Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā

Nekompensēts un laikus nekontrolēts cukura diabēts var būtiski pasliktināt situāciju, ja gadās saslimt ar Covid-19, tāpēc ļoti svarīgi ir rūpēties par savu veselības stāvokli savlaicīgi. Šobrīd, kad ar Covid-19 saslimt var jebkurš, „Mēness aptieka” aicina pacientus, kuriem ir cukura diabēts, izmantot visas iespējas, lai jo īpaši sekotu savai veselībai.

Veselības statistika liecina, ka ar cukura diabētu visbiežāk slimo iedzīvotāji, kuri sasnieguši 60 gadu vecumu. Cilvēki, kuri slimo ar cukura diabētu, nav vairāk pakļauti riskam saslimt ar Covid-19, taču, ja saslimst, slimības gaita gan I, gan II tipa slimības gadījumos var būt smagāka un progresēt ātrāk. Lai arī liela daļa Covid-19 pārslimo vieglā formā, tieši diabēts ir slimība, kas var pasliktināt Covid-19 gaitu. Saslimstības un hospitalizācijas dati liecina, ka no iedzīvotājiem, kuri ar Covid-19 nonāk reanimācijā, liela daļa ir cilvēki gados vai hronisko slimību pacienti ar cukura diabētu un lieko svaru.

“Cik vien iespējams, samazināt cukura diabēta un sirds un asinsvadu slimību riskus – tas ir atgādinājums, kuru sakām mūsu aptiekas apmeklētājiem  ik dienas. Savukārt cukura diabēta un arī citu hronisko slimību pacientiem šobrīd cieši atgādinām – ir svarīgi efektīvi ārstēt pamatslimību. Līdztekus citiem aprūpes padomiem šobrīd atgādinām arī par mūsu Veselība+ Diabēts karti ar priekšrocībām, lai cukura diabēta ikdienas aprūpe būtu ērtāka. Esam gatavi vēlreiz un vēlreiz konsultē par to, kā pareizi lietojams glikometrs, kādus papildus līdzekļus diabēta terapijā izvēlēties, pastāstīt par  medikamentu savietojamību un pareizu lietošanu,” ar bagātīgu pieredzi diabēta pacientu konsultēšanā dalās „Mēness aptiekas” farmaceits Vadims Brižaņs.

“Insulīns var dot vairāk, ja injekciju veic pareizi – katru injekciju ar jaunu adatu, un pēc injekcijas adatu noņem un izmet speciālā konteinerā. Aptiekā var saņemt vienu injektora adatu uz vienu injektoru, kas nozīmē, ka tā, visticamāk, tiks lietota atkārtoti 10–30 reizes. Taču var iegādāties arī papildu adatas. Tuviniekiem jāatceras pārliecināties, ka diabēta pacientam slimības gadījumā ir visi nepieciešamie diabēta kompensācijas līdzekļi,” atgādina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra Gaiļezers endokrinoloģijas nodaļas virsmāsa Līga Ārante.

Neatliekami nepieciešamais diabēta pacientam

  1. Teststrēmeles glikozes noteikšanai asinīs. Slimības gadījumā var būt grūtāk regulēt cukura līmeni asinīs, kā tas bieži ir arī, piemēram, gripas gadījumā. Īpaši tas attiecas uz tiem, kam ir 1. tipa diabēts. Ja nācies saslimt, cukura līmeni asinīs jāmēra biežāk nekā parasti.
  2. Insulīna injekcijas. Šobrīd ir ļoti ieteicams nodrošināties ar pietiekamu teststrēmeļu un insulīna injekciju rezervi. Neskatoties uz to, ka aptiekas arī ārkārtas stāvokļa laikā strādā ierastā režīmā, ieteicams izvairīties no biežas publisku vietu apmeklēšanas, lai pēc iespējas pasargātos no saslimšanas. Lai injekciju veiktu pareizi, aptiekā var iegādāties papildu injektoru adatas. Informējot savu farmaceitu par vēlmi iegādāties adatas, tiks pasūtīts nepieciešamais adatu daudzums. Biežāka adatu maiņa ir investīcija nākotnē, jo tā tiek nodrošināta labāka un precīzāka insulīna dozēšana un darbība, līdz ar to arī diabēta kontrole, kas pasargā no vēlīno diabēta komplikāciju attīstības. 
  3. Vēl svarīgi. Laba diabēta kompensācija, ilgstoši stabils un normālam līmenim tuvs glikozes līmenis asinīs, asinsspiediens un lipīdu rādītāji var ievērojami samazināt diabēta vēlīno sarežģījumu attīstības risku un palēnināt to progresēšanu. Tikpat svarīgi ir ārstēt paaugstinātu asinsspiedienu un paaugstinātu lipīdu (asins tauku, piemēram, holesterīns, triglicerīdu) līmeni asinīs.

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar