30% gadījumos ārsts prostatas vēzi neārstē, bet novēro

Jau vairāk nekā 10 gadus Latvijas Urologu asociācija novembrī pievērš uzmanību vīriešu veselībai. 21. un 22. novembrī asociācija ceturto reizi organizēs šim tematam īpaši veltītu tiešraidi. Tajā Latvijas vadošie veselības aprūpes speciālisti ne tikai izglītos par priekšdziedzera jeb prostatas vēža diagnostiku un ārstēšanu, bet arī pievērsīsies jauniem tematiem. Pirmo reizi tiks runāts par vīrieša neauglības jautājumu, kā arī skaidrots – kā pārbaudīt vai vīrietis var ģenētiski pārmantot prostatas vēzi. Tiešraide būs skatāma televīzijas kanālā TV4, kā arī asociācijas Facebook profilā.

30% gadījumos prostatas vēzis tikai jāvēro

Priekšdziedzera jeb prostatas vēzis ir galvenais Latvijas vīriešu nāves iemesls, pēc sirds un asinsvadu slimībām. Apskatot no jauna diagnosticētos slimības gadījumus visā Eiropā, 2020. gadā Latvija bija viena no līderēm. Vairāk jaunu prostatas vēža gadījumu bija atklāti vien Zviedrijā, Igaunijā un Īrījā.

Kā skaidro ārsti, augstais prostatas vēža gadījumu skaits saistīts ar sabiedrības novecošanos: “Vēzis ir vecuma slimība. Par laimi, zinātne ir gājusi uz priekšu un mūsdienās cilvēki dzīvo arvien ilgāku mūžu. Tādēļ jāapzinās, ka arvien lielākam cilvēku skaitam pastāv iespēja saskarties ar šo skarbo diagnozi. 2020. gadā 23% no visiem atklātajiem audzējiem Eiropā bijuši prostatas vēža gadījumi. Labā ziņa – salīdzinājumā ar citiem audzējiem, tas ir mazāk agresīvs, un savlaicīgi vēršoties pie ārsta, to var atklāt agrīnās stadijās. Šajā situācijā ārstēšana būs salīdzinoši vienkārša un vīrieša organismu maksimāli saudzējoša. Savukārt aptuveni trešdaļai vīriešu prostatas vēzis mēdz “slinkot” un attīstītas ārkārtīgi lēni. Tādēļ šie vīrieši, atrodoties ārsta uzraudzībā, var iztikt bez ārstēšanas pat 10 vai 15 gadus. Svarīgi, ka šajā laikā vīrietis regulāri dodas nodot asinsanalīzes, lai pārbaudītu vai vēzis nav attīstījies. Ja tas noticis, ārsts, pielietojot saudzējošas metodes, audzēju likvidē un vīrietis pavisam drīz var atgriezties ikdienas dzīvē,” skaidro Latvijas Urologu asociācijas prezidents, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Uroloģijas nodaļas vadītājs, Dr. med. Juris Plonis.

Lai savlaicīgi atklātu priekšdziedzera jeb prostatas vēzi, vīrietim pēc 50 gadu vecuma, vismaz reizi gadā ir jādodas uz pārbaudi pie urologa. Paralēli tam, nepieciešams veikt regulāras prostatas specifiskā antigēna (PSA) asinsanalīzes, kas ir pirmais un vienkāršākais solis prostatas vēža diagnostikā. Reizi divos gados visiem vīriešiem vecumā no 50 līdz 75 gadiem, šīs analīzes, ar ģimenes ārsta norīkojum, ir valsts apmaksātas. Tāpat tās ir apmaksātas vīriešiem no 45 līdz 50 gadu vecumam, ja prostatas vēzis ir konstatēts asinsradiniekam. 

Svarīgi atcerēties, ka onkoloģisko saslimšanu gadījumā sūdzības parādās tikai ielaistās slimību stadijās, kad jau var būt par vēlu. Tādēļ īstais brīdis pārbaudīties ir tagad. Regulāri veiktas PSA asinsanalīzes ir būtisks instruments, lai identificētu priekšdziedzera jeb prostatas vēzi agrīnā, ārstējamā stadijā. Mūsu slimnīcās pieejamas iekārtas, kas spēj atklāt pat puskubikcentimetru lielu audzēju. Salīdzinājumam – tā ir puse no zirņa. Vīrieša prostatas orgāns ir 50 reizes lielāks. Agrīni atklāts prostatas vēzis nozīmē, ka varam izņemt tikai šo nelielo, audzēja skarto daļu, ievērojami samazinot iespēju, ka pēc atkopšanās vīrietim būs problēmas ar potenci vai urīna nesaturēšanu,” stāsta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Uroloģijas un onkoloģiskās uroloģijas klīnikas vadītājs, RSU profesors Vilnis Lietuvietis.

Visus šos gadus tiešraides tikušas raidītas no divām Latvijas slimnīcām – Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas, kur tā atgriežas arī šogad. Vīriešu veselībai veltītajā tiešraidē, 21. un 22. novembrī, Latvijas Urologu asociācija apskatīs ne tikai priekšdziedzera jeb prostatas vēža diagnostiku un ārstēšanu, bet pievērsīsies arī jauniem tematiem. Viens no tiem – zēnu veselība no agrīna vecumā. Kādām veselības problēmām pievērst uzmanību un kā puišiem jau no bērnības iemācīt parūpēties par savu veselību. Tāpat pirmo reizi ārsti apskatīs prostatas vēža iedzimtību un skaidros, kādas veselības pārbaudes nepieciešamas, lai izprastu – vai ģenētisku apsvērumu dēļ vīrietim ir palielināta iespēja pārmantot šo diagnozi. Šogad ārsti pievērsīsies arī vīriešu seksuālajai un reproduktīvajai veselībai, apskatot vīriešu aspektu neauglīgā pārī. Vīriešiem un to ģimenēm tiks sniegta iespēja ārstiem anonīmi uzdot sev aktuālos jautājumus. Tiešraide tiks translēta Latvijas Urologu asociācijas Facebook lapā, TV kanālā TV4 un portālā Sportacentrs.com. Lai uzzinātu plašāku informāciju, aicinām sekot līdzi Latvijas Urologu asociācijas Facebook lapai.

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar