Ko der zināt par līzingā esošas automašīnas iegādi vai pārdošanu

Līzingā esošas automašīnas iegāde vai pārdošana nav sarežģīts process, tomēr ir lietas, ko vajadzētu ņemt vērā gan esošajiem, gan topošajiem auto īpašniekiem. Kādi ir nepieciešamie dokumenti un citas formalitātes, kas jāsakārto, iegādājoties vai pārdodot līzingā esošu automašīnu, skaidro Luminor Līzings vadītājs Raivo Bāle.

“Lai arī līzingā biežāk iegādājas jaunus auto – 56% no jaunajiem auto tiek iegādāti līzingā –, finansējumu var saņemt arī lietotiem transportlīdzekļiem Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) dati liecina, ka vieglo automašīnu, kas ir tehniskā kārtībā, vidējais vecums Latvijā ir gandrīz 14 gadi. Pārsvarā lietotu auto pārdošanai ir praktiski apsvērumi – vēlme pēc jaunas automašīnas, finansiālās situācijas pasliktināšanās, vēlme ietaupīt līdzekļus augošās inflācijas laikā un auto izmaksu dēļ vai citi iemesli. Šī gada pirmajā pusgadā par 19,3% augusi pirmreizējā jauno vieglo automašīnu reģistrācija, salīdzinot ar attiecīgo periodu pērn, kas pamatā saistīts ar lieliem uzņēmumu auto parku iepirkumiem, savukārt privātpersonu pirkumi ir saglabājušies pagājušā gada līmenī,” norāda Luminor Līzings vadītājs Raivo Bāle.

Lai iegādājoties lietotu transportlīdzekli pārņemtu arī līzinga maksājumus, pirmkārt, līzinga uzņēmumā ir jānoformē iesniegums par saistību nodošanu citai personai. Iesniegumu sava līzinga devējam jeb uzņēmumam, ar kuru noslēgts līzinga līgums, sagatavo un iesniedz persona, uz kuras vārda ir noformēts esošais līzings. Uzsākot pārņemšanas procesu, arī pircējam ir jāiesniedz pieteikums, ko Luminor gadījumā var izdarīt arī elektroniski. Pieteikumā plašāk jāapraksta iegādājamais auto, jāpievieno transportlīdzekļa novērtējums, kā arī jānorāda līzingam nepieciešamā summa.

Līzinga pieteikuma izskatīšana un piešķiršana katrai personai ir individuāla, ņemot vērā klienta maksātspēju un jau esošās kredītsaistības. Piekrītot līzinga līguma nosacījumiem, tiek parakstīts līgums un sastādīts atmaksas grafiks. Pircējam jāveic pirmā iemaksa, kas veido vismaz 10% no auto vērtības. Pēc formalitāšu nokārtošanas CSDD tiek veikts iegādes noslēdzošais solis – automašīnas pārreģistrēšana.

Auto maiņa, ja pircējs un pārdevējs ir dažādu līzinga uzņēmumu klienti

Līzinga saņemšanai esošajam un topošajam auto īpašniekam nav obligāti jābūt vienas līzinga kompānijas klientiem. Jāatceras tikai tas, ka auto pircējam jeb nākamajam auto turētājam par darījumu jāziņo arī savam līzinga devējam. Pēc iesniegumu saņemšanas un apstiprināšanas līzinga uzņēmumi nepieciešamo dokumentāciju un norēķinus tālāk veic savā starpā.

Līzinga nosacījumus iespējams mainīt arī auto pārņemšanas gadījumā

Līguma darbības laikā nepieciešamības gadījumā ir iespējams mainīt tā nosacījumus. Piemēram, ja līzinga maksājumi veikti regulāri jau vairākus gadus, bet klientam radušās finansiālas grūtības, var lūgt līzinga kompānijai ikmēneša maksājuma summas samazinājumu. Tāpat gadījumos, ja tuvojas operatīvā līzinga beigas, klients var lūgt iespēju pārskatīt līzinga nosacījumus, lai iegūtu automašīnu savā īpašumā, nevis atgriezt to līzinga devējam vai atpircējam. Šādā veidā iespējams izpirkt auto vai pagarināt maksājumus finanšu līzinga ietvaros, kas pēc atmaksas ļaus klientam kļūt par transportlīdzekļa īpašnieku.

Kā atgādina eksperts, papildus līzinga maksājumiem automašīnai būs nepieciešama arī KASKO apdrošināšana, lai nebūtu nepieciešams ieguldīt papildu finanšu līdzekļus dažādu risku gadījumā, piemēram, bojājumu vai satiksmes negadījumu rezultātā.

Attēls: ilustratīvs

TOP Komentāri

avatar