Šizofrēnijas apziņas nedēļā RPNC aicina uz atbalsta pasākumiem šizofrēnijas pacientu piederīgos

Šonedēļ ir Pasaules šizofrēnijas apziņas nedēļa, kas noslēdzas ar Pasaules šizofrēnijas dienu, kuru atzīmē 24. maijā.

Šizofrēnija ir nopietna, hroniska psihiska saslimšana, kas izpaužas ar domāšanas, uztveres, emocionālo reakciju un uzvedības izmaiņām. Šizofrēnija skar aptuveni 1% pasaules iedzīvotāju, Latvijā tā ir apmēram 20 000 cilvēku. Tai ir savas klīniskās izpausmes un izmaiņas galvas smadzenēs, daudz dažādu norises veidu un izpausmju. Katrs pacients ar šizofrēniju to piedzīvo atšķirīgi. Simptomu izpausmes un smagums var atšķirties, tomēr, visticamāk, tie ietekmēs pacienta, kā arī viņa ģimenes locekļu un draugu personīgo dzīvi. 

Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra (RPNC) Izglītības un pētniecības daļas vadītāja, psihiatre Liene Sīle: “Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrs šo Pasaules šizofrēnijas apziņas nedēļu velta tieši pacientu tuviniekiem. Piedzīvot sev tuva cilvēka saslimšanu ar šizofrēniju ir krīze arī tuviniekam un nereti arī pašiem ir nepieciešama ne tikai papildus informācija, bet arī emocionālais atbalsts.”  

Ceturtdien, 23. maijā plkst. 14.00 aicinām šizofrēnijas pacientu piederīgos un cilvēkus, kas ikdienā saskaras ar pacientiem darbā un privātajā dzīvē uz pasākumiem. Tie ir bez maksas un notiks klātienē, Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrā, Tvaika ielā 2, Ambulatorā centra konferenču zālē. 

Plkst. 14.00 psihiatre, Agrīnās intervences programmas pacientiem ar šizofrēniju pacientiem organizētāja RPNC Liene Sīle vadīs semināru “Kā piederīgajiem organizēt ikdienu, ja ģimenē ir cilvēks ar šizofrēniju”.

Semināra noslēgumā iepazīstināsim ar grāmatu aprūpētājiem un tuviniekiem “Atklāti par šizofrēniju ģimenē”. Patiecoties uzņēmuma “Gedeon Richter” pārstāvniecībai Latvijā, grāmata ir iztulkota latviešu valodā un bez maksas pieejama ikvienam interesentam mājas lapā www.sizofrenija.lv/sabiedribai/, kur to iespējams arī lejuplādēt gan visu kopā, gan atsevišķas nodaļas.  Grāmata palīdzēs veidot un nostiprināt aprūpētāja lomu, atrisināt dilemmas un atbildēt uz jautājumiem, balstoties uz medicīniskām zināšanām un praktiskām atziņām. Grāmatas autori –  Pīters Falkajs (Peter Falkai) ar kolēģiem – ir medicīnas eksperti savā jomā, bet viņu paustais ir noderīgs mums visiem, ar šizofrēniju saistītajiem, neatkarīgi no katra konkrētā cilvēka lomas.

Plkst. 15.00 aicinām pacientu piederīgos uz sarunu apli “Pieredze, ieteikumi un kopīga dzīve pēc diagnozes – šizofrēnija”.

Tāpat  otrdien, 21. maijā no plkst. 13.00 aicinām šizofrēnijas pacientu tuviniekus un aprūpētājus un Dārza svētku koncertu Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra atjaunotajā dārzā. Pacientiem ir ļoti svarīgs tuvinieku un aprūpētāju atbalsts, bet arī tuviniekiem pašiem ir jārūpējas par savu labsajūtu un jādomā par ikdienas mazajiem priekiem. Un mūzika noteikti ir viens no tiem!  Koncertā ar saviem priekšnesumiem uzstāsies seši Rīgas 45. vidusskolas muzikālie kolektīvi. Koncerts, protams, bez maksas! 

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar