica pierakstu.  

“Dr. Gerda Lielause ir mūsu ģimenes ārste jau vairāk nekā desmit gadus. Viņa vienmēr palīdz, un es pilnībā uzticos Dr. G. Lielauses profesionalitātei. Pieaugušajiem vakcinācija pret CPV norit trīs piegājienos, tas ir, vakcīnai ir trīs devas, kuras iespējams saņemt ik pa trim mēnešiem. Kopējais vakcinēšanās periods ir aptuveni 6 mēnešus ilgs, taču tas ir tā vērts. Esmu saņēmusi pirmo vakcīnas devu, un pēc tās nebija izteikta noguruma, kas ļāva tajā pašā dienā nodoties priekiem Aerodium. Jā, vairākas dienas sāpēja roka, kurā tika veikta injekcija, taču tas arī viss,” atzīst Madara.

Dr. Gerda Lielause, Madaras Rābes ģimenes ārste, pauž, ka četri no pieciem seksuāli aktīviem cilvēkiem vismaz vienu reizi dzīvē var inficēties ar CPV. Vīrusam ir vairāk nekā 200 tipu – lielāko daļu no tiem iznīcina cilvēka imūnsistēma, neradot nekādas veselības problēmas, taču daži vīrusa tipi organismā uzturas ilgāk, nodarot bojājumu ādas šūnām vai izraisot dažādu orgānu audzējus. 

“Kad Madara mani uzrunāja un izteica vēlmi vakcinēties, es ar prieku atbalstīju viņas lēmumu, jo rūpēties par savu veselību ir svarīgi arī tad, kad šķiet, ka esi vesels un viss ir vislabākajā kārtībā,” uzsver Dr. Gerda Lielause. 

Daktere atklāja, ka vairumā inficēšanās gadījumu neārstēti šūnu bojājumi var progresēt, kā rezultātā izveidojas dzemdes kakla, maksts, anālās atveres un citu orgānu audzēji. Inficēšanās risks pieaug ar katru jaunu seksuālo kontaktu, tāpēc ir svarīgi vakcinēties pirms dzimumdzīves uzsākšanas. Turklāt tas skar ne tikai sievietes, bet arī vīriešus, tāpēc vakcīnu meitenēm vecumā no 12 līdz 17 gadiem un zēniem vecumā no 12 līdz 14 gadiem, kā arī dzemdes kakla skrīningu 25 līdz 70 gadus vecām sievietēm apmaksā valsts. Vakcinācija un regulāri veikts dzemdes kakla skrīnings sniedz ļoti labus profilaktiskus rezultātus.

“Tā kā man ir divas meitas, man ir svarīgi CPV un tā negatīvo ietekmi apspriest arī ar viņām, jo uzskatu, ka ikkatram ir aktīvi jāseko līdzi savam veselības stāvoklim. Ja būsim veseli, mēs jutīsimies labi, būsim laimīgi un spēsim darīt to, ko vēlamies. Iesaku arī citiem iepazīties ar informāciju par šo vīrusu un konsultēties ar savu ģimenes ārstu par vakcinācijas kursa uzsākšanu. Labākais ieguldījums, ko varam veikt, ir mūsu veselībā,” pārliecināti saka Madara.

Atgādinām, ka vakcīna pret CPV ir paredzēta pusaudžiem un pieaugušajiem, sākot no 9 gadu vecuma. Sievietēm no 9 līdz 45 gadu vecumam, savukārt vīriešiem no 9 līdz 26 gadu vecumam. Šobrīd valsts apmaksāta vakcīna pret CPV ir pieejama 12 līdz 14 gadus veciem zēniem un 12 līdz 17 gadus vecām meitenēm. Vakcīnu pret CPV bērni var iegūt pie sava ģimenes ārsta vai Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Ģimenes vakcinācijas centrā. Vakcinēties par maksu ir iespējams arī pēc pilngadības sasniegšanas, vēršoties pie sava ģimenes ārsta vai dodoties uz kādu no vakcinēšanās centriem. 

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar