Kam jābūt vasaras ceļojumu aptieciņā?

Līdz ar siltajiem laikapstākļiem cilvēki biežāk dodas pie dabas, vairāk uzturas svaigā gaisā, plāno tuvākus un tālākus ceļojumus, lai izbaudītu ilgi gaidīto atpūtu. Lai vasaras piedzīvojumi noritētu bez raizēm, ir svarīgi jau laicīgi parūpēties par aptieciņu, kurā iekļauti dažādi līdzekļi, kas var noderēt neparedzētos gadījumos, kad rodas kādas likstas. Kas jāņem vērā, dodoties vasaras ceļojumos, un ko likt līdzņemtajā aptieciņā, stāsta aptieku tīkla Apotheka farmaceite Madara Krišjāne.

„Latvijā vasara diemžēl ir salīdzinoši īsa, tāpēc saprotams, ka cilvēkiem ir vēlme “ķert” pēc iespējas vairāk saules staru, baudīt skaistās lauku ainavas, apceļot vietējās pilsētas un nodoties aktīvai atpūtai, kad laikapstākļi tam ir īpaši labvēlīgi. Tomēr jāatceras, ka vasarā, baudot atpūtu siltajos laikapstākļos, iespējams piedzīvot arī dažādas sezonai raksturīgas likstas: saules apdegumus, noberztas kājas vai vēdera darbības traucējumus, tāpēc būtu ieteicams pirms došanās atpūtas braucienos jau laicīgi papildināt ceļojuma aptieciņas klāstu ar līdzekļiem, kas varētu noderēt. Svarīgi pārskatīt esošos medikamentus un uztura bagātinātājus, pievēršot uzmanību to derīguma termiņam, kā arī iegādāties nepieciešamo, ņemot vērā to, kurp paredzēts doties un kādas aktivitātes iekļautas atpūtas perioda plānā,” norāda Apotheka farmaceite Madara Krišjāne.

Baudot saules starus

Jau līdz ar pirmajām saulainajām dienām uz sejas ik rītu būtu nepieciešams uzklāt saules aizsargkrēmu, tādā veidā pasargājot jutīgo sejas ādu no kaitīgā UV starojuma un izvairoties no priekšlaicīgas novecošanās. Sauļojoties vai valkājot vasarīgu apģērbu, ar aizsargkrēmu jānoklāj visas neapsegtās ķermeņa daļas. Aizsargkrēmam jābūt ar UVA un UVB aizsargfiltriem, turklāt nepieciešams pievērst uzmanību arī norādītajam saules aizsardzības faktoram jeb SPF. Vislabāko aizsardzību nodrošinās krēmi, kuru SPF ir 50+. Zemāku aizsardzības līmeni krēmiem var izvēlēties tie, kuriem nav izveidojušies pigmentācijas plankumi uz sejas ādas vai nav jutīgums pret sauli, kā arī ja nav veiktas lāzerprocedūras vai netiek lietoti medikamenti un nav jau gūti saules apdegumi. 

Ja saulē plānots uzturēties visas dienas garumā, aizsargkrēmu jāatjauno ik pēc divām stundām, savukārt pēc peldes tas jāatjauno uzreiz. Pareizi izvēlēts un laikus atjaunots saules aizsargkrēms spēs pasargāt ne tikai no saules apdegumiem, bet arī no pigmentu un melanomas veidošanās. Tāpat nedrīkst aizmirst arī par pienācīgu ādas apstrādi pēc sauļošanās – lai āda nekļūtu pārlieku sausa, tai nepieciešama atbilstoša mitrināšana.

“Ja atvaļinājumu iecerēts pavadīt ārpus Latvijas robežām, jāatceras, ka lidmašīnas rokas bagāžā nedrīkst pārvadāt šķidrumus, tai skaitā saules aizsardzības produktus, kuru tilpums pārsniedz 100 mililitrus”, atgādina Apotheka farmaceite Madara Krišjāne.

Kādus līdzekļus būtu ieteicams izvēlēties?

