Fleksitārisms – jauna uztura tendence
Arvien vairāk iedzīvotāju visā pasaulē, tostarp arī Latvijā, pievēršas fleksitārismam – uztura veidam, kas galvenokārt balstās uz augu izcelsmes produktiem, taču pavisam neizslēdz arī dzīvnieku izcelsmes produktus. Galvenā motivācija, kāpēc Latvijas iedzīvotāji ievēro fleksitārismu, ir veselības ieguvumi – 34% kā iemeslu min laktozes nepanesamību vai alerģijas, savukārt 30% norāda, ka iemesls ir svara kontrole, liecina augu valsts produktu zīmola “Alpro” jaunākie aptaujas dati. “Alpro” organizētajā pasākumā, kurā piedalījās veselīga dzīvesveida entuziasti, uztura speciālisti un satura veidotāji, tika diskutēts par šīs diētas pozitīvo ietekmi uz veselību un cilvēka dzīves kvalitāti.
Kā skaidro uztura speciāliste Lizete Puga: “Fleksitārisms līdzsvaro augu valsts un dzīvnieku izcelsmes produktus, mudinot ikdienas ēdienkartē iekļaut arvien vairāk augu izcelsmes produktus. Fleksitārisms ir ideālais komplekts, jo “veselīgs uzturs” ir daudzveidīgs, regulārs un mērens uzturs. Piekopjot šādu diētu, ir iespējams mazināt liekā svara, sirds un asinsvadu slimību un cukura diabēta izplatību, kā arī kopumā uzlabot cilvēka dzīves kvalitāti.”
Galvenais apsvērums – pozitīvā ietekme uz veselību
Kā norāda “Alpro” mārketinga vadītāja Baltijā un Ziemeļvalstīs Agnete Līcīte-Lasmane: “Mēs cenšamies iedvesmot sabiedrību iekļaut savā ikdienā vairāk augu izcelsmes produktu, kas ir labs veids, kā dažādot ikdienas ēdienkarti un papildināt to ar vērtīgām uzturvielām. Priecājamies, ka sabiedrībā pieaug izpratne par veselīgu uzturu un pieprasījums pēc produktiem ar samazinātu cukura daudzumu – trešdaļa jeb 31% no respondentiem “Alpro” veiktajā aptaujā izvēlas augu izcelsmes dzērienus ar samazinātu cukura daudzumu. Ņemot vērā sabiedrības pieprasījumu, arī Latvijas iedzīvotājiem ir pieejams “Alpro” produktu sortiments bez pievienota cukura.”
Jaunieši ir augu izcelsmes produktu patērētāju līderi
Aptaujas dati liecina, ka jaunākās paaudzes pārstāvji – 18 līdz 29 gadus veci jaunieši – ir aktīvākie augu izcelsmes produktu patērētāji. Jaunieši regulāri lieto dažādus augu izcelsmes dzērienus, piemēram, sojas, mandeļu un auzu dzērienus. No visiem aptaujātajiem, 15% Latvijā šos produktus patērē vismaz 3 līdz 4 reizes nedēļā. Tas nozīmē, ka tendences mainās un arvien vairāk cilvēku sāk iekļaut augu izcelsmes produktus ikdienas uzturā. Tajā pašā laikā 34% Latvijas iedzīvotāju uzturā augu izcelsmes produktus neizmanto – lielākoties tie ir vecāka gada gājuma vīrieši vecumā no 60 līdz 74 gadiem.
Augu izcelsmes produkti – droši un vērtīgi ikdienas uzturā
Izvēlei par labu augu izcelsmes produktiem respondenti min trīs iemeslus – 35% izvēlas augu izcelsmes produktus garšas dēļ, 32% to dara, lai kontrolētu svaru, bet vēl 32% – veselības apsvērumu dēļ. “Cilvēkiem, kas bieži lieto piena produktus ikdienas maltītēs, augu izcelsmes produkti var palīdzēt atrast līdzsvaru, mazinot dzīvnieku izcelsmes produktu patēriņu. Tie būs lieliska alternatīva arī cilvēkiem ar paaugstinātu holesterīna līmeni,” stāsta L. Puga.
“Augu izcelsmes produkti piešķir ēdienam ne tikai jaunas garšas, bet arī nodrošina uzturvielu daudzveidību. Taču, ja plānots pilnībā aizvietot kādu dzīvnieku izcelsmes produktu ar augu izcelsmes alternatīvu, ir svarīgi pievērst uzmanību to sastāvam, īpaši kalcija un olbaltumvielu saturam. Olbaltumvielu daudzums šajos produktos var būt atšķirīgs. Lai nodrošinātu pietiekamu olbaltumvielu daudzumu, uzturā var pievienot, piemēram, riekstus,” norāda uztura speciāliste.
Foto: publicitātes
TOP Komentāri