TOP 6 muižas un pilis, kur var paēst gardas pusdienas

Rudens sezonā, kad vēl gribas apbrīnot Latvijas arhitektonisko skaistumu, bet vienlaikus jau absolūti nepieciešams sasildīties pie tējas tases un sātīgām pusdienām, svarīgāk nekā jebkad ir izvēlēties apmeklēt tādu pili vai muižu, kurā iespējams arī ieturēt gardu maltīti. Latvijas Piļu un muižu asociācija ir sagatavojusi TOP 6 ar vietām, kas priecēs ceļotājus gan estētiski, gan gastronomiski. 

Bīriņu Pils atrodas tikai 55 kilometru attālumā no Rīgas un viesiem piedāvā ne tikai iepazīt šīs muižas 800 gadu ilgo vēsturi, bet arī baudīt autentisku vietējā restorāna virtuvi. Jūs varat ieturēt maltīti Velvju zālē pils telpās, iejūtoties senatnes atmosfērā, kā arī ezera krastā vecajās dzirnavās. Kamēr Velvju zāle piedāvā izsmalcinātāku Latvijas un Eiropas virtuvi, vecajās dzirnavās vasaras sezonā var mieloties ar gaļas sautējumu podiņā, zirņiem ar speķi, kāpostiem ar desiņām, krāsnī ceptiem kartupeļiem ar siļķi un daudziem citiem latviešu ēdieniem. Piedāvājumā ir arī pašcepta kūciņa, ar vārītā piena krēmu pildītas vafeles un gardas plātsmaizes. Ūdensdzirnavās visiecienītākā vieta pasēdēšanai un ēdienu baudīšanai ir lielā laipa uz ezera, pieejamas arī piknika vietas. «Šī ir viena no manām iemīļotākajām vietām, – stāsta Latvijas Piļu un muižu asociācijas izpilddirektors Armands Muižnieks, – Un pavisam netālu no Rīgas. Tuvumā ir lielas un mazas šūpoles, pieejama laivu un katamarānu noma, atrakcijas bērniem. Dzirnavu ēkas apakšējā stāvā atrodas numuri ar privātu āra terasi, nojumi un kamīnu. Vārdu sakot, noteikti iesaku apmeklēt». 

Jaunpils pils – viena no vecākajām pilīm Latvijā, kas saglabājusi īpašu senatnes gaisotni. Šeit iespējams pielaikot viduslaiku tērpus un nogaršot ēdienus, kas gatavoti pēc tikpat senām receptēm. «Ja vienmēr esat sapņojuši iejusties viduslaiku atmosfērā, tad Jaunpils pils jums noteikti jāapmeklē. Viesi var gan baudīt priekšnesumu, gan personīgi tajā piedalīties. Mūks Teodors ar savu kalponi izvedīs viesus pa pili, sniedzot ieskatu tās vēsturē vieglā, humoristiskā manierē, bet pēc priekšnesuma iesaku ielūkoties pagrabā un nobaudīt kazas siera un dūmotu biešu salātus, elles kalnu beku zupu, brieža gaļas steiku ar sarkanvīna un brūkleņu mērci, rukša ribas «Jaunpils»  vircējumā ar šķovētiem kāpostiem vai sviestā čurkstinātas plānās pankūkas», – iesaka LPMA izpilddirektors, uzsverot šīs vietas oriģinalitāti. 

Ungurmuiža netālu no Cēsīm – ir lieliska apmešanās vieta, plānojot nedēļas nogales ceļojumu Vidzemē. «Pat ja neplānojat nakšņot, bet atrodieties netālu no muižas, noteikti ienāciet šeit, lai pastaigātos pa parku ar gadsimtiem seniem ozoliem un liepām un baudītu nesteidzīgas pusdienas omulīgajā koka muižā, kas celta baroka stilā. Vietējā restorānā pasniedz ēdienus no sezonas produktiem, tāpēc ēdienkarte tiek regulāri papildināta», – stāsta A. Muižnieks, piebilstot, ka saulrietā vai saullēktā iespējams doties aizraujošā izbraucienā ar SUP dēļiem, kas nevienu neatstās vienaldzīgu. 

