COVID-19 slimnieku ārstēšana vairumā Latvijas pašvaldību slimnīcu nav paredzēta

Nacionālā veselības dienesta izstrādātais slimnieku hospitalizācijas plāns paredz uzņemt COVID-19 pacientus tikai nepilnā trešdaļā no visām Latvijas pašvaldību ārstniecības iestādēm. Taču slimnīcu darbinieki un vadība reģionos dara visu iespējamo, lai pasargātu mediķus un pacientus no iespējamajiem infekcijas riskiem. 

Nacionālā veselības dienesta hospitalizācijas plāns nosaka, ka infekcijas slimību pacientus paredzēts nogādāt ārstēšanai tikai 7 no Latvijā kopumā esošajām 24 neatliekamās medicīnas palīdzības ārstniecības iestādēm. Būtisks slimnīcu izvēles kritērijs ir infekcijas slimību nodaļas esamība. Šādas nodaļas ir tikai 5 pašvaldību ārstniecības iestādēs – Vidzemes, Daugavpils, Rēzeknes, Ziemeļkurzemes un Liepājas slimnīcās, kā arī 2 valsts klīniskās universitātes slimnīcās – Latvijas Infektoloģijas centrā un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā. Pārējām iestādēm pēc plāna jāpilda vien universitāšu slimnīcu atbalsta funkcija, uzņemot pacientus, kuriem nav konstatēta saslimšana ar infekcijas slimību (ieskaitot COVID-19). 

COVID-19 pacientu atbilstoša aprūpe iespējama tikai slimnīcās ar infekcijas nodaļām

Latvijas Slimnīcu biedrības valdes priekšsēdētājs Jevgēnijs Kalējs atzīst: “Līdz šim izskanējušas bažas par pašvaldību slimnīcu gatavību uzņemt COVID-19 pacientus, taču ne visās pašvaldību slimnīcās hospitalizācijas plāns paredz infekcijas slimību pacientu ārstēšanu. Vairums no tām pilda atbalsta un atslogošanas funkciju, kura ietver pacientu plūsmas pārvirzīšanu no infekcijas slimību (ieskaitot COVID-19) ārstējošajām iestādēm.”

Šim mērķim paredzētas slimnīcas ar funkcionējošām infekciju nodaļām, kuras veic tieši gaisa – pilienveida infekciju pacientu ārstēšanu un aprūpi. Infekcijas slimību nodaļām jau iepriekš izveidots īpaši pielāgots telpu plānojums. Nodaļas ir izolētas, kā arī nodrošinātas ar atsevišķu ventilācijas sistēmu. Telpas ir speciāli pielāgotas, lai nodrošinātu pilnīgu pacientu un personāla izolāciju, infekciozā materiāla apstrādi un paaugstināta līmeņa dezinfekciju. 

Krāslavas slimnīcas valdes loceklis Aleksandrs Jevtušoks skaidro: “Esam II līmeņa slimnīca. Katru dienu hospitalizējam vismaz 10 jaunus pacientus. Līdz šim akūti slimnieki ar iespējamiem COVID-19 simptomiem bijuši salīdzinoši maz. Nepieciešamības gadījumā līdz analīžu rezultātu saņemšanai varam nodrošināt izolētu palātu, taču ne visās pašvaldību slimnīcās ir tādas iespējas”. 

A. Jevtušoks uzsver: “Ja plūsma pieaugs, COVID-19 inficētajiem pacientiem paredzētos priekšnosacījumus – izolētas telpas un gultas vietas, cilvēkresursus un individuālos aizsardzības līdzekļus – faktiski nebūs iespējams izpildīt. Protams, ja saņemsim rīkojumu, tad iespēju robežās 20 pacientiem varam pielāgot izolētu nodaļu. Taču šāds rīkojums būtiski ierobežotu slimnīcas darbību. Telpu skaits ir ierobežots, jo katru dienu uzņemam pacientus ar citiem akūtiem gadījumiem. Jāatzīst, ka izolēto nodaļu nebūtu iespējams pielāgot atbilstoši visām nepieciešamajām prasībām, jo tā projektēta kā terapijas nodaļa un nav paredzēta infekcijas slimību ārstēšanai. Šobrīd turpinām vadīties pēc hospitalizācijas plāna vadlīnijām un nepieciešamības gadījumā pacientus nogādāsim uz tuvāko slimnīcu, kurā jau ir infekcijas nodaļa – Daugavpils slimnīcu.”

Ārstniecības personāls pašvaldību slimnīcās paveicis visu iespējamo

Neraugoties uz to, ka vairumam pašvaldību slimnīcu nav paredzēts uzņemt infekciju slimību (ieskaitot COVID-19) pacientus, slimnīcu darbinieki un vadība savu iespēju robežās izdarījuši visu iespējamo, lai pasargātu pacientus un, galvenokārt, mediķus no slimības izplatīšanās. Katrs jaunais pacients tiek uzskatīts par potenciāli inficētu, tādēļ viss notiek pastiprinātā piesardzības režīmā. 

III līmeņa Kuldīgas slimnīcas valdes priekšsēdētājs Agris Rozenfelds stāsta: “Pie tiem pacientiem, kuriem jau ir kādi no simptomiem – augsta temperatūra, sauss klepus vai elpas trūkums – mediķi dodas pilnā ekipējumā. Tāpat kā citās pašvaldību slimnīcās uz laiku līdz analīžu rezultātu saņemšanai (aptuveni 8 stundas), pacientiem tiek nodrošināta izolēta palāta. Esam izveidojuši arī vienu atsevišķu dzemdību zāli grūtniecēm, kuras bijušas pašizolācijā, kontaktā ar COVID-19 slimnieku vai novērojušas kādu no simptomiem. Ja situācija saasināsies, esam izstrādājuši plānu, kurš paredz vienas nodaļas pielāgošanu un izolēšanu. Līdz šim vēl neesam saskārušies ar COVID-19 testa pozitīvu gadījumu, taču pēc hospitalizācijas plāna rekomendācijām pacientus nogādāsim tuvākajās pašvaldību slimnīcās ar infekcijas nodaļu – Liepājā vai Ventspilī.”

NMP ārstniecības iestādes 

V līmenis: P. Stradiņa KUS, Rīgas Austrumu KUS (“LIC”), Bērnu KUS

IV līmenis: Vidzemes, Jelgavas, Rēzeknes slimnīcas un Jēkabpils, Daugavpils, Ziemeļkurzemes, Liepājas reģionālās slimnīcas

III līmenis: Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība, Kuldīgas un Madonas slimnīca, Cēsu klīnika, Dobeles un apkārtnes slimnīca, Jūrmalas slimnīca un Ogres slimnīca

II līmenis: Alūksnes, Preiļu, Tukuma un Krāslavas slimnīca

Specializētā slimnīca: Siguldas slimnīca – dzemdību profils

Par “Latvijas Slimnīcu biedrību”

“Latvijas Slimnīcu biedrība” ir brīvprātīga darba devēju organizācija — biedrība, kas apvieno 37 Latvijas slimnīcas un ārstniecības iestādes. Biedrības galvenais mērķis ir uzlabot veselības aprūpes plānošanu un vadīšanu slimnīcās, kā arī Latvijas iedzīvotāju veselības aprūpi.

Foto:pexels.com

TOP Komentāri

avatar