Pašu gatavots Jāņu dzēriens – maizes kvass

Jāņu nakts klasiskākā dzēriena alus brūvēšanai būs nepieciešams mazliet iemaņu, un, ja vien Tavā dzimtā nav paaudžu paaudzēs nodotas alus brūvēšanas tradīcijas un lauku pirtiņā jau nežāvējas smaržīgs iesals, alu līgošanai mūsdienās labāk pirkt veikalā. Taču sevi un citus svētku svinētājus vari pārsteigt ar smaržīgu un gardu maizes kvasu! AlkOutlet piedāvā recepti viegli pagatavojamam kvasam. Izmēģini!

Maizes kvass

Sastāvdaļas

Ieraugam

150 g rudzu maizes

16 g svaiga rauga

4 ēdamk. cukura

3 litri karsta ūdens

kvasam

3 l silta ūdens

4 ēdamk. cukura

3-4 sausas maizes gabaliņi

Pagatavošana

Rupjmaizi sagriez nelielās šķēlēs un aptuveni 20-30 minūtes cep l50 grādu karstumā, lai tā kļūst par grauzdiņiem.

Lielā, tīrā 3l burkā ieber cukuru, saber maizes grauzdiņus, atstājot 3-4 šķēles vēlākam. Piepildi burku ar verdošu ūdeni un atstāj, lai atdzesējas. Kad ūdens temperatūra sasniegusi 30-35 grādus, pievieno maisījumam 60ml (16g) siltā ūdenī izšķīdināta rauga. Nosedz buku ar marli (svarīgi nelikt virsū vāku) un atstāj siltā telpā uz diennakti, lai burkas apakšā izveidojas bieza ierauga kārtiņa.

Nākamajā dienā nokās šķidrumu caur marli, izņem ārā lielos maizes gabalus. Biezeni, kas paliek, izmanto turpmāk – tas ir ieraugs. Izmazgā burku un pārliec visu ieraugu tajā. Pievieno burkā ar ieraugu cukuru un 3 grauzdiņus. Pielej tīru, siltu ūdeni (30-35 grādu temperatūrā), atkal noklāj burku ar marli un atstāj uz diennakti vai nedaudz ilgāk. Lai noteiktu, kad kvass ir gatavs, pagaršo to. Gatavo kvasu nokās caur marli un glabā ledusskapī.

Gatavošanas procesu var turpināt, atkārtojot pēdējās darbības – izņem mitrās maizes šķēles no burkas, to atkal izmazgā un apakšā palikušajam ieraugam pievieno cukuru, siltu ūdeni un dažus jaunus grauzdiņus, atstāj uz diennakti vai ilgāk utt. Šādi paša gatavotu maizes kvasu vari baudīt kaut visu vasaru!

Recepšu autore Jevgēnija Jansone

Foto – Viktorija Kožemjakina

TOP Komentāri

avatar