Pie Saeimas piketēs par kažokzvēru aizsardzību
2014. gada decembrī biedrība “Dzīvnieku brīvība” iesniedza Saeimā vairāk nekā 10 tūkstošu Latvijas pilsoņu parakstīto sabiedrisko iniciatīvu “Par kažokzvēru aizsardzību”, kas aicina noteikt kažokzvēru audzēšanas aizliegumu Latvijā līdzīgi, kā tas ir jau noteikts daudzās citās Eiropas valstīs. Par šīs iniciatīvas virzību vienoti iestājas arī desmit lielākās Latvijas vides aizsardzības un dzīvnieku aizsardzības nevalstiskās organizācijas. Līdz šim iniciatīva tikusi vērtēta Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā, kas ir ierosinājusi to noraidīt bez tālākas izskatīšanas. Iniciatīvas iesniedzēji norāda, ka šāds komisijas lēmums ir nepamatots, jo tā vietā, lai nodotu iniciatīvu izskatīšanai pēc būtības, komisija izvēlējusies to vienkārši noraidīt.
Sabiedriskās dzīvnieku un vides aizsardzības organizācijas uzskata, ka Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sagatavotais lēmumprojekts iniciatīvas noraidīšanai ir pārsteidzīgs, jo balstās maldinošā Latvijas Zvēraudzētāju asociācijas informācijā un nekvalitatīvos ministriju atzinumos.
“Neraugoties uz daudzo sabiedrisko organizāciju iesaistīšanos un nepārprotamo sabiedrības interesi, jautājums faktiski ir izskatīts tikai ķeksīša pēc, neiedziļinoties lietas būtībā. Mūsuprāt, sabiedrības balss nav sadzirdēta, radot bažas par tās līdzdalības iespējām valsts pārvaldē,” saka biedrības “Dzīvnieku brīvība” priekšsēdētājs Aivars Andersons. “Cienot Latvijas sabiedrību, būtu nepieciešama pienācīga iniciatīvas izvērtēšana, lai pieņemtu informētu un pārdomātu lēmumu, tajā skaitā apsverot iespējas pieņemt daļēju aizliegumu attiecībā uz atsevišķām dzīvnieku sugām.”
“Dzīvnieku brīvība” sadarbībā ar pētījumu kompāniju “SolidData” šī gada februārī veica Latvijas iedzīvotāju aptauju, kas liecina – 65% Latvijas iedzīvotāju nav pieņemama dzīvnieku audzēšana un nogalināšana kažokādu ieguvei.
Šobrīd Latvijā kažokādu ieguvei tiek audzētas lapsas, ūdeles un šinšillas. Pēc Latvijas Zvēraudzētāju asociācijas datiem 2014. gadā kažokādu ieguvei Latvijā tika nogalināti 770 tūkstoši kažokzvēru.
Kažokzvēru audzēšanas pilnīgi aizliegumi ir pieņemti Lielbritānijā, Austrijā, Horvātijā, Bosnijā un Hercegovinā, Bulgārijā, Nīderlandē, Slovēnijā un Maķedonijā. Šveicē ir spēkā netiešais aizliegums, nosakot augstas labturības prasības, bet Dānijā, Itālijā un Zviedrijā darbojas daļējs zvēraudzēšanas aizliegums attiecībā uz lapsām vai šinšillām. Savukārt Vācijā un Beļģijā ir noteikti reģionāla līmeņa zvēraudzēšanas aizliegumi.
TOP Komentāri