Kā atbrīvoties no utīm?

Rudenī bērni daudz vairāk laika pavada telpās – bērnudārzos un skolās –, kas paaugstina risku iegūt utis un pārnest tās mājās. Kā atpazīt pedikulozi, kādus līdzekļus izvēlēties, lai vislabāk tiktu galā ar utīm, un kāda ir iespējamā profilakse, stāsta BENU Aptiekas farmaceits Konstantīns Čerjomuhins.

Kas ir pedikuloze?

Pedikuloze jeb utainība katru gadu skar ap 100 miljonu cilvēku visā pasaulē. Šis parazīts īpaši mīl bērnus, bet var skart absolūti visas iedzīvotāju grupas. Ar utīm nav grūti tikt galā, bet ir svarīgi to izdarīt efektīvi, jo aktīvos posmus var pavadīt ne vien smaga nieze, bet arī ādas infekcija, stāsta K. Čerjomuhins. Pedikuloze ir cilvēka ķermeņa mataino daļu vai apģērbu infekcija ar oliņām un kāpuriem vai pieaugušām utīm. Utis parazitē uz cilvēka ķermeņa un uzskata to par savu saimnieku. Ir ļoti svarīgi atzīmēt, ka utis nav blusas, kas var būt dzīvniekiem, un tās nav iespējams cilvēkiem pārņemt no mājdzīvniekiem. Šie parazītiskie kukaiņi barojas no cilvēka asinīm, kož ādu, un koduma vietā rodas nieze, kas ir pirmais simptoms saslimšanai ar pedikulozi. Galvenais utu pārnēsāšanas veids ir kontakts ar inficētu personu vai ar starpposma priekšmetiem, piemēram apģērbu, gultasveļu, mēbelēm, ko izmanto persona ar pedikulozi. Jāatzīmē, ka utis pārvietojas rāpojot un nevar lēkt vai lidot. Pedikuloze bieži sastopama bērniem vecumā no 3 līdz 12 gadiem, taču bērni var inficēt arī pieaugušos. 

Neskatoties uz to, ka utis ir neticami kaitinošas, jo galva patstāvīgi niez, tās kopumā nav briesmīgākais drauds bērnam, taču diemžēl utis dažreiz var inficēt cilvēkus ar bīstamām slimībām. Piemēram, viena no tām ir tīfs, kas ir vairāku infekciju slimību apkopojošs nosaukums, kam ir raksturīgs spēcīgs drudzis, kuru pavada spēcīga intoksikācija un psihiski traucējumi. Tādēļ ir svarīgi savlaicīgi un efektīvi atbrīvoties no utīm, uzsver farmaceits K. Čerjomuhins. Ja jums nav zināšanu, ko iesākt, un nav pārliecības par to, kā pareizi atbrīvoties no utīm, ir nepieciešama konsultācija pie ģimenes ārsta. 

Kā atpazīt utis? 

Galvas utis ir pelēcīgi kukaiņi, kas dzīvo uz galvas ādas un barojas ar asinīm. Ikviens tās var iegūt, bet galvenā riska grupa ir bērni, kuri apmeklē bērnudārzu vai skolu. Visbiežāk invāzijas laikā utis ir nelielā daudzumā, bet laika gaitā tās sāk vairoties. Par utu klātbūtni parasti liecina nieze, kura turpinās ilgstoši un pastiprinās ar katru dienu. Tādēļ, ja bieži ir jūtama niezoša sajūta galvas ādā, ir jāpārbauda, vai matos nav utu, izmantojot ķemmi ar daudziem smalkiem sariem. 

Utis ātri pārvietojas, izvairās no gaismas un slēpjas tuvāk galvas ādai, kas var apgrūtināt to redzamību, tādēļ atklāt tās palīdzēs ķemme ar daudziem smalkiem sariem, jo utis iestrēgs ķemmes saros un tās varēs redzēt, stāsta K. Čerjomuhins. Utu oliņas atradīsies pie matu saknēm – tās nepārvietojas, tāpēc tās būs vieglāk atklāt nekā pieaugušas utis. Pievērsiet īpašu uzmanību zonai aiz ausīm un pie kakla! Ja redzat mazus, baltus graudiņus, kuri piestiprināti pie matiem – tās būs utis. 

Līdzekļi, lai atbrīvotos no utīm

Aptiekās ir pieejami dažādi līdzekļi utu iznīcināšanai – spreji, ziedes un šampūni, kuriem komplektā nāk arī speciāla ķemme, lai pēc mazgāšanas matus izķemmētu. Dažiem līdzekļiem klāt nāk arī cepurīte, lai turētu matus zem tās, kamēr līdzeklis tiek uzklāts un iedarbojas. BENU Aptiekas farmaceits K. Čerjomuhins stāsta, kādiem būtu jābūt kritērijiem efektīvu pretutu līdzekļu izvēlei:

  • Līdzeklim ir jābūt vienlīdz efektīvam gan pret pieaugušām utīm, gan kāpuriem un oliņām.
  • Līdzeklis nedrīkst būt toksisks, kas ir īpaši svarīgi bērniem, lai neizraisītu alerģiskas reakcijas un nekairinātu galvas ādu.
  • Līdzeklim nevajadzētu būt nepatīkamai smakai, jo mati to absorbē un no tās būs grūti tikt vaļā.
  • Tam ir jābūt viegli lietojamam, viegli atšķaidāmam.
  • Līdzeklis var būt dažādās formās – gels, šampūns, emulsija vai aerosols. Ziedes ir lētākas, taču tās bieži vien nav piemērotas bieziem matiem. 

Profilakse, lai izvairītos no utīm

Aptiekās ir pieejami arī speciāli šampūni, kuri pasargā no inficēšanās ar utīm un kurus var lietot ikdienā, piemēram, profilakses nolūkos, ja mājās kāds ir inficējies, stāsta farmaceits K. Čerjomuhins. Tāpat nepieciešams lietot atbilstošus matu kopšanas līdzekļus, kas aizsargā pret utīm, kuros ir šādas sastāvdaļas – tējas koka, kokosriekstu, eikalipta, lavandas vai rozmarīna eļļa, jo utis baidās no šo eļļu spēcīgās smaržas. Par piemērotākajiem vienmēr varat konsultēties aptiekā ar farmaceitu.

Lai izvairītos no utīm, ir jāuztur pēc iespējas mazāks kontakts ar inficēto un jāievēro personīgā higiēna. Jāuztur guļvieta tīrībā (regulāri jāmaina gultasveļa) un jārūpējas par apģērba tīrību. Apģērbs jāmazgā vismaz 50 ⁰ C temperatūrā, jo augsta temperatūra iznīcina kukaiņus. Pēc iespējas biežāk jāveic mājas uzkopšana, jāiztīra grīdas un paklāji, kuros utis var vairoties. 

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar