Vai kafija un tēja sniedz ieguvumus mūsu veselībai?

Lielai daļai cilvēku kafija un tēja ir vieni no iecienītākajiem dzērieniem ikdienā. Turklāt kafiju un tēju plaši izmanto ne vien pārtikā, bet arī skaistumkopšanā. Kas kafijā un tējā ir vērtīgs  un kādus ieguvumus tās sniedz mūsu veselībai? Stāsta BENU Aptiekas piesaistītā eksperte, sertificēta uztura speciāliste Liene Sondore un BENU Aptiekas klīniskā farmaceite Ilze Priedniece.

Kafija un tēja jau kopš seniem laikiem ir cilvēku iemīļoti dzērieni. Mūsdienās cilvēki mēdz dalīties grupās – kāds dod priekšroku kafijai, bet kāds tējai. Turklāt bieži vien veidojas strīdi par to, kurš no šiem dzērieniem ir veselīgāks. Patiesība ir tāda, ka abos dzērienos ir daudz veselībai vērtīgu uzturvielu un vitamīnu, taču vienlaikus – gan kafija, gan tēja, tās lietojot nepareizi, var kaitēt veselībai.

Kafija – enerģijai un fiziskajai, garīgajai veselībai

Kafija satur kofeīnu, kas tonizē, uzmundrina un uzlabo smadzeņu darbību. Viena tase kafijas var saturēt dažādu kofeīna daudzumu, vidēji 50-200 mg. Kafija ne tikai satur kofeīnu, bet arī hlorogēnskābi, antioksidantus, kāliju, magniju, B grupas vitamīnus un minerālvielas. Laba kafija labvēlīgi iedarbojas uz gremošanas traktu, samazina žultsakmeņu veidošanos, uzlabo zarnu mikrofloru un aizkuņģa dziedzera darbību. Regulāra kafijas lietošana var pat palīdzēt novērst neinfekciju slimību rašanos, piemēram, 2. tipa diabētu, aknu slimības un Parkinsona slimību, stāsta uztura speciāliste L. Sondore. Kafija spēj uzlabot ne vien fizisko, bet arī garīgo veselību, jo, dzerot kafiju, paplašinās galvas smadzeņu asinsvadi, kas spēj palīdzēt mazināt depresiju.

Kafija spēj dažādi uzlabot mūsu veselību, bet ir jāatceras, ka tās lietošanai jābūt samērīgai, jo pārmērīgos daudzumos lietota kafija var radīt gremošanas traucējumus, sirdsklauves, miega traucējumus un citas sūdzības. Ir situācijas, kad nebūtu ieteicams lietot kafiju. Ja cilvēkam ir problēmas ar paaugstinātu kuņģa skābi un ir dedzināšana kuņģī, tad no rīta tukšā dūšā izdzerta stipra, melna kafija to tikai pastiprinās, skaidro uztura speciāliste. Ar šādiem simptomiem kafija var izraisīt caureju, stipras sāpes un pat sajūtas, ka ir sirdsklauves. Šādas nepatīkamas sajūtas visbiežāk izraisa grauzdētajā kafijā esošā hlorogēnskābe. Uztura speciāliste iesaka kafijai pieliet pienu un labāk to nedzert kā pirmo rīta dzērienu.

Tēja – ātrais palīgs stresa un saaukstēšanas gadījumā

Arī tēja satur kofeīnu un citus alkaloīdus, miecvielas, flavonoīdus, ēteriskās eļļas, un tai piemīt antioksidatīva darbība. Tēja, tāpat kā kafija, darbojas tonizējoši un mazina nogurumu. Zaļā tēja satur mazāk kofeīna nekā melnā tēja. Tase zaļās tējas vidēji satur 24-45 mg, bet melnās tējas – līdz 70 mg kofeīna. Tēja, īpaši zaļā tēja, satur arī C un B grupas vitamīnus, un minerālvielas – kāliju, mangānu un fluoru, skaidro BENU Aptiekas klīniskā farmaceite I. Priedniece.