 • Ja ir vēlme ne tikai aizsargāt sejas ādu, bet iegūt tonējošu efektu, var meklēt tonējošos sauļošanās fluīdus, kas gan aizsargās ādu, gan sniegs iedeguma efektu.
 • Problemātiskas sejas ādas gadījumā ieteicams meklēt saules aizsardzības līdzekļus, kas paredzēti tieši problemātiskai ādai jeb aknes skartai sejas ādai. Ja aizsardzības krēmi netiek lietoti, var rasties pigmentācijas plankumi aknes skartajās vietās, un ar laiku šīs vietas var palikt arvien tumšākas. Speciālo krēmu sastāvā ir arī vielas, kas nomierina sakairināto ādu un novērš tās nepilnības, tai skaitā nevēlamo spīdumu. 
 • Bērniem ieteicams izvēlēties līdzekļus ar 50+ aizsardzību, jo bērna ķermeņa un sejas āda ir ļoti jutīga pret saules stariem. Bērna āda ir piecas reizes plānāka nekā pieaugušo ādas slānis, tāpēc nepieciešams krēms ar SPF 50, kas pildīs aizsargbarjeras funkciju.
 • Ja plānots atpūtas laikā doties peldēties, tad noteikti jāpievērš uzmanība, vai saules aizsargkrēms, fluīds vai losjons ir ūdensnoturīgs. Jāatceras, ka ūdensnoturīgi krēmi zaudē savu iedarbību, ja ūdenī tiek pavadīts ilgāk nekā 40 minūtes, tāpēc pēc peldes ir ieteicams aizsargslāni atjaunot. Ja peldes ir īsākas, atkārtotu krēma uzklāšanu var veikt retāk.
 • Pēc sauļošanās noteikti būtu ieteicams izmantot ādu nomierinošos krēmus, aerosolus vai losjonus, kas paredzēti tieši lietošanai pēc sauļošanās. Labi nomierinās un mitrinās ādu, mazinās niezi un iekaisumus produkti, kuru sastāvā ir alveja. Tāpat ir vērts iegādāties produktus, kuri satur dekspantenolu. Šie produkti mitrina un atvieglo iekaisušas ādas virsējo slāni. Ērtai lietošanai un ātrākai uzklāšanai piemērotāki būs produkti spreja formā. 

Dodoties garākās pastaigās

Gara un nesteidzīga pastaiga ir ne vien veselīga nodarbe, kas piemērota visai ģimenei, bet arī lielisks veids, kā labāk iepazīt skaistās lauku ainavas un burvīgās Latvijas pilsētas, kur iepriekš nav būts. Lai pastaiga sagādātu prieku, ir svarīgi izvēlēties gaidāmajiem laikapstākļiem un izvēlētajam maršrutam piemērotu apģērbu un apavus. Veicot garākus pārgājienus, var gadīties paklupt vai noberzt kājas, tāpēc būtu jāparūpējas, lai līdzi paņemtajā aptieciņā būtu atbilstošie līdzekļi brūču un nobrāzumu apstrādei. 

Kādus līdzekļus ieteicams iekļaut aptieciņā, dodoties garākās pastaigās?

 • Dažāda lieluma plāksterus, kas paredzēti nelielu brūču un iegriezumu pārklāšanai. Ja plānota atpūta ūdens tuvumā, tai skaitā peldēšanās, labāk izvēlēties ūdensdrošos plāksterus.
 • Dažāda lieluma plāksterus tulznām, kas ir ūdensnecaurlaidīgi, novērš sāpes un paātrina ādas sadzīšanas procesu.
 • Aerosolu vai krēmu, kas dezinficē brūces un ādas bojājumus, mazina kairinājuma sajūtu, novērš sāpes, aizkavē mikroorganismu iekļūšanu brūcē un nodrošina optimālus apstākļus ādas dzīšanas procesam. Ieteicams izvēlēties līdzekli, kas vienlaikus noderēs arī pret kukaiņu kodumiem un saules apdegumiem.

Kad apēsts par daudz

Lai uzņemtu organismam nepieciešamos vitamīnus, vasarā ieteicams uzturā lietot sezonas augļus, ogas un dārzeņus, tomēr īpaša uzmanība jāpievērš tam, lai karsto laikapstākļu ietekmē tie nebūtu jau sākuši bojāties, stāvot uz cienasta vai piknika galda. Atzīmējot svētkus vai kādas svinības, kā arī dodoties piknikos, nereti tiek sarūpēts bagātīgi klāts galds ar sātīgiem ēdieniem. Jāņem vērā, ka silto laikapstākļu ietekmē pārtikas produkti daudz ātrāk bojājas, turklāt nereti cienastā ir pārlieku daudz treknā ēdiena, kas var radīt gremošanas sistēmas traucējumus – vēdera pūšanos, sliktu dūšu vai vemšanu. 

