Rail Baltica paraksta jaunu finansēšanas līgumu 19,7 miljonu eiro apmērā

22. oktobrī Eiropas Klimata, infrastruktūras un vides izpildaģentūra un Rail Baltica kopuzņēmums RB Rail AS pēc Igaunijas Ekonomikas un komunikāciju ministrijas, Satiksmes ministrijas Latvijā un Lietuvas Transporta un sakaru ministrijas deleģējuma parakstījusi jaunu Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta (EISI) līdzfinansēšanas līgumu Rail Baltica būvniecībai, kura kopējā summa ir 19,7 miljoni eiro. No tiem ES nodrošinās 16,7 miljonus eiro jeb 85%, bet atlikušos 15% finansēs Baltijas valstis. 

“Papildus piešķirtais līdzfinansējums ne tikai apliecina Eiropas Savienības un Baltijas valstu nemainīgu apņemšanos īstenot šo unikālo pārrobežu infrastruktūras projektu, bet arī ļaus pabeigt atlikušos dzelzceļa pamata trases projektēšanas darbus, paātrināt projektēšanas iepirkumus kritiskajā posmā Kauņa – Lietuvas/Polijas robeža, kā arī Kauņa – Viļņa posmā un uzsākt pamattrases būvniecības iepirkumu Latvijā,” stāsta Agnis Driksna, RB Rail AS valdes priekšsēdētājs un izpilddirektors. “Tāpat šis finansējums paredz vairāku globālā projekta īstenošanai būtisku pētījumu, piemēram, jaunas izmaksu un ieguvumu analīzes un ilgtermiņa biznesa plāna izstrādi. Visu projekta partneru galvenā prioritāte, lai uzsāktu lielapjoma būvniecības darbus, ir pabeigt jau uzsākto pamattrases un saistītās infrastruktūras projektēšanu.” 

Būtiskākās jaunajā finansēšanas līgumā ietvertās aktivitātes: 

  • Kauņas dzelzceļa infrastruktūras projektēšana plānotās stacijas apkaimē (1.kārta) Lietuvā;
  • Kauņas infrastruktūras uzturēšanas objekta projektēšana; 
  • Projektēšanas darbu izmaiņas, lai nodrošinātu Rīgas dzelzceļa mezgla darbības attīstību Latvijā;
  • Rīgas Centrālās stacijas dzelzceļa posma projekta grozījumi, pamatojoties uz Rail Baltica vilcienu kustības plānu; 
  • Nesprāgušās munīcijas identificēšana un ģeotehniskās izpētes veikšana bijušajā Cekules militārajā zonā Latvijā;
  • Rail Baltica infrastruktūras plānošanas darbi Pērnavas apgabalā Igaunijā.

Tāpat finansējums piešķirts arī pētījuma īstenošanai par kopīga ģeodēziskā tīkla attīstību Baltijas valstīs, kā arī Rail Baltica IT arhitektūras attīstības stratēģijas izstrādei. 

“No 2014. gada līdz šodienai parakstīti jau septiņi finansēšanas līgumi par vairāk nekā 950 miljoniem eiro ES fondu līdzfinansējuma Rail Baltica projekta īstenošanai Baltijas valstīs. Papildus piešķirtā līdzfinansējuma summa sasniegs līdz 17 miljoniem eiro un tiks novirzīta projektēšanas darbu pabeigšanai un jauniem pētījumiem. Tāpat arī šī vienošanās apliecina visu iesaistīto pušu ieguldījumu un mērķtiecīgu sadarbību. Novēlam projekta labuma guvējiem, kopuzņēmumam RB Rail AS un nacionālajiem ieviesējiem Igaunijā, Latvijā un Lietuvā turpināt veiksmīgi īstenot šo pārrobežu projektu Ziemeļjūras-Baltijas pamattīkla koridorā,” komentēja Mortens Jensens, Eiropas Klimata, infrastruktūras un vides izpildaģentūras EISI departamenta direktors. 

Šis ir pēdējais līdzfinansējums 2014. – 2021. finanšu plānošanas perioda ietvaros. Kopā līdz šim Rail Baltica projekta īstenošanai no Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta un Baltijas valstu budžetiem pieejami aptuveni 1,14 miljardi eiro. 

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar