Pētījums “Riga X”: lai Rīgā augtu kultūras ekonomika, tajā jādzīvo cilvēkiem

Sadarbojoties ekonomistiem, sociālajiem zinātniekiem, antropologiem, pilsētplānotājiem un arhitektiem, tapis novatorisks pētījums “Riga X”. Tā  mērķis ir palielināt Rīgas ilgtermiņa konkurētspēju un ilgtspēju, izstrādājot optimistisku un uz nākotni vērstu, tomēr reālu redzējumu par pilsētas attīstību turpmākajā desmitgadē.

Pētījums rāda, ka pēdējo 20 gadu laikā Rīgas centru pametusi trešdaļa (33%) iedzīvotāju, kas pilsētas attīstībai var sagādāt nopietnus izaicinājumus. “Starp Baltijas jūras reģiona valstu galvaspilsētām Rīga ir vienīgā, kurā iedzīvotāju skaits turpina kristies. Stokholmā iedzīvotāju skaits kopš 1990. gada ir audzis par 75%, Kopenhāgenā un Helsinkos – gandrīz par pusi. Arī mūsu kaimiņvalstu galvaspilsētās Tallinā un Viļņā kopš 2010. gada vērojams iedzīvotāju skaita pieaugums,” uzsver domnīcas Certus valdes priekšsēdētājs Daunis Auers.

Pētījumā identificēti un iezīmēti trīs galvenie nākotnes virzītājspēki Rīgas attīstībai tuvākajā desmitgadē: pilsētas kultūras ekonomika, topošā Rīgas studentu pilsētiņa Daugavas kreisajā krastā un plaukstošais informācijas un komunikāciju tehnoloģiju sektors. Pētījums rāda, ka viens no drošiem veidiem, kā atdzīvināt pilsētu, bremzēt negatīvo demogrāfijas tendenci un veicināt konkurētspēju, ir izmantot kultūru kā instrumentu pilsētas attīstībai. “Kompaktāka un dzīvojamāka Rīga palīdzēs izbeigt talantu un darbspējas vecuma iedzīvotāju aizplūšanu uz Rietumiem un piesaistīs tai ļoti nepieciešamos jaunus ieguldījumus un darbavietas. Kultūra var kalpot kā dzinējspēks ekonomikai un talantu piesaistei, tā ir īpaši svarīga pilsētas dzīvojamības zīme,” pētījuma rezultātus komentē pilsētplānotājs Viesturs Celmiņš.

Lai aktualizētu kultūras nozīmi ekonomikas attīstībā un domātu par risinājumiem Rīgas ilgtermiņa konkurētspējas un ilgtspējas palielināšanai, 25. septembrī norisinājās diskusija “Riga X: kultūrekonomikas metropole. Vai nomale”, kurā piedalījās LR kultūras ministrs Nauris Puntulis, Rīgas domes Pilsētas attīstības komitejas vadītāja amata kandidāte Inese Andersone, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras direktors Kaspars Rožkalns un Laikmetīgā mākslas centra Kim? dibinātāja un mūzikas festivāla “Rīga Jūrmala” izpilddirektore Zane Čulkstēna.

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar