Cīņa ar herpes vīrusu – kā to uzveikt?

Dati liecina, ka aptuveni 90% cilvēku ir herpes vīrusa nēsātāji, taču aukstumpumpu parādīšanās pārsvarā notiek tieši imunitātes novājināšanās posmā. Tāpēc, turpinoties vīrusu sezonai, par herpes vīrusu un tā ārstēšanu konsultē BENU Aptiekas piesaistītā eksperte, ģimenes ārste Zane Zitmane un BENU Aptiekas farmaceite Zanda Ozoliņa.

Kas ir herpes vīruss?

Cilvēka herpes vīruss ir lipīga saslimšana, ar kuru inficēties iespējams kontaktā ar apkārtējiem, piemēram, skūpstoties, dzimumkontaktu ceļā vai arī lietojot tos pašus sadzīves priekšmetus, ko izmantojusi inficētā persona. Biežāk sastopamais vīruss veids ir Herpes simplex jeb vienkāršās herpes, kas 90% izraisa aukstumpumpas. Tomēr pastāv arī vairāki apakštipi – palielināti limfmezgli, vējbakas, Herpes zoster jeb jostas rozes vīruss, kas reaktivizējas pēc bērnībā pārslimotām vējbakām, Epšteina-Bara vīruss, kad saslimušajam ir sāpīgs, apsārtis kakls un palielināti limfmezgli uz kakla, padusēs un cirkšņos un, ļoti retos gadījumos, ļaundabīgi audzēji, skaidro Z. Zitmane.

Aukstumpumpas visbiežāk metas uz lūpām, pie deguna vai degunā, uz zoda, kakla ādas, taču tām var būt arī citas lokalizācijas vietas uz ķermeņa, piemēram, dzimumorgānu herpes, kuras izplatās dzimumkontaktu ceļā un parādās kā sāpīgi pūslīši uz dzimumorgāniem gan sievietēm, gan vīriešiem.

Inficēšanās un slimības gaita

Ar herpes vīrusu dzīves laikā ikviens ir bijis inficējies – tas parasti notiek jau aptuveni 2 līdz 3 gadu vecumā. Taču līdz šim vecumam bērniem organismā joprojām ir no mātes mantotās antivielas pret šo vīrusu. Tāpēc pirmās izpausmes ir augsta temperatūra un sāpīgas čūliņas mutē, pēc tam vīruss saglabājas nervu šūnās. Kopumā aptuveni 90% cilvēku ir vīrusa nēsātāji. Jāuzsver, ka viņiem šis vīruss nekādas izpausmes tālāk dzīvē nerada, bet pārējiem, piemēram, imunitātes novājināšanās posmā, tas var atkal aktivizēties un izraisīt aukstumpumpas.

Herpes vīrusa infekcija parasti norit 4 stadijās:

 • dedzināšanas fāze, kad parādās pirmie izsitumi un cilvēks izjūt lielu diskomfortu, sāpes, kā arī āda niez un deg. Šī fāze parasti norit pāris dienas, un tie, kuriem kaut reizi ir bijusi aukstumpumpa, parasti zina, ka šajā fāzē to ir iespējams apturēt ar pretvīrusu preparātu. Klāt var būt arī vispārīgi simptomi – slikta pašsajūta, nogurums, paaugstināta ķermeņa temperatūra;
 • nākamajā fāzē rodas pūslīši jeb čūlas, kas pildīti ar ūdeņainu šķidrumu;
 • kad pūslīši pārplīst, sākas sulošanas fāze, kad vīruss parasti tiek nodots tālāk, jo aukstumpumpa ir kā vaļēja brūce ar šķidrumu, un, tai pieskaroties ar rokām un pēc tam priekšmetiem vai citiem cilvēkiem, vīruss tiek nodots tālāk;
 • pēc tam, kad čūlas sāk sadzīt, veidojas krevele, kas var būt viegli ievainojama vai noplēšama, līdz ar to tā dzīst ilgāk.

Riska grupas

Herpes pašas par sevi nav bīstamas un lielākajā daļā gadījumu tās tiek viegli pārslimotas, uzsver Z. Zitmane. Bīstamība rodas, ja ar herpes vīrusu pirmo reizi inficējas vai ar tā izpausmēm saskaras tieši grūtniecības laikā, jo tas ir pieskaitāms pie vīrusiem, kas grūtniecības periodā var tikt pārnests auglim, inficējot bērniņu dzemdību laikā vai pēc tām. Tas var radīt grūtniecības sarežģījumus, spontāno abortu, priekšlaicīgas dzemdības, smagas saslimšanas jaundzimušajam un agrīnu bērniņa nāvi. Smagākas vīrusa izpausmes ar komplikācijām var būt arī pacientiem ar imūndeficītu – HIV slimniekiem, cilvēkiem ar onkoloģiskām saslimšanām un pacientiem, kas lieto imunitāti ietekmējošus medikamentus.

