Latvijas Pasts Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienā velta pastmarku Gunāram Astram

2022.gada 25.martā, Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienā, Latvijas Pasts izdos Latvijas nacionālās pretestības kustības dalībniekam Gunāram Astram veltītu pastmarku un speciālo aploksni. Pastmarkas pirmās dienas zīmogošana šajā dienā plānota Latvijas Okupācijas muzejā no plkst.10 līdz 15, bet prezentācijas pasākums ar Latvijas Republikas tieslietu ministra Jāņa Bordāna, Latvijas Pasta valdes priekšsēdētāja Mārča Vilcāna, muzeja direktores Solvitas Vības un pastmarkas dizaina autores Lilijas Dineres piedalīšanos turpat paredzēts plkst.14.

Simboliskā datumā – 25.martā, kas Latvijā ir Komunistiskā genocīda upuru piemiņas diena, – Latvijas Pasts velta pastmarku vienam no sava laika ievērojamākajiem Latvijas nacionālās pretestības kustības dalībniekiem G.Astram. Jaunās pastmarkas nominālvērtība ir 1,20 eiro, un tā atbilst vēstuļu korespondences apmaksai līdz 20 gramu Latvijas teritorijā, savukārt pastmarkas tirāža sasniedz 25 000 eksemplāru. Līdz ar pastmarku tiks izdota arī speciāla aploksne 800 eksemplāru tirāžā. Filatēlijas izdevumu dizaina autore ir māksliniece L.Dinere.

Uz pastmarkas attēlots G.Astras portrets, bet speciālo aploksni papildina citāts no G.Astras pēdējā vārda okupētās Latvijas LPSR Augstākajā tiesā 1983.gada 15.decembrī: “Es ticu, ka šis laiks izgaisīs kā ļauns murgs, tas man dod spēku šeit stāvēt un elpot. Mūsu tauta ir daudz cietusi un tādēļ iemācījusies, un pārcietīs arī šo laiku.”

G.Astra ir viens no sava laika ievērojamākajiem Latvijas nacionālās pretestības kustības dalībniekiem. PSRS okupācijas laikā par saviem uzskatiem, tikšanos ar ārvalstu diplomātiem un Komunistiskajai partijai nevēlamas literatūras pavairošanu divas reizes represēts. Kopumā ieslodzījumā pavadīja nepilnus 20 gadus. Ievērību guva 1983.gadā ar kategorisku atteikšanos no jebkādas sadarbības ar Valsts drošības komiteju un savu tiesā teikto pēdējo vārdu, kas vēlāk tika pārraidīts ārzemju radioraidījumos un daudzkārt publicēts presē.

G.Astram veltītās pastmarkas pirmās dienas zīmogošana paredzēta 25.martā Latvijas Okupācijas muzejā, Latviešu strēlnieku laukumā 1, Rīgā, no plkst.10 līdz 15. Savukārt pastmarkas prezentācijas pasākums muzejā plānots plkst.14 ar tieslietu ministra J.Bordāna, Latvijas Pasta valdes priekšsēdētāja M.Vilcāna, Latvijas Okupācijas muzeja direktores S.Vības un pastmarkas mākslinieces L.Dineres līdzdalību.

Vēršam uzmanību, ka  ieeja muzejā iespējama, tikai uzrādot sadarbspējīgu sertifikātu.

Attēli: publicitātes

TOP Komentāri

avatar