Ikdienas lietošanai ir ieteicamas ārstniecības augu tējas – kumelīšu, piparmētru, melisas, ugunspuķes un noder arī ar C vitamīnu bagātās drogas – mežrozīšu un upeņu augļi. Kumelītes ziedi ir viena no populārākajām drogām, ko lieto gan bērniem, gan pieaugušajiem saaukstēšanās gadījumā. Kumelīšu tēja palīdz arī kuņģa un zarnu trakta veselībai, kā arī ir nomierinošs un miegu veicinošs līdzeklis. Melisas un piparmētru lapām piemīt nomierinoša iedarbība. Šādas tējas noderēs pēc saspringtas darba dienas, kā arī tās izmanto miega traucējumu gadījumā. Savukārt ugunspuķes ziediem piemīt relaksējoša un organismu stiprinoša darbība. Farmaceite uzsver, ka, izvēloties ārstniecības augus, ir būtiski zināt, kāda būs to iedarbība. Piemēram, ārstniecības augi, kas pazemina asinsspiedienu, piparmētras un melisas lapas, nederēs tiem, kam asinsspiediens jau ir zems.

Populārā mate tēja

Mate ir karsts Dienvidamerikas dzēriens, kuru iegūst no smalki sagriezta un žāvēta mates krūma (Ilex paraguariensis). Mate krūms laika gaitā izveidojas par lielu koku ar mūžzaļām lapām. Mate tēja ir populāra ar savu tonizējošo iedarbību, jo, tāpat kā zaļajā un melnajā tējā, māte tējā ir kofeīns, kas dod enerģiju, stāsta uztura speciāliste L. Sondore. Mate tēju var dzert zaļu vai grauzdētu, kā arī tai ir iespējami dažādi garšas papildinājumi, piemēram, apelsīnu, kanēļu un piparmētru garšas. Mate tēja tradicionāli tiek dzerta no speciāla trauka Calabash, kas gatavots no žāvēta ķirbja vai koka, ar dzeramo salmiņu Bombilla, bet tēju var pagatavot arī mājas apstākļos tējkannā. Līdzīgi kā zaļās tējas, mate tēju var apliet vairākas reizes.

Kafijas un tējas kopīgā sastāvdaļa – kofeīns

Kofeīns, kas ir gan kafijas, gan tējas sastāvā, mazina miegainību un nogurumu, tādēļ kafija un tēja dod mums enerģiju. Kofeīns kafijā atbrīvojas kafijas pupiņu grauzdēšanas rezultātā. Kofeīns būtībā ir purīna atvasinājums. Pasaulē zināms, ka kofeīns kā purīna atvasinājums ir atrasts vēl kolas augļos, Ķīnas tējas lapās, Dienvidamerikā mate tējā un Centrālamerikā kakao koku sēklās. Turpretī tējā kofeīns ir daļēji saistīts ar miecvielu tanīnu un uzsūkšanās asinīs ir lēnāka nekā kofeīnam no kafijas. Tējā esošais kofeīns ar urīnu ātrāk izvadīsies ārā no organisma nekā kofeīns kafijā, stāsta uztura speciāliste L. Sondore.

Kofeīns atrodams ne vien kafijā un tējā, bet to izmanto arī uztura bagātinātājos un medikamentu sastāvā. To izmanto uztura bagātinātājos enerģijai kopā ar vitamīniem un minerālvielām. Kofeīnu izmanto arī pretsāpju līdzekļu sastāvā un preparātos pret saaukstēšanos un gripas simptomiem. Kofeīns pastiprina pretsāpju zāļu, piemēram, paracetamola, iedarbību. Šo medikamentu lietošanas laikā jāizvairās no pārmērīga kofeīnu saturošu produktu patēriņa, kā arī tos nevajadzētu lietot pirms gulētiešanas. Ir svarīgi atcerēties, ka lielas kofeīna devas var izraisīt galvassāpes, trīci, nervozitāti, uzbudinājumu, diurēzi, kuņģa un zarnu trakta darbības traucējumus, tahikardiju un sirds aritmiju, brīdina BENU Aptiekas klīniskā farmaceite I. Priedniece. Dzelzs līdzekļus nelieto kopā ar kafiju un tēju, jo tās samazina dzelzs uzsūkšanos. Jāatceras, ka arī lietošanai ar citiem medikamentiem vislabāk izvēlēties ūdeni.

Kofeīns ir arī atrodams kosmētiskajos līdzekļos. Piemēram, kofeīnu un zaļās tējas ekstraktu izmanto matu kopšanas līdzekļos, lai stimulētu matu augšanu, krēmos ādai ap acīm, lai mazinātu pietūkumu un tumšos lokus. Kā arī, kofeīns tiek izmantots pretcelulīta līdzekļos.

Attēls: publicitātes

TOP Komentāri

avatar