Pirmizrādi piedzīvos dokumentālā filma “Vēsture aiz kadra”

Sestdien, 13. janvārī plkst. 16:00, kinoteātrī “Splendid Palace” pirmizrādi piedzīvos studijas “Ģilde” dokumentālā filma “Vēsture aiz kadra” par Rīgas Kinostudijas kinodokumentālistiem, kas iemūžināja Trešās Atmodas notikumus kinohronikās. Filmas režisors ir Romualds Pipars. 

 

Filma “Vēsture aiz kadra” ir stāsts par to, kā tapa kino materiāli, kas kļuvuši par neatņemamu Latvijas audiovizuālās vēstures daļu – kadri, kuros iemūžinātas janvāra barikādes, Tautas manifestācija Mežaparkā, Augstākās Padomes balsojums 1990. gada 4. maijā, sarkanbaltsarkanā karoga uzvilkšana Sv. Gara tornī, augusta pučs un citi Trešās Atmodas notikumi. Tā veidota no agrāk neredzētiem, 30 gadus pēc to uzņemšanas digitalizētiem 35 mm kinolentes fragmentiem; materiālus papildina to autoru – režisoru, operatoru, redaktoru, montāžas un skaņas režisoru  atmiņas. Filmā ieraudzīsim nereti anonīmo dokumentālā kino veidotāju sejas un uzzināsim, ko viņi pieredzēja un izjuta, atrodoties Atmodas epicentrā. Dramatiski un komiski atgadījumi, pacilātības un baiļu brīži, ikdienas dzīve pēdējos padomju gados un misijas apziņa – ir jāfilmē!

 

Kā pēdējā dokumentālistu paaudze, kas filmēja pamatā uz 35 mm kinolentes, šie autori saskārās ar unikāliem izaicinājumiem. Vienā filmas “rullītī” ietilpa tikai divas minūtes, un ik brīdi bija jāizlemj, ko nofilmēt, un ko atstāt aiz kadra.  “Vēsture aiz kadra” izceļ no aizmirstības un košās, emocionālās krāsās atdzīvina līdz šim nepublicētos kinokadrus par vienu no Latvijas vēsturē svarīgākajiem laika posmiem, ļaujot Atmodai ieskanēties daudzbalsīgā un personīgā atmiņu vēstījumā.

Filmas režisors un operators Romualds Pipars 20 gadus strādājis Rīgas Kinostudijas Kinohronikas studijā. Barikāžu laikā režisora “otrās mājās” – Mazās Ģildes telpās esošā Kinoamatieru studija – kļuva par dokumentālistu bāzi Vecrīgā. Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas režisors turpinājis uzņemt filmas studijā “Ģilde”, pievēršoties ikdienas dzīves dokumentācijai gan tagadnē, gan pagātnē, piemēram, filmā “Par visu manu dzīvi” vēstot par romu kopienu Sabilē, filmā “Mājskolotājs” lūkojoties uz Latvija sabiedrības integrāciju, bet filmā “Monētas dubultportrets” apkopojot 8 mm kinolentes – amatieru uzņemtu mājas kino – un atklājot līdz tam neredzētu Latvijas kultūrvēstures daļu.

 

“Vēsture aiz kadra” ir Romualda Pipara veltījums bijušajiem kolēģiem, kas veidojuši Atmodas vizuālo tēlu.  [….]

Divus gadus ilgajā filmas tapšanas procesā izpētītas un digitalizētas vairāk nekā 40 stundas no 1986. līdz 1991. gadam uzņemtu kino materiālu, kā arī ierakstītas vairāk nekā 20 intervijas gan ar bijušajiem, gan joprojām aktīvi kino strādājušajiem dokumentālā kino veidotājiem.

Filmas pirmizrādi papildinās operatora Agra Dzelmes fotoizstāde “Trauksmainais cerību un neziņas laiks” kinoteātra “Splendid Palace” foajē, kuras atklāšana notiks 13. janvārī plkst. 15:00.

 

Foto: publicitātes

1

TOP Komentāri

avatar
1 Komentāra topiki
0 Raksta atbildes
0 Sekotāji
 
Vislielākā reakcija
Karstākais komentāru topiks
0 Komentāru autori
Jana Nesenie komentāru autori
jaunākie vecākie vispopulārākie
Jana
Viesis
Jana

A solution tailored to your business needs
https://www.cityfinances.lv/