Kā izvēlēties piemērotas krāsas un veidot labvēlīgu vidi bērnistabā?

Bērni ir kā jutīgs sensors, kas emocionāli uztver visu apkārt redzēto un piedzīvoto – pat ja to īsti neapzinās un neprot nosaukt vārdā. Tāpēc ir svarīgi, lai vide, kurā bērns regulāri uzturas, būtu līdzsvarota, harmoniska un pozitīvas emocijas rosinoša. Tas attiecas tiklab uz saskanīgām attiecībām ģimenē, cik drošu mājokļa iekārtojumu un arī krāsu izvēli, sevišķi bērnistabā, kur mazais cilvēks guļ, rotaļājas un mācās. Balstoties krāsu psiholoģijā, “Bonava Latvija” speciālisti apkopojuši dažus apsvērumus, pēc kuriem izvēlēties krāsas bērnistabas interjeram.

Klusināti, bet ne garlaicīgi

  • Brūnais – klasisks un piezemēts tonis, taču vizuāli padara telpu tumšāku un mazāku. No vienas puses, zemes toņi ir ļoti “stabili”, pamatīgi un ļauj arī bērnam just drošu pamatu zem kājām savā vidē. Tas ir arī lielisks, ja gribat telpu rotāt ar košiem, spilgtiem krāsu akcentiem. Taču nederēs nemierīgiem bērniem, kuriem brūnās sienas var radīt par klaustrofobisku sajūtu. Lai izvairītos no smagnējības, izvēlieties saules zeltainos vai smilškrāsas toņus ar tumši brūniem akcentiem.
  • Pelēkā krāsa daudziem šķiet droša izvēle, jo to var papildināt teju ar jebkuru citu toni, kopumā saglabājot elegantu minimālismu. Jā un nē: pelēkais var būt ļoti izteiksmīgs, ja to izmanto kā akcentu, taču kā dominējošā krāsa tā var likt justies vientuļam, turklāt ne tikai bērnistabā, bet jebkurā telpā. Tāpēc bērnistabā ar pelēko nevajadzētu pārspīlēt, toties tas lieliski līdzsvaros koši dzelteno, tirkīza vai fuksijas toni.
  • Baltā ir tīra un viegla krāsa, kas telpu vizuāli paplašina. Taču tā viegli var kļūt garlaicīga, turklāt bērnistabā nav sevišķi praktiska. Tāpēc balto labāk atstāt akcentiem – gultasveļai, aizkariem, interjera priekšmetiem, kas radīs gaišuma un tīrības sajūtu. Interesantu efektu var panākt, kombinējot dažādu toņu baltos, tomēr jāuzmanās, lai telpa nekļūtu vienmuļa un nomācoša. Bērnība ir viskrāsainākais laiks!

Līksmi, bet nepārspīlējot

  • Sarkanā krāsa ir īpaši stimulējoša. Daži pētījumi liecina, ka tā pat paātrina sirdsdarbību un elpošanu. Sarkanā dod enerģiju un var veicināt uzmanības koncentrēšanu, tomēr pārāk lielās devās var arī izraisīt agresiju, sevišķi maziem bērniem. Tomēr tas ir lielisks akcents un papildinājums vēsajiem toņiem.
  • Oranžā krāsa ir dzīvesprieka avots, tai piemīt spēja uzlabot saziņas un komunikācijas prasmes, veicināt sabiedriskumu, tāpēc to var dēvēt par ballīšu krāsu. Bērni, kuri uzturas oranži krāsotās telpās, mēdz būt drošāki un pārliecinātāki, labāk darbojas komandā. Vienlaikus pārāk daudz oranžās krāsas liek kļūt viegli aizkaitināmam. Tāpēc to labāk kombinēt ar maigi zaļiem toņiem, lavandu vai neitrālu krēmkrāsu.
  • Dzeltenā ir līksma, optimistiska un saulaina krāsa, tā paaugstina koncentrēšanās spējas un uzlabo atmiņu, bāli dzeltenie toņi padara telpu gaišāku un vieglāku. Taču vienlaikus pārāk tumši, intensīvi un lieli dzeltenās krāsas laukumi var raisīt bezmiegu, spriedzi un trauksmi, īpaši bērnam, kurš dienā piedzīvojis daudz emociju. Tāpēc šo krāsu labāk izvēlēties akcentam, kombinējot ar pelēkajiem, zilajiem vai zaļajiem toņiem.

Dabas krāsas mieram

  • Zaļā ir nomierinoša krāsa, tā atpūtina acis, palīdz mazināt trauksmi un ienes telpā mazliet dabas. Tā ir lieliska izvēle, ja bērns savā istabā mācās vai gatavo mājasdarbus, jo palīdz uztvert tekstu, lasīt un koncentrēties. Vienlaikus jāizvairās no pārāk tumšas zaļās krāsas, kas var radīt drūmu iespaidu. Tāpēc meža vai priežu zaļā vietā labāk izvēlēties piparmētru vai zaļās tējas toņus.
  • Zilā krāsa ir nomierinoša, uzticēšanos un pārliecību raisoša. To iesaka bērniem, kuri cieš no dusmu lēkmēm, – ir pierādīts, ka zilā krāsa palēnina sirdsdarbību, pazemina asinsspiedienu un nomierina elpošanu. Kopumā gaiši zilie toņi telpu paplašina, tumšie – vizuāli samazina un padara mājīgāku, bet jāuzmanās, lai nekristu pārmērībās. Pārāk zila telpa būs drīzāk nomācoša, nevis nomierinoša.

Emociju krāsas empātijas veicināšanai

  • Rozā ir šķietami nevainīga, meitenīga un priecīga krāsa, tā veicina empātiju, mudinot bērnus kļūt rūpīgākiem un uzmanīgākiem, bet intensīva rozā krāsa arī rada trauksmi, nervozitāti un var pat izraisīt galvassāpes. Ja krāsojat sienas rozā, mēbeles un tekstīlijas izvēlieties citos toņos, bet vēl labāk – ienesiet telpā rozā akcentus ar gultasveļu, paklājiem vai interjera priekšmetiem.
  • Violetā ir īpaša krāsa, ko saista ar emocionalitāti, jūtīgumu un garīgumu. Šī krāsa bērnistabā var palīdzēt piebremzēt, apstāties un pat izkopt empātiju – iedziļināties tajā, ko domā un kā jūtas citi cilvēki. Tomēr, ja bērns ir īpaši jūtīgs, ar violeto labāk neaizrauties. Tāpat kā jebkurš vēsais tonis, arī violetais pārāk lielās devās raisīs drūmas sajūtas un pat fizisku gurdenumu, toties atdzīvosies kombinācijā ar oranžo, pavasara zaļo vai silti rozā.

Foto: pexels.com

TOP Komentāri

avatar