Pētījums: 58,9% uzņēmēju norāda, ka valdības darbība traucē uzņēmējdarbības attīstībai

58,9% uzņēmēju norāda, ka valdības darbība traucē uzņēmējdarbības attīstībai, 27,9% norāda, ka valdība ne veicina, ne traucē, savukārt, 8,8% uzskata, ka valdības darbība veicina uzņēmējdarbības attīstību, liecina Turības Biznesa indeksa pētījums. 

“Uzņēmēju vērtējumu par valdības darbību būtiski ietekmēs arī šī brīža krīzes laikā pieņemtie lēmumi, tāpēc šajā jautājumā iespējami gan uzlabojumi, gan kritumi. Tāpat ārkārtas situācijas ietekmē pieaugs tehnoloģisko un infrastruktūras aspektu loma, ko uzņēmēji jau šobrīd novērtējuši ļoti atzinīgi,” norāda augstskolas Uzņēmējdarbības vadības fakultātes dekāne, asociētā profesore Zane Driņķe. 

Turības Biznesa indeksa kopējā vērtība šogad ir -15,6 un, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, ir vērojams neliels uzlabojums. 2019. gadā indeksa vērtība bija -17,4. Analizējot atsevišķus indeksu veidojošos faktorus, jāpiezīmē, ka uzņēmēji pozitīvi novērtējuši tikai tehnoloģiskos un infrastruktūras faktorus – sakaru un interneta nodrošinājumu, zinātniski tehniskos resursus u.c. Šos faktorus uzņēmēji novērtējuši ar 20,5 indeksa punktiem, savukārt nodokļu apjomu uzņēmēji novērtējuši ar -48,1.

Pētījuma ietvaros uzņēmēji snieguši arī savu viedokli par administratīvo slogu, ar kuru saskaras uzņēmumi. 75,8% uzņēmēju norādījuši, ka administratīvais slogs ir par lielu, 22,0% uzskata, ka tas ir pieņemams, bet 2,2% ir grūti pateikt. Uzņēmēji bijuši kritiski arī vērtējot ar uzņēmējdarbību saistīto likumdošanas stabilitāti, nemainību un prognozējamību. 74,6% norādījuši, ka tās ir slikta, savukārt, 21,3% uzskata, ka tā ir laba. 

Salīdzinot ar 2019. gadu, būtiskus uzlabojumus uzņēmēju ieskatā piedzīvojusi ar uzņēmējdarbību saistītā tiesiskā vide. Tās kopējais indekss šogad ir -17.0, savukārt 2019. gadā šis rādītājs bija -23.0. Neraugoties uz izaugsmi, gandrīz puse uzņēmēju (48,4%) joprojām norāda, ka tiesiskā vide ir slikta, savukārt 26,9% norāda, ka tā ir laba. 

Turības biznesa indekss ir tapis sadarbībā ar sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS. Tas veidots ar mērķi sekmēt uzņēmējdarbības vides un nozares izglītības ciešāku sasaisti, identificēt uzņēmējdarbības vides būtiskākās problēmas un lielākās priekšrocības un veicināt topošo uzņēmēju padziļinātāku interesi par to. 

Foto: ilustratīvs

TOP Komentāri

avatar