Stenfordas zinātnieki sadarbojas ar Garmin, lai cīnītos ar Covid-19

Stenfordas veselības aprūpes inovāciju laboratorija uzsākusi pētījumus, kuru mērķis – noteikt, vai ar viedpuksteņu palīdzību iespējams paredzēt infekcijas slimību sākumu vēl pirms parādījušies to fiziskie simptomi. Zinātnieki pieņem, ka viedpulksteņu datu – piemēram, sirds ritms, miega kvalitāte, aktivitātes intensitāte, u.c. – apkopojums un analīze, varētu norādīt uz cilvēka kopējo veselības stāvokli un kļūt par daļēju risinājumu savlaicīgai saslimstības noteikšanai. Piemēram, tas varētu ietekmēt tādu slimību kā Covid-19 izplatību.

Attiecīgais pieņēmums radies balstoties uz Stenfordas Medicīnas skolas profesora un ģenētikas katedras vadītāja Ph.D. Maikla Snaidersa veiktajiem pētījumiem. Tie rāda, ka specifiskas sirdsdarbības ātruma variācijas var norādīt uz slimību, dažreiz pat tad, ja indivīdam vēl nav parādījušies nekādi simptomi. Taču, nereti kamēr šie simptomi nav novērojami, cilvēks jau ir inficējies, un var apdraudēt līdzcilvēkus. Tāpēc, šīs informācijas savlaicīga pieejamība, varētu būt ārkārtīgi vērtīga, lai palēninātu un apturētu infekcijas slimību izplatību. Pašlaik šie pētījumi tiek veikti un ikviens viedpulksteņa nēsātājs var pieteikties un palīdzēt ar savu dalību pētījumā. Papildu informācija: https://innovations.stanford.edu/wearables.

Savam pētījumam Maikls Snaiders izmanto datu vākšanu no “Garmin” viedpulksteņiem – ar to palīdzību uzskatāmi var noteikt un analizēt sirdsdarbības ritmu. Pētījuma dalībnieku dati tiek apkopoti anonīmi. Papildu tam, jāizpilda anketa, kas nosaka jūsu pašreizējo veselības stāvokli. No šiem datiem Maikls Snaiders un viņa komanda izveidos jaunus algoritmus, lai potenciāli noteiktu, kad kāds saslimst. Tas, cik ātri viņi spēs izstrādāt un pārbaudīt algoritmus, būs atkarīgs no dalībnieku skaita, kas pierakstīsies uz pētījumu, skaidro Snaiders.

Pamatā “Garmin” viedpulksteņi nav domāti, lai pētītu vai diagnosticētu slimības vai citus cilvēka veselības stāvokļus, taču, ja zinātnieki ir raduši viedu, kā to nolasītos datus izmantot, lai apstādinātu slimību un vīrusu izplatību, tad aicinām viedpulkteņu lietotājiem palīdzēt, piedaloties pētījumā. 

Foto: pexels.com

TOP Komentāri

avatar