Stress un miega trūkums: kā viegli pārraudzīt savas veselības rādītājus

Par spīti tam, ka vairāk laika pavadām mājās, nereti atpūta tiek atstāta otrajā plānā. Tam par iemeslu var kalpot grūtības nodalīt darbu no privātās dzīves – abas jomas saplūst kopā, jo notiek mājās. Bet nepietiekami atvēlēts laiks atpūtai palielina stresa līmeni, kas rezultējas veselīga naktsmiera traucējumos. Mūsdienu tehnoloģiju izstrādātāji,  sekojot līdzi aktualitātēm, strādā pie arvien jauniem risinājumiem, kā palīdzēt ievērot veselīgu dienas un nakts režīmu ar inovācijām tehnoloģiju jomā. Ar jaunākajiem viedpalīgu risinājumiem veselīga dzīvesveida uzraudzībai iepazīstina tehnoloģiju uzņēmuma Huawei eksperts.

Neredzamais ļaundaris – stress

Liels informācijas daudzums un apjomīgi darba pienākumi ir vieni no plašāk zināmajiem stresoriem. Kaut gan bieži šķiet, ka esam ļoti noturīgi dažādās satraucošās situācijās, mūsu organisms izjūt visas pārmaiņas un, ilgstoši nedarot neko lietas labā, var novest pie citām veselības problēmām. Šis laiks ir nepārprotami saspringts visiem, bet pāris vienkārši soļi var palīdzēt vieglāk uztvert negaidītus jaunumus un neļauties satraukumam.

“Jāsāk ar sevis analizēšanu – kurā brīdī mūsu ķermenis visvairāk izjūt satraukumu. To var ērti noskaidrot ar viedpulksteņu starpniecību, jo jaunākajos modeļos ir iekļauta sirds ritma mērīšanas funkcija, kas paziņo, ja ir novērots straujš kāpums vai rādītāji ir ārpus normas robežām. Novērojot, kuros brīžos mūsu organisms ir satraukts visvairāk, mēs varam sākt domāt, kas tieši tajās situācijās mūs satrauc un kā to varam ietekmēt. Izvērtējot šīs situācijas, varam izstrādāt mehānismu, kā rīkoties vai ko mainīt, lai nejustu satraukumu, un ar viedpulksteņa asistēšanu normalizēt sirds ritmu saasinājuma brīžos,” stāsta Aleksandrs Jekimovs, Huawei produktu apmācību vadītājs Latvijā.

Nav noslēpums, ka pēdējais gads ir radījis veselīgu augsni mazkustīgam dzīvesveidam, bet, ja ķermenim netiek dota iespēja izlādēt dienas laikā sakrājušos saspringumu, tad, vienā vai otrā veidā, tas liks par sevi manīt. Vieglas aktivitātes, kā, piemēram, vakara pastaiga, noņems dienā uzkrāto spriedzi. Turklāt ar viedpulksteni uz rokas, valkātājs varēs izvērtēt, kā izmainījusies viņa sirdsdarbība un elpošana aktivitātes laikā, tādējādi gūstot apliecinājumu, ka organisms ir ieguvis sev nepieciešamo veselīgam dienas turpinājumam.

Kvalitatīva miega pamatā – datu analīze

Stresa līmenim kāpjot, var pasliktināties miega kvalitāte, kas iespaido cilvēka veiktspēju dienas darbīgajā laikā, kā arī emocionālo stāvokli un kognitīvās spējas. Nereti cilvēki ar miega traucējumiem kļūt emocionāli savos lēmumos un asāk reaģē uz līdzcilvēku paustajiem vārdiem, tādējādi saasinot savstarpējās attiecības ar tuviniekiem vai kolēģiem.

“Šajā ziņā īsti palīgi ir jau minētie viedpulksteņi, kas palīdz sekot līdzi miega kvalitātei visas nakts garumā. Piemēram, Huawei Watch GT 2 Pro viedpulkstenī ir iestrādāta īpaša TruSleep 2.0 funkcija, kas pēc miega dziļuma pakāpes, sirds ritma un elpošanas ātruma analizē vispārējo miega kvalitāti, parādot, kurā brīdī miegs ir bijis visdziļākais un kurā valkātājs ir bijis tuvu nomodam. Šādi miega analīzi veicoši digitālie rīki var palīdzēt atpazīt biežāk sastopamos nevienmērīga naktsmiera iemeslus, kā, piemēram, bezmiegs, neregulārs miega režīms vai “caurs” miegs. Konstatējot šādus miega traucējumus, lietotājs var lemt par veiksmīgāko rīcību, kā to uzlabot,” skaidro eksperts.

Tā, piemēram, detalizēta miega analīze palīdzēs izprast, kad ir vislabākais laiks doties pie miera, jo katram cilvēkam tas ir ļoti individuāli. Brīdī, kad izdalās visvairāk miega hormonu, ķermenis signalizē, ka ir gatavs iemigt – tajā brīdī arī būs visvieglāk nodoties sapņu pasaulei, bet, ja šis brīdis tiek ignorēts, tas var rezultēties ilgā griestu vērošanā un bezjēdzīgā aitu skaitīšanā. Izprotot sava ķermeņa bioloģisko pulksteni un pakārtojot savu dienas režīmu tam, jutīsimies enerģiskāki un labāk atpūtušies.

Robežu ievērošana

Nereti, strādājot no mājām, mūsu darba zona ielaužas atpūtas zonā, tādēļ bieži attopamies iegrimuši līdz ausīm dokumentu kalnos pat nakts vidū. Attālinātais darbs ir atņēmis pārejas posmu, kurā pamazām atslēdzamies no darbiem un noskaņojamies atpūtai, jo pastāvīgi atrodamies vienā un tajā pašā vietā.

Atbilstoši iekārtota darba vieta mājās var palīdzēt nodalīt atpūtu no darba pienākumiem. Ieteicams izvairīties strādāt no tādām vietām, kā, piemēram, dīvāns vai gulta, kas ir ierastas atpūtas zonas ikdienā un nakts laikā. Neitrāla vieta pie ērta augstuma galda un ergonomiski pareiza krēsla palīdzēs ķermenim noskaņoties darba laikam.

“Ierobežot darba laiku var ar viedierīcēs pieejamajiem plānošanas rīkiem. Digitālais kalendārs un piezīmju lapiņas ir parocīgi darāmo darbu sarakstu veidošanai un atgādinājumu uzstādīšanai. Detalizēti izplānota darba diena, palīdzēs sekot līdzi laicīgai darbu izpildei un neizplūst termiņos, kā arī nodrošinās efektīvāku darba veiktspēju, tādējādi atvēlot vairāk laika atpūtai,” stāsta A. Jekimovs.

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar