Ko darīt, ja ceļošanu apgrūtina jūras slimība? Iesaka speciālisti

Atvaļinājumu, ceļojumu un aktīvās atpūtas sezona rit pilnā sparā. Taču ko darīt, ja pilnvērtīgi izbaudīt šī laika aktivitātes traucē kinetoze jeb jūras slimība? Kādi ir tās iemesli un ko varam darīt, lai to novērstu? Stāsta BENU Aptiekas piesaistītā eksperte, ģimenes ārste Zane Zitmane un BENU Aptiekas klīniskā farmaceite Ilze Priedniece.

Kinetoze, plašāk tautā pazīstama kā jūras slimība, ir stāvoklis, ko izraisa acu un vestibulārās sistēmas uztvertās kustības nesakritība. Tā izpaužas ar sliktu dūšu, vemšanu, pastiprinātu siekalošanos, svīšanu, reiboni un galvassāpēm, stāsta ģimenes ārste Z. Zitmane. Lai gan kinetozi tradicionāli visbiežāk saista tieši ar ceļošanu, izmantojot ūdens transportlīzekļus, tā var attīstīties, arī ceļojot ar gaisa un sauszemes transportu, kā arī virtuālo simulatoru, piemēram, videospēļu ietekmē. Kinetozi var ierosināt ikvienam, kam labi funkcionē vestibulārais aparāts un ir pietiekošs provokatīvs stimuls. Vienlaikus jāņem vērā, ka katram cilvēkam ir individuāla uzņēmība uz kairinātājiem, kas var izraisīt kinetozi.

Kas visbiežāk cieš no jūras slimības?

Kinetozi biežāk novēro sievietēm nekā vīriešiem. Tā biežāk attīstās bērniem no 3 gadu vecuma, maksimumu sasniedzot aptuveni ap 9 gadu vecumu, savukārt pēc 12 gadu vecuma jūras slimības intensitāte parasti samazinās. Tādējādi gados vecāki cilvēki ir mazāk uzņēmīgi pret kinetozi.

Taču kinetozes attīstīšanās risku palielina arī dažādas saslimšanas, piemēram, cilvēki ar reiboni, Menjēra slimību, migrēnu, vestibulārā aparāta disfunkciju ir vairāk pakļauti tā saucamās jūras slimības riskam. Hormonu svārstības arī ir riska faktors jūras slimības attīstībai, piemēram, grūtniecības laikā vai menstruālā cikla ietekmē, skaidro ģimenes ārste Z. Zitmane.

Kā novērst jūras slimību?

Visefektīvākā terapija ilgtermiņā ir desensibilizācija, saka ģimenes ārste. Tas nozīmē, ka organisms tiek īslaicīgi pakļauts kairinātājam un tad kairinājums tiek pārtraukts, lai tādējādi pamazām pieradinātu organismu. Piemēram, braucošā mašīnā lasīt grāmatu 5 minūtes un tad pārtraukt, dinamikā palielinot minūšu ilgumu.

Ja zināt, ka jūs skar jūras slimības problēma, dodoties ceļojumā, ģimenes ārste Z. Zitmane un klīniskā farmaceite I. Priedniece iesaka:

  • Nē kairinošiem ēdieniem un dzērieniem! Pirms dodaties jūrā, braucienā vai lidojumā, nelietojiet alkoholu, treknus vai asus ēdienus, kā arī nepārēdieties un nesmēķējiet.

  • Skatiena fokusēšana un atbilstošākās vietas izvēle. Ceļojot ar mašīnu vai kuģi, centieties fokusēt skatienu uz vienu punktu, piemēram, palikt uz klāja un vērot apvārsni, tad simptomi būs mazāk izteikti, nekā atrodoties kuģa kajītē. Ceļojot ar mašīnu, izvēlieties sēdēt priekšā un skatieties pa priekšējo, nevis sānu logu, savukārt lidmašīnā un kuģī izvēlieties sēdvietas un kabīni, kas mazāk tiek pakļautas svārstībām.

  • Pievērsiet uzmanību elpošanai! Brauciena laikā centieties apzināti un kontrolēti elpot, izvairīties no straujām galvas kustībām, vēlams samazināt ķermeņa kustību. Lai nodrošinātu vairāk svaiga gaisa, atveriet logu vai ieslēdziet ventilāciju.

  • Izvairieties no stresa! Centieties mazināt satraukumu, ja tāds rodas, jo stress provocē simptomu rašanos. Šeit var noderēt ārstniecības augus saturoši nomierinoši līdzekļi, kas satur baldriānus, melisu, māteri vai piparmētru.

  • Izvērtējiet apstākļus! Izvairieties ceļot apstākļos ar sliktu redzamību vai lielu turbulenci.

  • Brauciena laikā nelasiet grāmatas, žurnālus un neizmantojiet viedierīces.

  • Reaģējiet laikus! Ja, braucot ar auto, sajūtat pirmos simptomus, vēlams apstāties un izkāpt svaigā gaisā, lai tos mazinātu.

Līdzekļi pret jūras slimību

Atsākoties aktīvākai ceļošanai, īpaši vasarā – arvien biežāk klienti aptiekā jautā pēc šiem līdzekļiem, stāsta BENU Aptiekas klīniskā farmaceite I. Priedniece. Labai pašsajūtai ceļojot, pārvietojoties ar dažādiem transporta līdzekļiem – auto, autobusu, kuģi, lidmašīnu – iesaka lietot līdzekļus ar ingvera ekstraktu, arī ingvera tēju un konfektes. Ingvers palīdz novērst sliktu dūšu, tam piemīt pretvemšanas iedarbība un to izmanto gremošanas traucējumu gadījumā. Ingveram piemīt arī pretiekaisuma, sviedrējoša un sirdsdarbību regulējoša darbība. Tabletēs izmanto ingvera ekstrakta un B6 vitamīna kombināciju, un tās jālieto laicīgi – 1 stundu pirms ceļojuma un papildus garāka ceļojuma laikā.

Ceļojumu slimības profilaksei pret vemšanu un reiboņiem izmanto arī medikamentu ar dimenhidrinātu, par kuru lietošanu jākonsultējas ar speciālistu, kā arī smagākos gadījumos izmanto ārsta nozīmētos recepšu medikamentus. Ja jums ir sūdzības par jūras slimību, spēcīgiem simptomiem un to ilgāku saglabāšanos, noteikti konsultējieties ar savu ārstu.

Lai patīkami un droši vasaras ceļojumi un aktivitātes!

Attēls: publicitātes

TOP Komentāri

avatar