Mazuļi Rīgā un filiālē “Cīruļi”

Pavasaris Rīgas Zoodārzā rit pilnā sparā un arī dzīvnieku ģimenēs parādās arvien jauni un jauni mazuļi. Kādu laiku atpakaļ vēstījām par jauno paaudzi, kas jau paaugusies (https://rigazoo.lv/lv/aktuali/zoodarza-jaunumi/lai-ari-zoodarzs-slegts-apmekletajiem-dzive-turpinas-647). Nu tiem pievienojušies nākošie. 

Rīgā – ziemeļbriedēns, pundurkalitriksu dvīņi, putni perē olas

Pagājušo svētdien meža ziemeļbriežu mammai atskrēja telēns – meitenīte. Kā jau pieklājas, mazulis tērpts kārtīgi maskējošā tumši brūnā krāsā. Pagaidām vēl mazais izvēlas krāt spēkus un daudz laika pavada atpūšoties kādā iedobē. Tādēļ mazo ziemeļbriedēnu tuvākajās dienās pamanīs tikai acīgākie zoodārza apmeklētāji. 

Savukārt Tropu mājas siltajā daļā pasaulē mazākajiem pērtiķēniem austrumu pundurkalitriksiem piedzimuši dvīņi. No apmeklētājiem nereti dzirdams izbrīna teiktais – viņi ir tik maziņi, tad kādi piedzimst viņu mazuļi? Un atbilde ir pavisam vienkārša: lieli! Patiešām lieli, salīdzinot pieaugušā izmēru, respektīvi, katrs mazulis sver ceturto daļu no pieaugušā masas. Tā kā bērni parasti ir divi, tad iedomājieties, cik daudz topošajai mammai ir jānes līdzi! Pēc dzemdībām mazuļu aprūpē iesaistās tēviņš, kurš uzņemas bērnu nēsāšanu, aprūpi, sildīšanu un sargāšanu. Vēlāk mazo bēbju aprūpē iesaistās arī pārējie bara locekļi – vecākie brāļi un māsas. 

Kazuāru tēviņš Sudrabs joprojām cītīgi perē divas zaļganas olas kazuāru mītnes iekšienē. Arī Japānas dzērves rūpīgi silda divas olas, tāpat arī dējumu perē baltā pūce. Atliek turēt īkšķus un cerēt, ka šajā vēsajā pavasarī visi procesi būs notikuši sekmīgi. Bet par ziņosim citureiz. 

Filiālē “Cīruļi” – “plīša” telēns Hailandes govīm, divi “šuneļi”, liels mazuļu birums aitām, Kamerūnas kazām un Latvijas zilajām govīm

Marta beigās Hailandes govju barā piedzima bullēns – pilnīgs pretstats saviem vecākiem. Ja pieaugušie dzīvnieki garās, pinkainās vilnas un milzīgo ragu dēļ izskatās bīstamas un neprognozējamas, tad mazuļi izskatās kā mīkstas plīša rotaļlietas ar cirtotu brūnu kažociņu. Tieši tāds ir arī šogad dzimušais puika vārdā Dižausis (mamma Gaja un tēvs Podiņš). 

Vai zināt dzīvnieku, kuram var saskatīt iezīmes no govs, cūkas un suņa? Tas ir Āzijas augstkalnu iemītnieks jaks, kuru bars dzīvo “Cīruļos”. Šogad viņu pulks kuplinājies par diviem mazuļiem 2. aprīlī pasaulē nāca meitene Daba, savukārt 15. maijā piedzima puika vārdā Putenis. Nu abi telēni ir sadraudzējušies un nododas kopīgām rotaļām – skraidelē, lēkā, spārdās, dzenā viens otru (kā šuneļi) aastes gaisā izslējuši, savukārt pēc intensīvas fizkultūras elso kā suņi mēles izkāruši. Bet cūka? Jaku balsis ir nedaudz līdzīgas cūkas rukšķēšanai. Neparasti dzīvnieki!

Bez tam daudz mazuļu sadzimuši “Cīruļu” aitām, Kamerūnas kazām, kā arī leģendām apvītajām Latvijas zilajām govīm. Vienvārdsakot, plašajos Zoodārza filiāles aplokos  pilns ar dažādiem mazuļiem, kas labprāt spēlējas savā starpā, ka nenoskatīties!

Covid-19 secinājumi

Atverot zoodārzu un filiāli “Cīruļi” apmeklētājiem mēs nedaudz bažījāmies, kā nu tagad būs. Tomēr liels bija prieks, ka nācēju ģimenes ir ļoti disciplinētas, mazie apmeklētāji pieskata savus vecākus, un otrādi, tādejādi šķiet, ka viss būs kārtībā. 

Bez tam ir mainījusies apmeklējuma tradīcija: cilvēki vairāk laika pavada vērojot dzīvniekus, nesteidzīgi dodas no viena pie otra voljēra, izbaudot apmeklējumu un iespēju saturīgi pavadīt laiku. Tas priecē!

Tāpēc no sestdienas, 30. maija plānojam atvērt apmeklētājiem vēl vienu ēku – Terāriju, ļaujot aplūkot daudzveidīgos rāpuļus. Šeit arī viens jaunums – pirmo reizi zoodārzā būs aplūkojama Latvijā reti sastopamā zaļā vārna. Tas ir krāšņs zili zaļš putns ar oranži brūnganu muguru, kam mūsu zeme ir izplatības areāla ziemeļu robeža. Vienlaikus piepildās arī Terārija ēkas priekšpusē izvietotie vasaras voljēri.

Esi draugs – ievēro noteikumus!

Atgādinām, ka Rīgas Zoodārzā un zoodārza filiālē “Cīruļi” apmeklētāji nedrīkst barot mūsu dzīvniekus! Lieks un nepiemērots kumoss maitā Zoodārza iemītnieku vielmaiņu.

Zoodārzā nedrīkst braukāt ar dipdap riteņiem, skrejriteņiem, skrituļdēļiem, skrituļslidām un žiroskūteriem! Dzīvnieki baidās no šiem grabošajiem braucamrīkiem, bez tam Zooloģiskā dārza reljefs ir mainīgs – ieplakas mijas ar uzkalniem. Rezultātā traumas var gūt gan paši braucēji, gan garāmejošie cilvēki. Tādēļ braucot uz zoodārzu, atstājiet šos pārvietošanās līdzekļus mājās vai automašīnās!

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar