Sargā sevi un apkārtējos – 5 ieteikumi drošai braukšanai ar elektroskrejriteni

Līdz ar pavasara sezonas sākumu, arvien vairāk cilvēku ikdienā izvēlas pārvietoties ar videi draudzīgiem transportlīdzekļiem. Braukšana ar skrejriteņiem Latvijā ir salīdzinoši jauna tendence un kamēr tā nostiprinās iedzīvotāju ikdienas rutīnā, vadošā Eiropas mobilitātes platforma Bolt aicina iepazīties ar drošas braukšanas ieteikumiem, lai sargātu sevi un apkārtējos.

“Mikromobilitāte jau ir kļuvusi par modernu pilsētu neatņemamu sastāvdaļu dažādu iemeslu dēļ – tas ir dabai draudzīgāk, ir iespēja aktīvāk kustēties un elpot svaigu gaisu, turklāt šādā veidā tiek samazināti sastrēgumi un tiek ekonomēts laiks, pārvietojoties fleksiblāk. Kā ar jebkuru transportlīdzekli, arī skrejritenis var sagādāt raizes par drošību, ja ar to pārvietojas kāds, kurš neievēro elementārus drošības noteikumus. Tāpēc ir īpaši svarīgi paturēt prātā drošas braukšanas pamatprincipus, lai pārvietošanās sagādā prieku un vienlaicīgi, neapdraud citus satiksmes dalībniekus,” stāsta Kārlis Ķezberis, Bolt reģionālais vadītājs. 

  • Ievēro ceļu satiksmes noteikumus un cieni citus 

Pārvietojoties ar elektrisko skrejriteni, kā ar jebkuru transportlīdzekli, ir jāievēro ceļu satiksmes noteikumi. Seko norādēm ceļazīmēs, ievēro ātruma ierobežojumus un netraucē kājāmgājējiem. Tāpat, kad vien iespējams, izmanto veloceliņus, ievēro distanci, kā arī neveic straujus un negaidītus manevrus citu transportlīdzekļu vai gājēju tuvumā – šādā veidā jutīsies drošāk gan pats, gan arī citi. 

Ņemot vērā skrejriteņu popularitātes pieaugumu, šī gada martā Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus, kas Ceļu satiksmes likumā iekļauj regulējumu elektroskrejriteņiem – esi zinošs par jaunākajām aktualitātēm un noteikumiem! Maksimālais atļautais braukšanas ātrums ir 25 km/h, bet nepieciešamības gadījumā, kontrolē braukšanas ātrumu atbilstoši situācijai un satiksmes plūsmas intensitātei. Ļoti būtiski – ir kategoriski aizliegts pārvietoties ar elekroskrejriteni alkohola vai citu apreibinošu vielu ietekmē! 

  •  Brauc apzināti un novērtē šķēršļus laicīgi

Braucot ar elektroskrejriteni, nezaudē uzmanību un turies ar abām rokām pie stūres – inženieri veidojuši skrejriteņa dizainu tieši tādu, lai tas būtu stabils un ērts. Ja pieturās tikai ar vienu roku, negaidītā situācijā atgūt skrejriteņa vadāmību būs krietni grūtāk vai pat neiespējami. Maza, šķietami nekaitīga bedre, nepamanīta trotuāra apmale vai kāds cits neuzmanīgs ceļu satiksmes dalībnieks, var radīt situāciju ar nopietnām sekām. Īpaši svarīgi – skrejritenis ir piemērots vienam braucējam, nekādā gadījumā nepārvietojies ar kādu divatā.

  • Lieto papildu drošības elementus 

Būtiski ir sevi nodrošināt pret potenciāli bīstamām situācijām – šobrīd ķiveres un citi ķermeņa aizsargi (ceļiem, elkoņiem, plaukstām) ir kļuvuši plaši pieejami, kvalitatīvi un vizuāli pievilcīgi. Iekļauj aizsarglīdzekļus savā aksesuāru klāstā! 

  • Nenovērsies no ceļa un klausies, kas notiek apkārt

Pārvietojoties no punkta A uz punktu B, nezaudē uzmanību un nenovērsies no ceļa. Tāpat izvērtē konkrēto ceļa posmu un pielāgo braukšanas ātrumu – elektriskie skrejriteņi, kas ir smagāki nekā parastie skrejriteņi, gravitācijas ietekmē attīsta krietni lielāku ātrumu, braucot lejup no kalna. Skrejriteņi ir aprīkoti ar bremzēm – sāc tās izmantot jau laicīgi, lai nenāktos bremzēt pārāk strauji un pēdējā brīdī.

Pavisam noteikti neturi rokās telefonu un neklausies mūziku – šādi varēsi mērķtiecīgi sekot līdzi notiekošajam uz ielas un izvērtēt apstākļus. 

  • Esi īpaši uzmanīgs sliktos laikapstākļos

Gan automašīnām, gan skrejriteņiem mainīgos laikapstākļos ir sliktāka saķere ar ceļu. Lai gan būtu ieteicams izvēlēties drošu pārvietošanās alternatīvu, ja pēkšņi piedzīvot pamatīgu lietusgāzi, dažreiz braucienu ar skrejriteni nākas turpināt. Ja brauciena laikā sākas negaiss, pēkšņi krītas temperatūra un uz ceļa izveidojas apledojums – esi īpaši piesardzīgs, brauc tikai drošā ātrumā un neaizmirsti ievērot arī pārējos padomus drošam braucienam.

TOP Komentāri

avatar