Mozaīka: Neskatoties uz stagnāciju LGBT tiesību jomā, vērojams būtisks progress

Neskatoties uz stagnāciju LGBT tiesību jomā Latvijā, īpaši ar Civilās savienības likuma nepieņemšanu 13. Saeimā, kā arī mēģinājumiem sašaurināt ģimenes jēdzienu Satversmē, kopējā tiesību situācija un sabiedrības attieksme pret kopienas cilvēkiem ir būtiski uzlabojusies, secināts ikgadējā atskatā “LGBT tiesību stāvoklis Latvijā”. Vienlaikus naida runas monitoringā un sadarbībā ar tiesībsargājošajām iestādēm panākts lielākais progress.

“30 gadu laikā Latvijā ir noticis būtisks progress likumdošanas jomā, organizāciju attīstībā un tiesību aizsardzības jomā. Esam bijuši tuvāk Civilās savienības likumam kā jebkad iepriekš, nonākot līdz 3.lasījumam Saeimā. Cilvēki kļūst atvērtāki un pieņemošāki, uz ko norāda arī kuplais Riga Pride apmeklētāju un uzņēmumu skaits, kas devās gājienā. Vienlaikus turpinās mēģinājumi attālināt Latviju no Eiropas Savienības vērtībām un tuvināties tām vērtībām, ko pauž austrumu kaimiņš. Jāatzīmē, Latvija vēl joprojām ir viena no pēdējām valstīm LGBT tiesību jomā Eiropas Savienībā. Īpašas bažas rada tas, ka 13.Saeima nav spējusi ieviest divus Satversmes tiesas spriedumus par visu ģimeņu tiesisko aizsardzību, kas paredz rast risinājumu viendzimuma pāru attiecību reģistrācijai,” norāda Kaspars Zālītis,  LGBT un viņu draugu apvienības “Mozaīka” valdes loceklis.

Kustība Dzīvesbiedri pasākumā informēja par jaunāko statistiku – jau 42 viendzimuma ģimenes bijušas spiestas lūgt ģimenes fakta konstatāciju tiesas ceļā, no kurām jau 22 ir atzītas, 10 pāri gaida spriedumu, savukārt 10 pāriem ar kustības nodrošināto bezmaksas juridisko atbalstu vēl tiek gatavoti pieteikumi. Kustība Dzīvesbiedri pauž gatavību turpināt tiesvedību un nepieciešamībs gadījumā iesniegt jaunus pieteikumus Satversmes tiesā.

Savukārt visvairāk situācijas uzlabojumi novērojami tieši naida runas monitoringā un ierobežošanā. Kopumā pēdējā gada laikā saņemti 300 ziņojumu par naida runas gadījumiem internetā. Visbiežāk izplatītā naida runa ir bijusi rupjības un stereotipizācija, kā arī aicinājums ierobežot tiesības. Komentāri, kas saturēja rupjas naida runas pazīmes, piemēram, aicinājumus uz vardarbību vai pat atsevišķos gadījumos – aicinājumi likvidēt, nogalināt vai iznīcināt – tika ziņoti Valsts Policijai izmeklēšanas veikšanai, kā rezultātā saņemti septiņi lēmumi par kriminālprocesa ierosināšanu, viens lēmums par kriminālprocesa izbeigšanu. 73% gadījumos 24 stundu laikā saturs ticis izņemts no sociālajiem medijiem. Tai pat laikā jāmin, ka 10% gadījumu reakcijas no sociālo mediju uzņēmumiem nav bijis nekādas. “Mozaīka” redzeslokā nonākuši deviņi vardarbīgi uzbrukumi pret LGBT cilvēkiem pēdējā gada laikā, no kuriem divi pēdējo nedēļu laikā. Diemžēl neviens no cietušajiem nav vērsies policijā. 

“Lai arī, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, naida runas saturs un izplatība sociālajos tīklos nav būtiski mainījusies, vērojams būtisks uzlabojums Valsts Policijas reakcijā – no visiem “Mozaīkas” iesniegtajiem ziņojumiem Valsts Policijā uzsākti kriminālprocesi, kas norāda uz kopējo naida runas izmeklēšanas prakses uzlabošanos. Vienlaikus jāuzsver, ka nepieciešams turpināt policijas darbinieku izglītošanu naida runas un Krimināllikuma 150. panta jomā un apsvērt iespēju veidot specializētu Valsts policijas nodaļu naida runas un naida noziegumu izmeklēšanai,” norāda Kaspars Zālītis, aicinot par naida runu un naida noziegumiem ziņot “Mozaīkai” un tiesībsargājošajām instancēm.

Diskusijas ierakstu iespējams noskatīties LGBT un viņu draugu apvienības “Mozaīka” Facebook kontā. Pasākumu atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds pasākumu kopuma “Izstāstīt saliedētību” ietvaros. 

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar