Pieci padomi elektrodrošām Lieldienām

Lieldienas tradicionāli sagaidām ar brīvlaiku, svētku aktivitātēm un mielastu – rosāmies virtuvē, atklājam grilsezonu, pavadām laiku kopā ar tuviniekiem. Gatavojoties svinēšanai, neatsverama loma ir elektrībai – jo īpaši Lieldienu galda sarūpēšanā. Kas jāņem vērā, lai svētku rosība nepāraugtu nelaimē? AS “Sadales tīkls” atgādina padomus elektrodrošām svinībām.

#1 Kulinārijas maratonā nepārslogo elektrotīklu

Kamēr elektriskajā cepeškrāsnī lēni gatavojas pīrādziņi, paralēli jāsagatavo siera kūka – talkā jāņem blenderis, lai sagatavotu zemeņu mērci, bet atpūtas nav arī elektriskajai tējkannai, jo bērns palūdzis tēju. Visam pa vidu čakli darbojas arī trauku mazgājamā mašīna. Jāatceras, ka, vienlaikus lietojot vairākas ierīces, īpaši, ja tās ir ar lielu jaudu, var pārslogot mājokļa iekšējo elektrotīklu, kas labākajā gadījumā rezultēsies ar “izšautiem korķiem” – nostrādās elektrības drošības slēdži un mājoklī tiks pārtraukta elektrības padeve. Tomēr arī tas var bojāt izmantotās elektroierīces, tāpēc labāk darboties elektrodroši un sekot līdzi elektroierīču izmantojumam – nedarbināt visas vienlaicīgi.

#2 Nepieļauj elektrības un ūdens satikšanos

Vannas istaba un virtuve ir divas elektronedrošākās telpas mājoklī, jo tajās plaši izmantojam gan ūdeni, gan elektrību. Tādēļ, virtuvē šmorējot triju kārtu maltītes, jābūt piesardzīgam. Gatavojoties svētkiem, bieži esam steidzīgi – sagriežam dārzeņus, žigli nomazgājam rokas un ar mitriem pirkstiem steidzam ieslēgt mikseri vai citu ierīci. Tā kā ūdens ļoti labi vada elektrisko strāvu, šādai rīcībai var būt arī nelāgas sekas – īpaši, ja elektroiekārtai ir kādi bojājumi, piemēram, vada izolācijā. Tāpēc, pirms ķerties klāt kulinārijas mākslai, pārliecinies, ka visas elektroierīces ir darba kārtībā un atrodas sausumā.

#3 Pārdomā elektroierīču atrašanās vietu virtuvē

Kārtīgu saimnieku virtuvē parasti atrodams viss vajadzīgais – arī tad, ja telpa ir neliela un brīvas vietas ir maz. Rezultātā gadās, ka elektroierīces novietojam nepārdomāti: tējkanna blakus izlietnei, kafijas automāts pie gāzes plīts un virtuves kombains uz mikroviļņu krāsns. Šādas šķietami nenozīmīgas kļūdas var novest pie nelaimes gadījuma, tādēļ rūpīgi pārdomā, vai izvēlētā vieta elektroierīcei atbilst pamata drošības principam – jo tālāk no uguns un ūdens, jo labāk.

#4 Lai elektrodroša grilēšanas sezona

Labi laikapstākļi un brīvdienas ir labs iemesls grilēšanas sezonas atklāšanai. Pirms izmantot tikko no garāžas izvilktu elektrisko grilu, to pieslēdzot elektrotīklam, pārliecinies, vai tas ir darba kārtībā – vai vada izolācija nav bojāta, vai nav kādu citu acīmredzamu defektu, kā arī notīri to no putekļiem un citiem gružiem. Ja lieto ogļu grilu, lūko, lai karstuma tuvumā nav kādas elektrotīklam pieslēgtas ierīces. Savukārt, ja dodies cept desiņas dabā, ugunskuru kurini tikai tam speciāli paredzētās vietās un nekādā gadījumā nedari to elektrolīniju tuvumā!

#5 Sargi bērnus – neizolēti vadi nav svētku atribūts

Lieldienas nav iedomājamas bez dažādām svētku aktivitātēm – kārtīgas šūpošanās un tradicionālajām olu meklēšanas sacensībām, kas priecē mazākos ģimenes locekļus. Izvēloties vietas, kur slēpsi krāšņās olas un citus svētku kārumus – vai tas būtu dārzs, vai iekštelpas – pārliecinies, ka apkārtnē ir novērsti elektrotraumu izcelšanās riski. Proti, vai vietās, kur svētku aktivitātēs un rotaļās dosies bērns, nav neizolētu elektrības vadu vai pie elektrotīkla pieslēgtu iekārtu, kuras bērnam varētu raisīt interesi.

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar