Marija Golubeva: ES līmenī ir svarīgi rast risinājumus drošai un stabilai energoapgādei

“Eiropas Savienības līmenī ir būtiski rast risinājumus drošai un stabilai energoapgādei, kas ļautu mūsu tautsaimniecībai darboties esošajā situācijā, lai uzņēmēji spētu saglabāt savu konkurētspēju,” trešdien, 7.septembrī, pēc sēdes sacīja Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Marija Golubeva. 

Komisija sēdē apstiprināja Ekonomikas ministrijas sagatavoto nacionālo pozīciju Eiropas Savienības (ES) Transporta, telekomunikāciju un enerģētikas padomes ārkārtas sanāksmei, kas šo piektdien notiks Briselē. Sanāksmē tiks spriests par energoapgādes drošību ES pirms gaidāmās ziemas un ārkārtas pasākumiem enerģijas cenu pieauguma mazināšanai. 

Eiropas Komisija izstrādājusi divu soļu pieeju, lai stabilizētu situāciju elektroenerģijas tirgū, deputātus informēja Ekonomikas ministrijas pārstāvji. Pirmais solis paredz ieviest ārkārtas īstermiņa pasākumus gaidāmajai apkures sezonai, lai novērstu augsto enerģijas cenu ietekmi uz patērētājiem un uzņēmumiem. Otrais solis paredz vispārīgu esošā elektroenerģijas tirgus modeļa optimizāciju, lai nākotnē izslēgtu situāciju, kas šobrīd ir izveidojusies tirgū, tai skaitā nepieļautu neprognozējami augstas elektroenerģijas cenas biržā.

Deputāti sprieda, ka elektroenerģijas cena lielā mērā ir atkarīga no gāzes cenām, tādēļ būtiski ir pēc iespējas ātrāk panākt vienošanos ES līmenī cenu griestu noteikšanai gāzei un atsaistīt gāzes cenu no elektroenerģijas. Gāzes cenu griestu noteikšana ļautu dalībvalstīm nekonkurēt savā starpā un vienoties par konkrētu augstāko cenu, par kuru tās ir gatavas iepirkt gāzi. 

Attiecībā uz elektroenerģijas tirgus modeļa optimizāciju vēl ir nepieciešams veikt detalizētu risku un ieguvumu analīzi, atzīmēja deputāti.

Saeimas Preses dienests

Foto: saeima.lv

TOP Komentāri

avatar