Virkas muiža gleznainajā Kuldīgā pastāv jau vairāk nekā 500 gadus un gadu gaitā ir iejutusies visdažādākajās lomās. Kara laikā tās telpās atradās slimnīca, padomju laikos – auto un traktoru rūpnīca, dienesta viesnīca, pēc tam – minigolfa un vīna klubs un pat netradicionālās medicīnas klīnika. Tagad īpašums ir atguvis savu sākotnējo izskatu pēc rūpīgas atjaunošanas. Izbaudījuši Kuldīgas skaistumu – Ventas rumbas ūdenskritumu, Riežupes smilšu alas, dabas takas un pastaigas pa gleznaino pilsētas centru, kā arī zoodārza apmeklējumu kopā ar bērniem, viesi var nakšņot izsmalcinātajos boutique viesnīcas numuros un ieturēt maltīti elegantajā restorānā “Fon Firkss”. Šī restorāna galvenā un augstākā vērtība ir produkti – ekoloģiski, iepirkti no vietējiem Kuldīgas novada ražotājiem. Gardās sezonālās maltītes, gatavotas pēc oriģinālām receptēm, iepriecinās pat visprasīgāko gardēdi.

 Lūznavas muiža jūgendstila dārgakmens, kas atrodas netālu no Rēzeknes. Šeit bieži var aplūkot oriģinālas glezniecības, fotogrāfijas, keramikas, porcelāna izstādes un muižas apmeklējumu apvienot ar atpūtu uz leģendārās sarkankoka buru jahtas «Sea Esta», dodoties izbraucienā pa Rāznas ezeru, kura iespaidīgie plašumi ļauj to saukt par «Latgales jūru». Turpat var arī doties pastaigā pa dabas takām un apmeklēt netālu esošo podnieka Staņislava Viļuma oriģinālo darbnīcu, kā arī izzināt dzelzceļa tiltu inženiera Staņislava Kerbedza stāstu un papildināt zināšanas inženierzinībās. Visbeidzot, atjaunot spēkus pēc piesātinātās dienas iespējams restorānā “Pērles”, kas atrodas bijušajā muižas pagrabā. Šeit viesus gaida sātīgi un gardi ēdieni, taču galdiņi ir jārezervē iepriekš.

Abgunstes muiža pēdējā laikā ir kļuvusi par radošu pasākumu un dažādu simpoziju Meku, muižā darbojas arī podnieku, tekstilmākslinieku un kokapstrādes meistaru darbnīcas, kā arī lielākais keramikas ceplis Latvijā. Muižas lokācija piesaista viesus no galvaspilsētas, jo tā atrodas netālu no Tērvetes, tikai stundas braucienā no Rīgas. Četru ezeru ielenkumā, tā piesaista ne tikai oriģinālās arhitektūras mīļotājus, bet arī dabas cienītājus. Turklāt muižas viesi var apvienot pastaigu pa skaisto apkārtni un radošās aktivitātes ar gastronomisku ekskursiju, tiesa, galdiņi ir jārezervē iepriekš.

Apmeklējot katru no šīm muižām vai pilīm līdz 30. septembrim, vēl iespējams saņemt atzīmi par tās apmeklējumu. Ikviens, kurš vasaras sezonā sakrās ne mazāk kā 30 šādas atzīmes, var laimēt vērtīgas balvas vai pat piedalīties īstā ballē Rundāles pilī. «Sīkāks muižu un piļu saraksts ar aktuālo pasākumu aprakstu, pieejamajām izklaidēm, nakšņošanas un pusdienošanas iespējām restorānos apskatāms vietnē – www.pilis.lv. Pirms došanās uz kādu no vietām, ļoti iesaku pārliecināties, ka tās ir atvērtas un restorāna apmeklējumu nav jāpiesaka iepriekš, jo pilīs un muižās regulāri notiek slēgtie pasākumi, piemēram, kāzas, bet epidemioloģiskā situācija valstī var mainīties ļoti strauji», – atgādina LIAA tūrisma departamenta direktore Inese Šīrava. 

Kopumā akcijā piedalās 60 pilis un muižas, daudzās no tām pēdējā laikā ir notikušas lielas pārmaiņas – īpašnieku maiņa, konservācija, renovācija un citas vērienīgas pārmaiņas. To vidū ir pilis Dobelē, Cesvainē, Alūksnē, Jaunaucē, Krustpilī, Lielstraupē, Padurē, Siguldā, Stāmerienā un citur. Aktīvākie ceļotāji šoruden varēs laimēt balvas un piedalīties svinīgajā ballē. Sīkāku informāciju par akciju un kultūras-izklaides programmu, kā arī piļu un muižu darba laiku var atrast vietnē www.pilis.lv.

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar