Sociālo lietu komisija: pansionātiem ir jāspēj nodrošināt cieņpilnas vecumdienas senioriem

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija otrdien, 18.martā, spriežot par pakalpojumu kvalitāti Latvijas pansionātos, uzsvēra, ka ir jāceļ ilgstošās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās strādājošo aprūpētāju atalgojums un jāpilnveido kvalifikācija. 

“Mums kopā ir jāvirzās uz priekšu, lai spētu nodrošināt cieņpilnas vecumdienas mūsu senioriem. Jau šobrīd saskaramies ar darbaspēka trūkumu aprūpes jomā. Ja aprūpētāji turpinās saņemt minimālo algu vai tai pietuvinātu summu, tā nākotnē var izvērsties par būtisku problēmu,” pēc sēdes sacīja komisijas priekšsēdētāja Inga Bērziņa, tostarp atzīmējot, ka aprūpētāja darbs ir emocionāli un bieži vien arī fiziski smags. 

Komisijas deputāti sēdē uzklausīja Tiesībsarga biroja pārstāvjus, kuri informēja par kampaņu “Dzīve pansionātā – kāda tā ir”, kuras ietvaros pansionāta iemītnieki, viņu tuvinieki, kā arī darbinieki bija aicināti dalīties ar savu pieredzi pansionātā. Tiesībsarga biroja pārstāvji akcentēja problēmjautājumus, kas iezīmējušies kampaņas gaitā, tostarp saistībā ar atšķirīgu veselības aprūpes kvalitāti, higiēnas jautājumiem un ierobežoto apmeklējuma laiku.  

Pārrunājot apkopoto informāciju, deputāti un pieaicinātie institūciju pārstāvji atzīmēja, ka vēlas saņemt detalizētāku informāciju par to, kuros pansionātos ir novēroti sistemātiski trūkumi, un akcentēja arī labos piemērus. Tāpat klātesošie pārsprieda Labklājības ministrijas organizētās plānotās un neplānotās pārbaudes un ministrijas sniegto atbalstu konstatēto trūkumu novēršanā. 

Deputāti uzsvēra, ka ir jāturpina darbs pie hospisa un paliatīvās aprūpes pakalpojuma pilnveidošanas, tā mazinot ilgstošās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūciju slogu. Tāpat tika pārrunāts darbs pie integrēto pakalpojumu finansēšanas modeļa izstrādes. 

Komisijas priekšsēdētāja aicināja Labklājības ministriju informēt komisiju par ilgtermiņa aprūpes plāna izstrādes gaitu, kad tas būs ieguvis konkrētākas aprises. 

Saeimas Preses dienests

Foto: canva.com

TOP Komentāri

avatar