Stradiņa slimnīcā veikta unikāla smadzeņu operācija

Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā (PSKUS) pagājušās nedēļas nogalē veiksmīgi notikusi unikāla smadzeņu operācija, kuras laikā pacientei tika izņemta kavernoza angioma no smadzeņu stumbra. Paciente jūtas labi un ir izrakstīta no stacionāra.  

Operācija ilga četras stundas, tā bija ļoti sarežģīta, prasīja ārkārtīgi lielu precizitāti un katra mazākā kļūdiņa varēja būt liktenīga. Operējošais ārsts, Neiroķirurģijas klīnikas vadītājs Egils Valeinis stāsta, ka kavernoza angioma ir veidojums, kas sastāv no sīkiem patoloģiskiem asinsvadiem. Paciente jau divas reizes bija pārcietusi šo patoloģisko asinsvadu plīsumu smadzeņu stumbrā ar sekojošiem asinsizplūdumiem un, visticamāk, ja notiktu trešais plīsums, tas būtu arī pēdējais.

 “Risks bija liels un operācija komplicēta – veidojums bija 1,5 x 2 cm liels un atradās gandrīz 10 cm dziļumā no ieiešanas vietas galvaskausā – smadzeņu struktūrā, kur atrodas visi dzīvībai svarīgie centri – elpošana, sirdsdarbība, galvas smadzeņu nervu kodoli, kustību, jušanas un koordinācijas ceļi. Šī ir ļoti jūtīga zona, ko operē ārkārtīgi reti, jo operācijas ir saistītas ar lielu komplikāciju un nāves risku”, saka dr.Valeinis, uzsverot, ka tas izdevies, pateicoties lieliskai mediķu komandai, pieredzei un modernākajai aparatūrai, kas palīdz atrast un saudzējoši izdalīt veidojumu. Šāda aparatūra vēl ir pieejama tikai Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā, tāpēc Stradiņa slimnīca ir vienīgā Latvijā, kur pieaugušajiem var veikt tik smalkas un sarežģītas smadzeņu operācijas.

Stradiņa slimnīca pašlaik ir arī vienīgais stacionārs Latvijā, kur ir iespējama ne tikai ķirurģiska galvas un muguras smadzeņu asinsvadu pataloģiju ārstēšana, bet arī šo pataloģiju slēgšana mazinvazīvā veidā ar pieeju caur cirkšņa asinsvadu, to slimnīcā veic invazīvie radiologi.

Mediķu komandai ir milzīgs gandarījums, ka paciente operāciju pārcieta veiksmīgi, pēc tās tikai vienu diennakti pavadot reanimācijā, un jau šodien, 7 dienas pēc operācijas viņa tiek izrakstīta no stacionāra. Pacientes neiroloģiskais stāvoklis nav pasliktinājies, viņai tagad ir rehabilitācijas potenciāls, jo šis veidojums ne tikai draudēja ar plīsumu, bet arī saspieda apkārtējās nervu struktūras smadzeņu stumbrā, tagad spiediens no veselajiem smadzeņu audiem ir noņemts, un veselības stāvoklis varētu uzlaboties.

Foto: unsplash.com (ilustratīva nozīme)

TOP Komentāri

avatar