Pētījums: Latvijas jaunieši digitālajā vidē kļuvuši pieklājīgāki

Latvijas jaunieši digitālajā vidē ir kļuvuši pieklājīgāki – biežāk sasveicinās un atsveicinās, vairāk domā par pareizrakstību un ievēro autortiesības, retāk izvieto sociālajos tīklos foto vai video, nepajautājot tajos redzamo cilvēku atļauju, liecina Samsung Skola nākotnei realizētā jauniešu aptauja*. 75% aptaujāto apgalvo, ka internetā vienmēr ievēro principu “Nedari otram to, ko negribi, lai kāds dara Tev”.

Salīdzinājumā ar 2018. gadā veikto Latvijas jauniešu aptauju, redzams, ka vairumā pozīciju situācija ir uzlabojusies. Ja iepriekš sociālajos tīklos fotogrāfiju vai video, iepriekš nesaskaņojot, bija izvietojuši 41% jauniešu, tad tagad – 27%. Sazinoties mirkļsaziņas rīkos (piemēram, WhatsApp, Facebook Messanger u.tml.) 2018. gadā sasveicinājās 54% un atsveicinājās 29%, savukārt patlaban tie ir 59% un 35%. 

No 23% uz 17% divu gadu laikā sarucis to jauniešu skaits, kas internetā atrastu materiālu mēdz nodot skolā kā savu autordarbu. Tāpat mirkļsaziņas rīkos retāk tiek sūtīti liela izmēra faili (iepriekš gandrīz puse, patlaban – 40%). 

Interesanti, ka pretējā virzienā progresējis punkts par pieklājīga saziņas laika ievērošanu – ja iepriekš skolotājiem ārpus darba laika tika rakstījuši aptuveni puse skolēnu, tad tagad 72% atzīst, ka mēdz mirkļsaziņas līdzekļos sazināties ar savu skolotāju arī ārpus plkst. 8.00 – 18.00. Iespējams, šīs pārmaiņas skaidrojamas ar attālināto mācīšanās procesu.

Lai stiprinātu pieklājīgu un atbalstošu uzvedību tiešsaistē, pirms diviem gadiem Samsung Skola nākotnei kopā ar skolēniem visā Latvijā un Rīgas Skolēnu domi radīja Latvijas jauniešu netiķeti. Tajā ietverti uzvedības un attieksmes pamatprincipi, kurus būtu jāievēro digitālajā komunikācijā. Vērojama pozitīva tendence – vairums aptaujāto atzīst, ka skolā ar viņiem ir runāts par uzvedību digitālajā vidē un, 57% ir dzirdējuši par Latvijas jauniešu netiķeti jeb labas uzvedības vadlīnijām. Tās iespējams skatīt šeit: https://www.skolanakotnei.lv/files/netiketes_plakats.jpg 

“Ļoti priecē pozitīvās pārmaiņas, taču mums joprojām ir, kur augt. Šajā sezonā turpināsim runāt par netiķeti, un ““Skolēna digitālais IQ” programmas ietvaros esam papildinājuši www.skolanakotnei.lv saturu ar vairākiem video padomiem tieši par skolu vidē un attālinātas mācīšanās procesā būtiskiem jautājumiem,” saka Samsung Skola nākotnei iniciatīvas vadītāja Baltijā Egle Tamelīte, papildinot, ka “video ieteikumi var lieti noderēt skolotājiem, lai vienkārši un saprotami nodotu pāris pamatprincipus par digitālo mācību procesu”.

Foto: publicitātes

 

TOP Komentāri

avatar