Ināras Kolmanes filma “Mātes piens” no šodienas skatāma kinoteātros

Svinīgā gaisotnē kinoteātrī “Splendid Palace” notika režisores Ināras Kolmanes filmas “Mātes piens” Nacionālā pirmizrāde, pulcējot kopā filmas radošo komandu un kultūras ļaudis. No šodienas filma ir skatāma kinoteātros visā Latvijā.

Režisores Ināras Kolmanes filma “Mātes piens”, kas ir ilgi gaidīts notikums Latvijas kultūrā, vakar piedzīvoja Nacionālo pirmizrādi kinoteātrī “Splendid Palace”, kas tika atklāta ar Noras Ikstenas atsūtīto vēstījumu, ko skatītājiem nodeva Rūta Kronberga, kas filmā atveido Noru. 

Rakstniece Nora Ikstena vēsta filmas skatītājiem, pēc kuras grāmatas motīviem ir tapusi filma “Mātes piens”: “Tā diena ir klāt. Mana grāmata ‘’Mātes piens’’ pārtapusi Ināras Kolmanes filmā. Tā trāpīs jums sirdī ar savu smeldzi, jūsu acis redzēs skaistas un satricinošas ainas, jūsu ausis dzirdēs Raimonda Tigula mūzikas dziļos pieskārienus. Mātes piens, Moddersmjolk, Motinas pienas, Air susu Ibu, Emapim, Leče materna, Mleko matki, Soviet milk, Moloko materi. Grāmatas dzīve jau astoto gadu turpinās pasaulē, tagad šos ceļus vēlu izstaigāt filmai. Dzīve nav kino. Tā turpināsies arī pēc filmas beigām. Tieši tajā slēpjas šīs Dieva pasaules brīnums. Ziedotais, lai paliek aizkulisēs. Vēsture, kas atkārtojas, lai pagriežas gaismas virzienā. Lai neuzbrūkam un neiznīcinām viens otru un paši sevi. Lai Mātes piens ir dziedinošs un izdzīvo cilvēkvalstis. Dod roku māsa, dzīve, iesim tālāk.”

Filmas režisore Ināra Kolmane, kas pie filmas ir strādājusi vairāku gadu garumā, pēc pirmizrādes saviļņoti stāsta: ” Es ļoti esmu gaidījusi šo dienu, jo gribēju filmu nodot skatītāju vērtējumam pēc iespējas ātrāk. Bija tik svarīgi sajust, ka skatītāju zāle elpo vienā ritmā ar ekrāna dzīvi. Arī tas, ka aplausi atskanēja brīdi vēlāk, nekā filma beidzās, man deva sajūtu, ka filma ir uzrunājusi. Man ir ļoti svarīgs skatītāja līdzpārdzīvojums. Un nu jau filma sāk dzīvot savu dzīvi, uzrunājot skatītāju visā Latvijā.” Filma būs skatāma visos kinoekrānos un kino izrādīšanas vietās no 2. februāra, kā arī kultūrizglītības programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros.

Šis mirklis ir saviļņojošs, tāds kā pielikts punkts ilgi gaidītam notikumam. Un prieku šovakar var redzēt ikvienā – gan filmas radošās komandas acīs, gan mūsu atbalstītājos, tāpēc paldies Nacionālajam Kino centram, ģenerālsponsoram veikalu tīklam DEPO, kopproducentam Tet  un visiem, visiem pārējiem atbalstītājiem visā Latvijā, bez kuriem šī filma nebūtu tapusi,” stāsta filmas izpildproducente Ieva Majore.

Filmas veidošanā ir piedalījusies starptautiska komanda. Savu radošo pienesumu ir devuši vieni no labākajiem Lietuvas profesionāļiem – operators Rolandas Leonavičius, galvenais mākslinieks Algirdas Garbačiauskas un skaņu režisors un dizainers Artūras Pugačiauskas. Montāžas režisors Mihails Lanskis (Michal Lansky) no Čehijas, ar kuru  režisorei veidojās veiksmīga sadarbība filmā “Bille”. 

Filmas scenāriju veidojis Arvis Kolmanis. Aktieru atlases režisore Evita Bērziņa, kostīmu māksliniece Evija Džonsone, grima māksliniece Gunda Zvirbule, komponists Raimonds Tiguls, skaņu režisors Arturas Pugačiauskas (Lietuva), producenti Jānis Juhņēvičs un Marta Romanova-Jēkabsone, izpildproducente Ieva Majore, filmas patroni Ieva un Robin Hull u.c.

 Filma veidota kā Latvijas un Beļģijas kopprodukcija, Filmu studijai DEVIŅI sadarbojoties ar Latvijas tehnoloģiju uzņēmumu Tet un Beļģijas kompāniju UMEDIA. Filmas projekts saņēmis finansiālo atbalstu Nacionālajā Kino centrā, ES programmā “Radošā Eiropa MEDIA”, ģenerālsponsors ir veikalu tīkls DEPO.

Filmas režisore Ināra Kolmane kopā ir sapulcējusi krāšņu aktieru ansambli: Maija Doveika, Elīna Vaska-Botere, Rūta Kronberga, Indra Briķe, Inga Tropa, Juris Lisners, Ģirts Krūmiņš, Jānis Znotiņš, Zane Bierande, Elīna Vāne, Oleksi Gorbunov un citi.

Filmas veidotāji izsaka pateicību visiem, kas ir atbalstījuši radošo komandu filmas tapšanā: Kultūras ministrijai, Tet, veikalu tīklam DEPO, Nacionālajam Kino centram, ES programmai Radošā Eiropa MEDIA, Valsts Kultūrkapitāla fondam, Latvijas Televīzijai, AAS “Balta”, Latviešu fondam, NK Aģentūrai, Beļģijas Federālajai valdībai un tās investoriem,kā arī visiem citiem. Filmas izplatītājs “Baltic Content Media”.

Foto: Jānis Deinats

TOP Komentāri

avatar