Noteikts ierobežojums laist tirgū aromatizētus karsējamās tabakas izstrādājumus

Saeima ceturtdien, 18.maijā, galīgajā lasījumā pieņēma par steidzamiem atzītos grozījumus, ar kuriem paredzēts pārņemt Eiropas Komisijas direktīvu un noteikt ierobežojumu laist tirgū aromatizētus karsējamus tabakas izstrādājumus.

Kopš 2020.gada 20.maija Eiropas Savienībā jau ir aizliegts laist tirgū tabakas izstrādājumus – cigaretes un tinamo tabaku –, kuriem piemīt raksturīgs aromāts un kuru pārdošanas apjoms attiecīgā produktu kategorijā ir virs trīs procentiem vai vairāk. Ar likuma grozījumiem paredzēts noteikt raksturīgā aromāta ierobežojumu arī karsējamiem tabakas izstrādājumiem.

Kā atzīmēts likumprojekta anotācijā, raksturīgs aromāts ir izteikta smarža vai garša, kas nav tabakas smarža un garša, un ko rada piedeva vai piedevu kombinācija, piemēram, augļu, garšvielu, garšaugu, alkohola, konfekšu, mentola vai vaniļas, un kas ir sajūtama pirms tabakas izstrādājuma lietošanas vai tās laikā.

Virkne pētījumu norāda, ka tabakas un nikotīna izstrādājumi, kuriem ir pievienots aromatizētājs (garša), piesaista nesmēķētāju, īpaši jauniešu, interesi pamēģināt vai uzsākt smēķēšanu, teikts likumprojekta anotācijā.

Vienlaikus ar grozījumiem likumā definēts karsējamās tabakas izstrādājums, nosakot, ka tas ir jaunieviests tabakas izstrādājums, ko lieto, izmantojot karsēšanas procesu, lai izdalītu emisijas, kas satur nikotīnu un citas ķīmiskas vielas, ko ieelpo patērētājs, un kas atkarībā no tā īpašībām ir bezdūmu tabakas izstrādājums vai smēķēšanai paredzēts tabakas izstrādājums.

Minētās prasības attiecībā uz raksturīgā aromāta aizlieguma noteikšanu karsējamiem tabakas izstrādājumiem stāsies spēkā vienlaicīgi visās Eiropas Savienības dalībvalstīs un attieksies uz visiem ražotājiem, izplatītājiem un tirgotājiem.

Likumā iekļautās normas stāsies spēkā šī gada 23.oktobrī.

Attēls: ilustratīvs

TOP Komentāri

avatar