Dzelzs deficīta anēmija – kas tas ir un kā sevi pasargāt?

Izteikts nogurums, vājums, bāla āda? Šie ir tikai daži simptomi, kas var liecināt par dzelzs deficīta anēmiju. Kā tā rodas un kā no tās izvairīties, stāsta BENU Aptiekas piesaistītā eksperte, ģimenes ārste Zane Zitmane un BENU Aptiekas klīniskā farmaceite Ilze Priedniece.

Dzelzs deficīta anēmija izpaužas kā izteikts nogurums, vājums, elpas trūkums, bāla āda, sāpes krūtīs, paātrināta sirdsdarbība, reibonis, galvassāpes, trausli nagi, vēlme ēst neēdamas lietas, slikta apetīte, skaidro ģimenes ārste Z. Zitmane. Tā ir bieži sastopama, it īpaši sievietēm un bērniem. Visbiežākie dzelzs deficīta anēmijas cēloņi ir:

  • dzelzs zudums asiņošanas dēļ – pārmērīgas menstruācijas, kuņģa zarnu trakta asiņošana, uroģenitālās sistēmas asiņošana, hematoloģiskas saslimšanas;

  • nepietiekama dzelzs uzņemšana ar uzturu – uztura kļūdas, veģetārisms;

  • palielināts fizioloģiskais patēriņš – grūtniecība, menstruācijas, zīdīšana, augšana;

  • jatrogēns asins zudums – bieža asins ziedošana, medikamentu ietekmē;

  • uzsūkšanās traucējumi – zarnu iekaisumi, kuņģa un tievās zarnas operācija, kuņģa rezekcija, hronisks atrofisks gastrīts.

Ir ļoti svarīgi simptomu gadījumā savlaicīgi vērsties pie ārsta, kā arī ik gadu veikt profilaktiskos izmeklējumus un analīzes pie sava ģimenes ārsta. Ja dzelzs deficīta anēmija paliek neārstēta, tad tas var izpausties kā biežas infekcijas, izteikts nespēks, vājums, nemierīgo kāju sindroms. Savukārt smaga dzelzs deficīta anēmija var izpausties kā palielināta liesa, kardiomegālija (palielināta sirds), sirds mazspēja. Ģimenes ārste skaidro, ka bērniem dzelzs deficīta anēmija var izpausties kā augšanas aizture, grūtniecēm – jaundzimušais ar mazu svaru vai priekšlaicīgas dzemdības.

Piemērotākie preparāti un ārstēšana

Ģimenes ārste norāda, ka, ja dzelzs deficīta anēmija jau ir attīstījusies, tad ar uzturu to diemžēl nevarēs novērst. Taču profilaktiski ikdienā lietojamie produkti, kas ir bagāti ar dzelzi, ir sarkanā gaļa (liellops, jērs, cūkgaļa), jūras produkti, zaļo lapu dārzeņi, piemēram, spināti, kaltēti augļi, piemēram, rozīnes, aprikozes, ar dzelzi bagātinātas graudaugu pārslas, maize, pastas; pupiņas, rieksti, zaļo lapu dārzeņi.

Lai pastiprinātu dzelzs uzsūkšanos, ieteicams lietot produktus, kas satur daudz C vitamīna, piemēram, augļus un ogas. Jāpatur prātā, ka dzelzs uzsūkšanos kavē produkti, kas satur daudz kalcija, piemēram, piena produkti, kā arī kafija un tēja.

Par preparātu izvēli ieteicams konsultēties ar ārstējošo ārstu, jo ārstēšana ir atkarīga no analīžu rezultātiem. Ja ir aizdomas par anēmiju, pacientam jāveic pilna asins analīze un jānosaka feritīna līmenis. Turklāt profilaktiskas analīzes rekomendēts veikt reizi gadā.

Farmaceita padoms

BENU Aptiekas klīniskā farmaceite Ilze Priedniece stāsta, ka aptiekās ir pieejami dažādi dzelzs preparāti – gan bezrecepšu un recepšu medikamenti, kurus nozīmē ārsts, gan uztura bagātinātāji. Tie pieejami dažādās formās kā tabletes, košļājamās tabletes, kapsulas, sīrupi, šķīdumi un injekcijas, kuras nozīmē ārsts.

Ir preparāti, kuru sastāvā ir dzelzs kopā ar C vitamīnu, B grupas vitamīniem un mikroelementiem – varu un mangānu. Dzelzs ietilpst arī multivitamīnu kompleksu sastāvā – C vitamīns uzlabo dzelzs uzsūkšanos, folijskābe veicina normālu asinsradi, B6 un B12 vitamīns veicina sarkano asinsķermenīšu veidošanos, varš veicina normālu dzelzs transportēšanu.

Farmaceite atgādina, ka dzelzs sāļi jālieto tukšā dūšā, jo uzturs var traucēt dzelzs uzsūkšanos. To nelieto arī kopā ar pienu, kafiju vai tēju, kā arī ārstniecības augiem, kas satur miecvielas, kalciju, cinku un magniju, antacīdiem, jo arī tie samazina dzelzs uzsūkšanos. Jāņem vērā, ka ne tikai citi lietotie līdzekļi vai uzturs var ietekmēt dzelzs uzsūkšanos, bet arī dzelzs līdzekļi var ietekmēt efektivitāti citiem medikamentiem, piemēram, antibiotikām, pretparkinsonisma līdzekļiem, medikamentiem osteoporozes un vairogdziedzera slimību ārstēšanai. Šajos gadījumos jāievēro 2–3 h starplaiks. Ja ir sūdzības par gremošanas trakta darbību, lietošana var tikt mainīta.

Ļoti būtiski ir sūdzību gadījumā savlaicīgi vērsties pie ārsta, lai tiktu nozīmēta atbilstoša terapija. Kad ir nozīmēti piemērotākie dzelzs preparāti, jāpievērš uzmanība to lietošanai atbilstoši ārsta rekomendācijām, kā arī ieteicamās devas un lietošanas ilguma ievērošanai. Dzelzs līdzekļu devas ir atkarīgas no dzelzs deficīta pakāpes. Lai sasniegtu vēlamos rezultātus, dzelzs jālieto pietiekami ilgstoši (3–6 mēneši), kamēr tiek sasniegts normāls hemoglobīna līmenis, kā arī ieteicams turpināt lietošanu, lai atjaunotu dzelzs rezerves.

Farmaceite I. Priedniece atgādina, ka dzelzs preparāti var izmainīt zobu krāsu, kas izzūd pati, tīrot zobus mājās vai pie higiēnista. Lai izvairītos no zobu krāsošanās, jāievēro instrukcijā norādīto par lietošanu, piemēram tabletes vai kapsulas norij veselas, uzdzerot ūdeni.

Attēls: publicitātes

TOP Komentāri

avatar