Andris Sprūds: prioritārās jomas Eiropas Savienībā – drošība, ilgtspēja un sabiedrības iesaiste

Drošība, ilgtspēja un sabiedrības iesaiste – trīs prioritārās jomas ārpolitikā Eiropas Savienības jautājumos, ceturtdien, 26.janvārī, ikgadējās ārpolitikas debatēs parlamentā uzsvēra Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētājs Andris Sprūds.

“Karš ir satricinājis Eiropas drošības pamatus, uz kuriem ilgstoši tika būvēti Eiropas politikas principi, pieeja, uztvere par mieru un drošību,” pauda A.Sprūds. “Mūsu pienākums ir uzturēt pārliecību, ka karš Ukrainā ir eksistenciāls apdraudējums visai Eiropai,” uzsvēra komisijas priekšsēdētājs, norādot, ka šobrīd Eiropas Savienībai jāuzņemas vēsturiska atbildība par to, ka tiek izcīnīts taisnīgs miers.  Tagad mums jāpalīdz to izcīnīt Ukrainai, sniedzot nepieciešamo atbalstu.

“Eiroatlantiskās integrācijas perspektīva Ukrainai, kā arī Moldovai un Gruzijai kļūst par politiskā atbalsta izpausmi un acīmredzami vienīgo ceļu suverenitātes un drošības stiprināšanā,” A.Sprūds akcentēja efektīvas Eiropas Savienības kaimiņpolitikas nozīmīgumu.

“Eiropas Savienības militāro spēju un savietojamības stiprināšana, militārās mobilitātes veicināšana, kopīga militārās industrijas un attiecīgu tehnoloģiju attīstība stiprinās gan Eiropas drošību, gan tās pienesumu transatlantiskajās attiecībās,” teica A.Sprūds, uzsverot – NATO un Eiropas Savienībai kā organizācijām ir potenciāls stiprināt vienai otru.

Eiropas lietu komisijas priekšsēdētājs izcēla arī sadarbību ar reģionālajiem partneriem – Baltijas valstīm, Ziemeļvalstīm un Poliju kā stratēģisku nepieciešamību.

“Papildu nozīmi iegūst attīstība Eiropas Savienības ietvaros – kopīga ekonomiskā transformācija, vienotā tirgus stiprināšana, nevienlīdzības mazināšana starp dalībvalstīm, ciešāka sadarbība starp līdzīgi domājošiem un piegāžu ķēzu dažādošana,” uzsvēra A.Sprūds. Tāpat A.Sprūds norādīja uz vietējo, īpaši atjaunojamo, energoresursu attīstību kā svarīgu stratēģisko virzienu un Baltijas energosistēmas sinhronizāciju ar Eiropu kā visa reģiona drošības nepieciešamību.

“Līderiem ir jāuzņemas arī atbildība par tiesiskumu un demokrātisko vērtību ievērošanu,” akcentēja Eiropas lietu komisijas priekšsēdētājs. 

“Sabiedrības atbalsts ir tā drošā klints, uz kuras balstās Eiropas Savienība un arī tās dalībvalstu drošība un ilgtspēja,” sacīja A.Sprūds, paužot pateicību ministrijām, sadarbības partneriem, parlamentāriešiem un diplomātiem par sadarbību Eiropas Savienības jautājumu un Latvijas interešu izvērtēšanā un aizstāvēšanā.

Saeimas Preses dienests

TOP Komentāri

avatar