Filma par igauņu basketbola leģendu “Kalev”

Kinoteātrī “Forum Cinemas” pirmizrādi piedzīvojusi igauņu režisora Oves Mustinga spēlfilma “Kalev”, kas stāsta par basketbola meistarsacīkstēm PSRS pēdējā pastāvēšanas gadā, kur uz spēles ir likts daudz vairāk par uzvaru. No 17.marta būs skatāma kinoteātros visā Latvijā.

Spēlfilma “Kalev” ir balstīta uz patiesiem notikumiem par Igaunijas basketbola komandu “Kalev”, kas 1991. gadā kļuva par PSRS čempioniem, kad cīņas basketbola laukumā saplūst ar ielās notiekošo revolūciju – tautas alkām pēc brīvības un sportistu vēlmes pēc uzvaras. Baltijas komandām ir jāpieņem nozīmīgs lēmums, vai piedalīties Padomju Savienības basketbola čempionātā brīdī, kad nacionālā neatkarība ir rokas stiepiena attālumā. Arī sporta fanu vidū domas nav viennozīmīgas. Uz spēles likts daudz vairāk par uzvaru!

Padomju okupācijas gados basketbols igauņiem bija pats svarīgākais sporta veids, jo caur to igauņi tāpat kā latvieši un lietuvieši spēja parādīt savu sportisko gudrību un arī savu nacionālo spēku stāsta režisors Ove Mustings: “Ja liktos, ka mūsu uzvara meistarsacīkstēs ir tikai stāsts par igauņu uzvaru, bet nē, tas ir visu Baltijas valstu kopējais stāsts.”

Aktieris Andris Keišs dalās pieredzē par filmēšanos igauņu filmā “Kalev”: “Es Igaunijā jūtos kā mājās. Igauņi, manuprāt, ir mums vistuvākā tauta. Mūsu mentalitāte un pasaules uztvere ir ļoti līdzīgas. Līdz ar to man nebija nekāds pārsteigums, ka pirmo filmēšanas nedēļu ar mani nerunāja neviens aktieris. Viņi, līdzīgi kā mēs, nedaudz pagaida, un tikai tad sāk draudzēties.

Ļoti iepriecināja režisora un operatora tandēms. Mierīga mērķtiecība ļauj justies droši. Un, protams, iepriecina tas, ka patriotiskā filmā varoņi šaubās, svārstās, padodas, saņemas – citiem vārdiem sakot – ir dzīvi cilvēki.”

Sarunā Guntis Trekteris, Guntis Keisels, Gundars Vētra, Kārlis Muižnieks, Artūrs Putniņš un Jēkabs Reinis dalījās iespaidos par filmas tapšanas gaitu, filmā atainotajiem notikumiem salīdzinot ar mūsdienu sabiedriski politiskajiem notikumiem pasaulē un kā tie kādreiz ietekmēja un tagad ietekmē sportu.

Filma tika filmēta ne tikai Igaunijā, bet arī Latvijā stāsta “Ego media” producents Guntis Trekteris, kas organizēja filmas filmēšanas procesu Latvijā: “Igauņiem pietrūka ne tikai aktieru, bet arī padomju stila interjeru, tāpēc Latvijā filmējām Daugavas sporta namā, Sporta manēžā, Kongresu namā, Dailes teātrī, kas pārtapa par lidostu, un citās vietās.”

Filmā lomas atveido latviešu aktieri: Andris Keišs, Artūrs Putniņš, Jēkabs Reinis, Klāvs Kristaps Košins un Kaspars Zāle.

Igaunijā filmu noskatījušies jau 117 tūkstošu skatītāju. Filma tika izvirzīta Oskara balvai no Igaunijas, tā izrādīta Varšavas kinofestivālā, Tallinas “Melnās nakts” filmu festivālā, Skandināvu kinofestivālā Losandželosā, Palmspringsas starptautiskajā kinofestivālā, Amerikas filmu institūta (AFI) rīkotajā Vašingtonas kinofestivālā, Bostonas Baltijas filmu festivālā, Eiropas filmu festivālā, Čikāgas filmu centrā. Drīzumā filma būs skatāma arī Singapūrā un Sanmarino.

Filma ir saņēmusi vairākas Igaunijas Akadēmijas balvas – Ove Mustings par debiju un Reins Kotovs kā labākais montāžas režisors. Kultūras fonda gada balva piešķirta arī Maitam Malmstenam kā labākajam vīriešu lomas atveidotājam.

Filmas producenti ir Igaunijas kompānijas “Allfilm” un “Ugri Film“, studija “Ego Media” organizēja filmēšanas procesu Latvijā un piesaistīja līdzfinansējumu ārzemju filmu uzņemšanai. Filmu atbalstījuši Igaunijas Filmu institūts, Igaunijas Kultūras fonds, Igaunijas Kultūras ministrija, Rīgas Filmu fonds, Latvijas Nacionālais kino centrs un Igaunijas Republikas vēstniecība Latvijā. Filmu kinoteātros izplata “Baltic Content Media”.

Foto un filmas treileris: publicitātes

TOP Komentāri

avatar