Eksperts: Urīna nesaturēšana vīriešiem – nepatīkama, bet risināma

Urīna nesaturēšana ir delikāta un nepatīkama problēma, tomēr mūsdienās tas nav šķērslis izbaudīt kvalitatīvu dzīvi. Galvenais – ar urīna nesaturēšanu nevajag mēģināt aprast. Ir jāmeklē problēmas cēlonis un tas jānovērš. Lai gan tā vairs nav stigmatizēta tēma, daudziem ir grūti to pieņemt, atzīt un meklēt palīdzību – sevišķi vīriešiem, kuri nereti dzīvo ar moto “stāvu, kamēr krītu”. Kāpēc nepatīkamo problēmu tomēr vajadzētu risināt, stāsta ārsts urologs, higiēnas preču Dailee eksperts Alvis Laukmanis.

Pretēji plaši izplatītam uzskatam urologs nav tikai vīriešu ārsts. Urīna nesaturēšana ir vienlīdz aktuāla gan vīriešiem, gan sievietēm. Precīzas statistikas nav, taču eksistē pieņēmums, ka no šīs problēmas cieš 5% populācijas, bet pēc 55 gadu vecuma – 25%, tātad katrs ceturtais cilvēks. Biežāk dzirdam par urīna nesaturēšanu kā sieviešu problēmu, kam ir objektīvi anatomiski izskaidrojumi. Taču jāņem arī vērā, ka vīrieši par to mazāk runā, tāpēc, visticamāk, sieviešu problēma ir tikai aisberga redzamā daļa.

Ar to saskaras ne tikai veci cilvēki

Urīna nesaturēšanai var būt dažādi iemesli. Visbiežāk vīriešiem tās ir prostatas saslimšanas – labdabīga prostatas palielināšanās vai ļaundabīga saslimšana, kas rada urīnpūšļa darbības traucējumus un rezultātā noved pie neatliekamas nesaturēšanas, kad cilvēks nepaspēj aiziet līdz tualetei. Reizēm tā var būt pārplūdes nesaturēšana, kad cilvēks dzīvo ar pilnu pūsli, neiet pie ārsta, nevienam nestāsta par savu problēmu un kā pārpildīts trauks lēniņām pilinās, kas ir pavisam nelāgi. Daļa pacientu ar urīna nesaturēšanu saskaras pēc ķirurģiskām manipulācijām. Šādos gadījumos tā ir normāla un visbiežāk ātri pārejoša parādība.

Urīna nesaturēšana ir vairāk raksturīga gados veciem cilvēkiem. Vecumā cilvēks vairs nespēj tik labi kontrolēt savas dabiskās norises muskuļu nespēka dēļ. Ļoti bieži urīna nesaturēšana iet rokrokā ar demenci, Alcheimera slimību, parkinsonismu, izkaisīto sklerozi, insultu. Protams, tas nenozīmē, ka jaunāki vīrieši no urīna nesaturēšanas ir pilnībā pasargāti. Tā var būt neiroloģisku slimību vai akūtu iekaisumu pazīme, tomēr tas notiek daudz, daudz retāk.

Problēmu identificēt ir viegli: tā ir jūtama, nereti acīmredzama, un parasti nav vajadzīgs ārsts, lai to pamanītu. Svarīgi, ko pacients dara tālāk – vēršas pie ģimenes ārsta vai urologa, risina problēmu patstāvīgi, izvēloties speciālus higiēnas līdzekļus, vai ignorē. Visprātīgākais ceļš tomēr būtu konsultācija ar ārstu, jo daudz ko var atrisināt ar medikamentiem vai fizioterapiju. Urīna nesaturēšanu nekādā gadījumā nevajadzētu atstāt pašplūsmā: katrs mēnesis vai gads, atstājot to bez ievērības, padara problēmu smagāku un ārstēšanu – sarežģītāku.

Kā panākt, lai vīrieši runā?

Uzvedināt vīrieti uz sarunu par veselību ir diezgan grūti. Urīna nesaturēšana ir delikāta problēma, no kuras vīrieši kautrējas un nelabprāt attiecina uz sevi. Daudzi kļūst asociāli, izvairās iet sabiedrībā, savukārt tie, kuri tomēr iet, bet problēmu neatzīst, var radīt apgrūtinošus brīžus apkārtējiem, izplatot nepatīkamu aromātu.

Katram būs cita motivācija šo lietu risināt. Noteikti vajadzētu padomāt par līdzcilvēkiem, lai tie, kuri diendienā atrodas blakus, nebūtu spiesti pieciest urīna smaku vai skatīties uz slapjām biksēm. Ne mazāk spēcīgs arguments ir intīmā tuvība: lai ar partneri varētu piedzīvot patīkamus brīžus, vīrietim jābūt higiēniski koptam. Galu galā, tas ir stāsts par pašcieņu un spēju iziet sabiedrībā. Un jāatceras, ka urīna nesaturēšana var liecināt par nopietnām slimībām – jo ātrāk cilvēks vēršas pie ārsta, jo lielāka iespēja noķert slimību sākumstadijā, ārstēt un dzīvot ilgi un laimīgi. Diemžēl nereti cilvēki gaida mēnešiem, pat gadiem, kamēr saprot, ka bez profesionāļu palīdzības neiztiks.

Svarīgi ir arī tas, kā izturas paši tuvākie. Protams, urīna nesaturēšana ir delikāts jautājums un, visticamāk, par to ir grūti runāt gan tam, kurš no tās cieš, gan apkārtējiem. Alternatīvs risinājums ir dot nevis tiešu norādījumu, bet smalku mājienu. Piemēram, atstāt informatīvu bukletu vai atvērtu žurnāla rakstu tur, kur cilvēks to it kā nejauši atradīs. Tomēr reizēm vienīgā iespēja ir pateikt tieši – nav patīkami atrasties tev blakus, pienācis laiks kaut ko darīt.

Higiēnas līdzekļi – atbalsts kvalitatīvai dzīvei

Mūsdienās ir pieejams plašs higiēnas līdzekļu klāsts urīna nesaturēšanas gadījumiem. Piemēram, zīmols Dailee apvieno lielisku kvalitāti un zemu cenu. Turklāt šie higiēnas līdzekļi ir valsts kompensējamo higiēnas līdzekļu sarakstā – ja ir ārsta nozīmējums, visbiežāk tiek apmaksāti 50% no lētākā pieejamā produkta. Gan Dailee, gan arī citi ražotāji piedāvā vīriešu higiēnai paredzētus speciālus ieliktnīšus apakšveļai, kas nodrošina, ka noplūde nebūs pamanāma; tie ir ielīmējami, ieliekami, dažādos izmēros. Tāpat pieejama specializēta apakšveļa, kas vizuāli neatšķiras no parastās; ar to var mierīgi aiziet uz sporta zāli un pārģērbties, nevienam neko nepamanot. Tāpat izstrādāti īpaši uztvērēji – prezervatīva veida gumijas uzliktnīši, kas palīdz savākt noplūdi. Vispiemērotāko līdzekli ieteiks ārsts.

Lai kādu ceļu izvēlētos, jāatceras: higiēnas preces ir izcils palīglīdzeklis, kas ļauj justies ērti un būt atvērtam sabiedrībai, ja problēma citādi nav risināma. Taču pašas par sevi higiēnas preces nav risinājums. Vissvarīgākais ir radīt cilvēkos pārliecību, ka urīna nesaturēšana nav kauna zīme, bet kopā ar ārstu risināma un kontrolējama parādība.

TOP Komentāri

avatar