Padomi vecākiem: kā dažādos vecumposmos izglītot bērnu par ceļu satiksmes drošību

Trešdaļa Latvijas vecāku uzskata, ka lielākais traumu gūšanas risks bērniem ir tieši uz ielas, piedaloties ceļu satiksmē.1 Bažas ir pamatotas – 2022. gadā šādos negadījumos ievainojumus guva 565 bērni.2 Agrīna izglītošana par drošības jautājumiem var samazināt negadījumu skaitu un pasargāt no bīstamām situācijām. Automašīnu nomas un pilna servisa līzinga pakalpojumu sniedzējs “Avis” apkopojis padomus, kā palīdzēt bērniem apgūt ceļu satiksmes noteikumus, lai viņi izaugtu par drošiem un zinošiem ceļu satiksmes dalībniekiem.

Par ceļu satiksmes drošību jārunā jau kopš mazotnes

Pirmsskolas mācību programmā, kas balstīta uz kompetenču pieeju, viens no sasniedzamajiem rezultātiem ir spēja prognozēt dažādas rīcības sekas ikdienas situācijās, tai skaitā ceļu satiksmē.3 Tomēr arī vecākiem jāiesaistās bērnu izglītošanā, lai zināšanas nostiprinātos un bērnam būtu motivācija tās praktiski pielietot.

  • Ikdienas gaitās pievērs bērna uzmanību ceļazīmēm, gājēju pārejām, luksofora signāliem, lai bērns tos atpazītu un regulāri atkārtotu. Drošības noteikumus uz ceļa atgādini ne tikai pirms skolēnu brīvlaika, bet arī ikdienā.

  • Izmanto tematiskas datorspēles vai galda spēles, krāsojamās darba lapas vai grāmatas izglītošanai ceļu satiksmes jautājumos. Noderīgs bezmaksas resurss latviešu valodā pieejams šeit.

  • Padari drošības līdzekļus saistošus, piemēram, ļaujot bērnam izvēlēties, kādu ķiveri viņš vēlas, vai kopīgi pagatavojot atstarotājus. Tad bērnam būs lielāka motivācija tos izmantot.

  • Piedalies kopā ar bērnu izglītojoši izklaidējošos pasākumos par drošību uz ceļa. Bērni vislabāk mācās caur rotaļām, spēlēm un pozitīvām emocijām.

Pirmā vadītāja apliecība – lielisks veids noteikumu apgūšanai

Velosipēdista apliecības iegūšana ir lielisks veids, kā veidot izpratni par ceļu satiksmes noteikumiem, turklāt to var izdarīt jau no 10 gadu vecuma. Spēja apgūt un iegumēt noteikumus, kā arī nokārtot eksāmenu, apliecina bērna patstāvīgumu. Vairākas skolas Latvijā iesaistās projektā “Mācies un iegūsti velosipēda vadītāja apliecību savā skolā”, lai nodrošinātu iespēju skolēniem gan apgūt ceļu satiksmes noteikumus, gan nokārtot eksāmenu savā skolā. Eksāmenu var nokārtot arī Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) klientu apkalpošanas centros. Iegūtās zināšanas noderēs arī vēlāk, kad bērns vēlēsies iegūt mopēda vadītāja un autovadītāja tiesības. Turklāt – jo vairāk lomās bērns ir iejuties, jo vieglāk viņam ir saprast citus satiksmes dalībniekus un izvērtēt dažādas situācijas.

Ar pusaudžiem jāpārrunā mikromobilitātes līdzekļu izmantošana

Satraucoša aina parādās jauniešu paradumos un zināšanās, izmantojot elektroskrejriteni. 27% vecāku nav pārrunājuši ar bērniem, ka ar šo mikromobilitātes līdzekli drīkst pārvietoties tikai no 14 gadu vecuma.4 Tas vēlreiz apstiprina to, cik svarīgi ir agrīni un regulāri runāt ar bērniem par drošības tematiem. Pārgalvība, nepiemērota ātruma izvēle, pārvietošanās vairākiem cilvēkiem vienlaikus – tie ir tikai daži no riskiem, kas var novest pie traumām. Regulāri ģimenē pārrunājiet noteikumus, iespējamos riskus un sekas neatkarīgi no tā, vai jaunietis kā pārvietošanās veidu izmanto velosipēdu, elektroskrejriteni vai mopēdu.

Visam pāri – vecāku paraugs

Ceļu satiksmes noteikumu ievērošana, vecāka priekšzīme un vecumam atbilstošs paskaidrojums vairo bērna izpratni un veicina pozitīvu attieksmi pret drošības jautājumiem. Bērni redz arī pieaugušo autovadīšanas kultūru – vai tiek izmantots viedtālrunis transportlīdzekļa vadīšanas laikā, kā tiek reaģēts uz dažādiem izaicinājumiem un vai kādās situācijās uzvedība ir agresīva. Ilgtermiņā demonstrējot savu kultūru, vecāku piemērs tiek uztverts par normu, pat ja tas nav priekšzīmīgs.

“Lai savas atvases izaudzinātu par drošiem un atbildīgiem ceļu satiksmes dalībniekiem, paanalizē savus paradumus un uzvedību. Centies būt labs paraugs, tādejādi padarot ceļa mērošanu ar kājām, velosipēdu, automašīnu vai citu pārvietošanās līdzekli drošāku gan sev, gan bērnam,” iesaka “Avis” Līzinga departamenta vadītāja Daina Kantāne.

TOP Komentāri

avatar