Kurā sezonā herpes vīruss ir īpaši izplatīts?

Vīrusa izpausmes vairāk ietekmēs mūsu dzīves ritms un retāk sezonalitāte, jo vīruss pārsvarā dzīvo mūsu organismā neaktīvā formā un var atkal aktivizēties, kad cilvēka organisms ir ļoti noguris, – pēc slimošanas, lieliem stresiem, pārslodzes darbā, saules vai karstuma ietekmes, kā arī straujas klimata maiņas u. c. iemesliem. Taču praksē ir novērots, ka vīruss biežāk izpaužas ziemā, agros pavasaros, kad vairāk laika pavadām iekštelpās, daudz strādājam, neuzņemam pilnvērtīgu, vitamīniem bagātu uzturu un biežāk slimojam.

Kā notiek herpes vīrusa ārstēšana?

Ja aukstumpumpa uzmetusies pirmo reizi, visticamāk, tā noritēs savu gaitu un nekādas komplikācijas neatstās. Der atcerēties, ka herpes pašas par sevi nav bīstamas un lielākajā daļā gadījumu tās tiek viegli pārslimotas un pāriet bez jebkādām atstātām sekām, bet var būt gadījumi, kad pēc pārslimotas herpes vīrusu infekcijas rodas komplikācijas – smadzeņu iekaisums jeb encefalīts.

Nav specifisku preparātu, kas varētu vīrusu izārstēt pavisam, taču, parādoties pirmajiem simptomiem, ir iespējams atvieglot vīrusa aktīvo periodu un pasargāt arī sev tuvos.

 1. Noķer aukstumpumpas pirmo stadiju! Kad uz ādas izjūt dedzināšanu, sāpes, tad var lietot pretsāpju līdzekļus vai pielietot specifiskus pretvīrusu preparātus, kas pieejami dažādu krēmu, ziežu, plāksteru un lūpukrāsu veidā. Pēc tam jāļauj čūlām sadzīt. Kad izveidojusies krevele, nevajag to aiztikt un plēst nost, tas dzīšanas procesu tikai pagarinās.
 2. Ievēro personīgo higiēnu! Biežāk jāmazgā rokas, nevajadzētu bučot citus cilvēkus, lietot vienus kosmētiskos līdzekļus, ēst vai dzert no vieniem traukiem. Pirmās trīs dienas, kad parādījusies aukstumpumpa, vajadzētu ievērot drošību un neapmeklēt sabiedriskus pasākumus, ierobežot sadzīves kontaktus, lai vīrusu nenodotu tālāk.
 3. Ļauj aukstumpumpai elpot! Aukstumpumpa vislabāk un ātrāk sadzīst dabiskā ceļā, tādēļ jebkura veida kosmētiskie līdzekļi, kas tiks likti virsū, lai aukstumpumpu nomaskētu, tikai palēninās tās dzīšanas gaitu.
 4. Vērsies pie ģimenes ārsta! Nav specifisku preparātu, kas vīrusu izārstē pavisam, bet, ja pacients cieš no biežām aukstumpumpu epizodēm un tās norit ar blakusparādībām, var vērsties pie ģimenes ārsta, kurš novērtēs situāciju un nosūtīs pie speciālistiem, lai lemtu par specifisku pretvīrusa preparātu izrakstīšanu, kas mazinātu vīrusa aktivitāti.

Farmaceita padoms

Ja Herpes simplex vīruss vēl nav iegūts, var veikt profilakses pasākumus, nelietojot kopīgus traukus ar cilvēku, kam šis vīruss jau ir, kā arī izvairīties no saskarsmes ar inficētiem ķermeņa šķidrumiem, piemēram, skūpstoties ar inficētu personu.

Ja Herpes simplex vīruss tomēr jau ir iegūts, var noderēt sekojoši profilakses pasākumi:

 • izvairieties no dzīves situācijām, kas var izraisīt aukstumpumpas, piemēram, saaukstēšanās vai stresa;
 • vienmēr lietojiet gan lūpu balzāmu, gan sejas krēmu ar saules aizsargfaktoru, jo bieži vien pārāk daudz saules var izraisīt pumpu veidošanos;
 • nedalieties ar personīgās higiēnas priekšmetiem, piemēram, skuvekli vai dvieļiem, ko ir lietojusi persona ar Herpes simplex vīrusu;
 • ievērojiet personīgo higiēnu, katru reizi pēc antivirālas ziedes vai krēma lietošanas nomazgājot rokas.

Ja Herpes simplex tomēr izraisītās neērtības ir ļoti regulāras, tad ieteicams griezties pie ārstniecības speciālista, kas veiks tālākus izmeklējumus.

Foto: pubicitātes

TOP Komentāri

avatar