Prognoze: kā triecienviļņi ekonomikai ietekmēs mazumtirdzniecību?
Pēdējie gadi ir radījuši izaicinājumu virkni, kā mazumtirgotājiem, tā pircējiem. Viens no vērā ņemamiem izaicinājumiem ir globālā ekonomiskā lejupslīde. Lai gan Latvijā ekonomikai ir stabila izaugsme un ir novērojama straujāka atkopšanās no pandēmijas izraisītajiem sekām, kā pārējā Eiropā, dažādas strukturālās un paradumu izmaiņas radīs mainīgus apstākļus mazumtirdzniecībai.
Īstermiņa un ilgtermiņa prognozes
Kā norāda bankas “Citadele” ekonomists Mārtiņš Āboliņš, viena no nozīmīgākajām tendencēm ekonomikā šobrīd noteikti ir inflācija, ko visvairāk var izjust veicot iknedēļas pirkumus: “Īstermiņā pašreizējo cenu kāpumu pastiprinās ekonomisko attiecību ar Krieviju mazināšana, kas radīs izaicinājumus. Ražotājiem ir jāmaina piegādātāji un jāmeklē jaunas sadarbības iespējas, kas prasa laiku un papildu finansiālos līdzekļus. Vasaras vidū redzēsim, cik veiksmīgi ir atrastas alternatīvas dažādiem pakalpojumiem, kas līdz šīm ir iegādāti no Krievijas un Baltkrievijas. Ņemot vērā šī brīža ģeopolitisko situāciju, ekonomiskā izaugsme noteikti būs lēnāka, bet cenas augs straujāk.”
Ilgtermiņā viens no mazumtirdzniecības ietekmes faktoriem ir demogrāfiskā situācija. Cilvēki kļūst turīgāki, kamēr iedzīvotāju skaits samazinās, kas ietekmēs gan patērētāju, gan darba ņēmēju skaitu, tāpēc, iespējams, pieaugs arī dažādu automatizācijas risinājumu ieviešana fiziskajos veikalos un noliktavās.
“Jau šobrīd veikalos bieži var novērot tādus iepirkšanās risinājumus, kā pašapkalpošanās kases un pašskenēšanas ierīces, kas samazina nepieciešamību pēc papildu darbiniekiem tradicionālajās apmaksas kasēs un ļauj pircējiem iepirkties savā tempā, izvairoties no garām cilvēku rindām,” stāsta StrongPoint klientu servisa vadītājs Uģis Začs.
Baltijas spektrs
Lai gan visām trīs Baltijas valstīm iekšzemes kopprodukta atkopšanās bijusi straujāka nekā Eiropā vidēji, tomēr, salīdzinot ar kaimiņvalstīm Lietuvu un Igauniju, Latvija nedaudz atpaliek.
“Kopumā var novērot, ka mazumtirdzniecības līdzšinējā struktūra mainās un Covid-19 pandēmijas laikā aizvien vairāk uzņēmumi ir sākuši piedāvāt attālinātās iepirkšanās formātu. Latvijā salīdzinoši ar Baltijas valstīm ir mazāk tirdzniecības platību, tādēļ internetveikalu lielā popularitāte pagaidām neietekmē to pastāvēšanas nākotni. Lielāka ietekme ir vērojama tieši no mazās tūristu plūsmas Rīgā, kas attiecīgi ietekmē daudzu centrā izvietoto mazumtirdzniecības uzņēmumu pastāvēšanas iespējas,” skaidro M. Āboliņš.
Skatoties no mazumtirdzniecības nozares puses, U. Začs norāda: ”’Pāreja uz iepirkšanos tiešsaistē ir paliekoša tendence. Pandēmijas ietekmē daudzi no mums aizvien biežāk sāka izvēlēties iepirkties interneta veikalos, un arī tagad, cilvēkiem atgriežoties klātienes veikalos, e-komercijas pārdošanas apjomiem joprojām ir stabils pieaugums, kas drīzāk paplašina iepirkšanās iespējas, nevis apdala kādu konkrētu iepirkšanās veidu.”
E-komercija un reģionālās izmaiņas – ko darīt mazumtirgotājiem?
Covid-19 pandēmijas ietekmē ir mainījies Latvijas iedzīvotāju ģeogrāfiskais izvietojums. Aizvien lielāks cilvēku skaits izvēlas pārvākties no galvaspilsētas uz Pierīgas reģioniem. Šādas strukturālās izmaiņas reģionos rada lielāku pieprasījumu pēc dažādām ikdienas precēm, kas iepriekš tika iegādātas Rīgā, kā arī veicina internetā veikto pasūtījumu skaita palielināšanos. Šo divu pandēmijas gadu laikā e-komercijas attīstība ir paskrējusi uz priekšu par desmit gadiem, tāpēc visticamāk arī tiešsaistes veikalu popularitāte ir uz palikšanu.
“Ir skaidrs, ka, šī brīža notikumu dēļ, Latvijas ekonomika augs lēnāk, iespējams, brīžiem pat nedaudz kritīs, bet tas nenozīmē, ka uzņēmumiem vajadzētu atmest savus attīstības plānus. Šobrīd mazumtirgotājiem ir ieteicams pārdomāt investīciju plānus un to nepieciešamību ilgtspējīgā veidā. Energoresursu cenu pieaugums ir labs grūdiens pārdomāt dažādu atjaunojamo resursu ieviešanu, piemēram, saules paneļu uzstādīšana uz veikalu jumtiem, kas ar laiku ļaus uzņēmumam samazināt regulāros komunālos maksājumus. Darba spēks arī ir viena no pozīcijām, kas paliek aizvien dārgāka, tāpēc investīcijas dažādos automatizētos risinājumos nenoliedzami ir ilgtspējīgs ieguldījums uzņēmuma attīstībā,” norāda ekonomists.
Foto: pexels.com
TOP Komentāri