Kādus līdzekļus ieteicams iekļaut aptieciņā, lai mazinātu gremošanas sistēmas traucējumus?

 • Kā palīglīdzeklis, lai mazinātu gremošanas darbības traucējumus, noderēs aktivētā ogle.
 • Ja pārēšanās gadījumā mēdz rasties smaguma sajūta vai iepriekš novērota vēdera pūšanās, ieteicams aptieciņā iekļaut kādus uztura bagātinātājus, kas paredzēti tieši šo simptomu mazināšanai. Lai mazinātu pārēšanās sekas, ieteicams uzņemt pastiprinātu daudzumu šķidrumu – ūdeni vai tēju (kumelīšu, fenheļa, pelašķa, piparmētru vai koriandra augļu tēju). Sliktas dūšas gadījumā noderēs arī ingvera tēja. 
 • Ja plānots doties ceļojumā vai izbraukumā ar ūdens transportu, kas daļai cilvēku var radīt nelabu dūšu un vemšanu, jau savlaicīgi ieteicams lietot speciāli šo simptomu mazināšanai paredzētos līdzekļus. 

Aktīvās atpūtas baudīšana

Arvien vairāk cilvēku izvēlas aktīvās atpūtas iespējas – garākus izbraucienus ar velosipēdu, kāpšanu kalnos vai aktivitātes uz ūdens. Protams, aktīvās atpūtas laikā pastāv lielāks risks gūt kādus savainojumus vai traumas, tāpēc būtu ieteicams, lai līdzi būtu pirmās nepieciešamības lietas iespējamo savainojumu apstrādei. Tāpat noderēs arī līdzekļi odu un ērču atbaidīšanai un preparāti, ar ko apstrādāt kukaiņu kodumus. Vienlīdz svarīgi atcerēties par to, ka pirms fiziskām aktivitātēm organisms atbilstoši jāsagatavo – par labu nāks ne tikai iesildīšanās vingrinājumi, bet arī laikus uzņemti uztura bagātinātāji locītavu elastībai un veselībai. 

Kādus līdzekļus ieteicams iekļaut aptieciņā, dodoties aktīvajā atpūtā?

 • Ieteicams aptieciņā iekļaut dezinfekcijas līdzekli brūču apstrādei un pirmreizējai brūces dezinfekcijai, piemēram, ūdeņraža pārskābi. Jāatceras, ka ūdeņraža pārskābe domāta tikai dezinfekcijai pie pirmreizējas brūces apstrādes, kad svarīgi to attīrīt no dažādiem mikroorganismiem, smilšu graudiem, sīkiem akmentiņiem vai citiem svešķermeņiem, kas varētu izraisīt infekciju. Taču vēlāk, turpinot traumēto vietu apkopt un mainīt pārsējus, ūdeņraža pārskābe vairs nav nepieciešama. Brūces turpmākai kopšanai jāizmanto speciāls brūču skalošanas līdzeklis – šķīdums, ar kuru droši drīkst tīrīt traumēto vietu, lai atkal uzliktu sterilu pārsēju. Noderēs arī 0.9 % fizioloģiskais šķīdums (nātrija hlorīds), kas ir saudzējošs audiem, kā arī ziede, kas satur dekspantenolu un veicina sadzīšanu. 

  • Dažāda izmēra plāksteri, marles saite un elastīgā saite, lai nepieciešamības gadījumā pārklātu brūci pēc tās pirmreizējās dezinficēšanas.

 • Aerosols odu un ērču atbaidīšanai;
 • Ziede kairinājuma mazināšanai pēc kukaiņu kodumiem;
 • Gēls vai ziede, kas palīdz pret sastiepumiem vai citu traumu radītu sāpju mazināšanai.

„Lai gan varētu šķist, ka viss nepieciešamais aizņems teju veselu čemodānu, tā nebūt nav. Katru situāciju nepieciešams izvērtēt individuāli, rūpīgi plānojot līdzņemamo lietu sarakstu un iegādājoties tieši to, kas konkrētās atpūtas laikā neparedzētās situācijās varētu būt noderīgs. Noteikti jāpadomā arī par bezrecepšu medikamentiem, kas varētu noderēt saaukstēšanās simptomu vai sāpju mazināšanai atpūtas laikā. Ja māc neziņa vai šaubas, vislabāk lūgt padomu farmaceitam,” uzsver Apotheka farmaceite Madara Krišjāne.

Foto: pexels.com

TOP Komentāri

avatar