Kā tikt galā ar elpceļu alerģijas cēloņiem mājās – putekļu ērcītēm un putekļiem

Aptuveni 90% no sava laika mēs pavadām iekštelpās. Mājokļi, kuros liela daļa iedzīvotāju ikdienā uzturas, ir slikti ventilēti, pieblīvēti ar mēbelēm un grīdas pārklātas ar mīkstiem tepiķiem. Uz šīm virsmām uzkrājas daudz putekļi, alergēni, baktērijas un sēnītes, kas vēlāk var izraisīt dažādas veselības problēmas. Dzīves kvalitāti var uzlabot, novēršot alerģiju cēloņos – proti, samazinot alergēnu un putekļu daudzumu, kā arī ikdienā neveidojot tiem labvēlīgu vidi. Sadzīves tehnikas ierīces var kalpot ne tikai praktiskiem mērķiem, bet būt arī veselībai draudzīgas.

Daudzi nemaz neapzinās, ka iekštelpu gaiss var būt pat līdz piecām reizēm piesārņotāks nekā ārtelpu gaiss. Sekas, ko izraisa neveselīgs gaisa piesārņojuma līmenis, var būt cēlonis dažādiem veselības sarežģījumiem un samazināt veselīgi nodzīvotos dzīves gadus. Ilgtermiņā uzturēšanās šādā vidē var rezultēties dažādās slimībās – ik gadu pasaulē no apkārtējā un iekštelpu gaisa piesārņojuma izraisītajām komplikācijām mirst septiņi miljoni iedzīvotāju1.

Mūsu mājokļos kopā ar putekļiem dzīvo arī putekļu ērcītes. Tie ir sīki, kukaiņiem līdzīgi kaitēkļi, kas izraisa dažādas alerģijas. Lai gan tās var saskatīt tikai ar mikroskopa palīdzību, tās vienmēr būs klātesošas un vairosies siltā, mitrā vidē. Ērcītes pārtiek no cilvēku mirušajām ādas šūnām, putekļiem un citiem mikroskopiskiem pārtikas avotiem, piemēram, ziedputekšņiem un sēnīšu sporām. Tās “dzīvo” gultas veļā, matračos, mīkstajās mēbelēs, grīdas segumos, paklājos un arī aizkaros.

Arvien biežāk ar putekļu ērcīšu izraisītajām problēmām saskaras alerģiski cilvēki. Aptuveni 8-12% iedzīvotāju cieš no to izraisītajām alerģijām – iesnām, šķavām, aizliktu vai tekošu degunu, klepu, niezošām acīm un ādu, apgrūtinātu elpošanu vai pat smakšanu. Šie visi simptomi ļoti ietekmē spējas strādāt, mācīties un pilnvērtīgi atpūsties.

Izmanto putekļu sūcēju ar HEPA filtru

“Lai efektīvi savāktu gan putekļu ērcīšu “barību”, gan pašus kukainīšus, jālieto mūsdienīga sadzīves tehnika. Tā ne tikai atvieglos ierastos mājas darbus, bet uzlabos arī dzīves kvalitāti. Dažādu virsmu uzkopšanai mājās visparocīgāk būs izmantot putekļu sūcēju. Īpaša uzmanība jāpievērš to specifikācijai – ar neredzamajiem mājas viesiem visefektīvāk tiks galā putekļu sūcēji, kuros iestrādāts HEPA filtrs. Putekļus vienkārši uzslaukot ar slotu vai lupatu, ērcītes un alergēni tiks dzenāti uz riņķi, turpretī putekļu sūcējā iestrādātais HEPA filtrs aizturēs smalkās daļiņas un telpā atpakaļ nonāks tikai tīrs gaiss”, uzsver Ieva Cīrule, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas alergoloģe, pneimonoloģe.

HEPA filtri tika izstrādāti tālajā 1940. gadā, bet, sākot ar 1950. gadu, to izmantošanas iespējas tika paplašinātās. Ar HEPA filtriem tiek attīrīts gaiss lidmašīnu salonos, tos plaši izmantojam arī mājokļos esošajā sadzīves tehnikā – putekļu sūcējos, gaisa mitrinātājos un citās ierīcēs. Putekļu sūcējs, kuram ir HEPA filtrs, aizturēs un absorbēs arī pašas mazākās putekļu un alergēnu daļiņas, nodrošinot jaudīgu tīrīšanu. Samsung jaunākās paaudzes putekļu sūcējos iestrādāta 5 pakāpju filtrēšanas sistēma HEPA, kas nodrošinās, ka tiks aizturēti līdz pat 99,999%2 smalko putekļu, kā arī tiks samazināts alergēnu daudzums. Pateicoties tīrīšanas stacijai, alerģiskāki cilvēki varēs iztukšot putekļu sūcēja tvertni bez liekiem kairinājumiem. Tajā esošais antibakteriālais putekļu maisiņš par 99,9% kavē baktēriju veidošanos3 un nodrošina higiēnisku tvertnes iztukšošanu.

Guļamistabā novieto gaisa attīrītāju

Lai spētu pilnvērtīgi atjaunot savus resursus un uzlabotu labsajūtu, komfortu guļamistabā var uzlabot, novietojot tajā gaisa attīrītāju. Attīrītājs savu lielāko darbu paveiks naktī. No rīta pamostoties un sākot kustēties, alergēni būs maz – tie neriņķos gaisā, neradot un nesaasinot alerģiskas reakcijas. Arī ziedputekšņu sezonas laikā – no marta, kad sāk ziedēt koki līdz augustam, kad nezāles zied, alerģiski cilvēki labāk jutīsies, ja vidē, kurā viņi uzturas, būs gaisa attīrītājs.

Lieto mitruma savācēju telpās, kurās mitrums pārsniedz 50%

Mitruma līmenis mājokļos ir augtāks vasarā, bet zemāks ziemā. Optimālajam mitruma līmenim mājās ir jābūt robežās no 30% līdz 50%. Cilvēkiem, kuri ikdienā uzturas telpās, kurās tas ir paaugstināts – vismaz virs 50%, pasliktināsies veselība. Telpās esošais mitrums ne tikai veicina mājas putekļu ērcīšu, baktēriju, sēnīšu attīstību, bet arī pelējuma veidošanos. Mitruma savācēja uzstādīšana var palīdzēt mazināt šo problēmu. Arī tādas ikdienas darbības kā veļas žāvēšana iekštelpās, veicina mitruma veidošanos, tāpēc veļu labāk ieteicams žāvēt veļas žāvētājā vai vismaz atvērt logu, ja to žāvē iekštelpās. Tādējādi daļa no liekā mitruma tiks izvadīta ārā.

Latvijas iedzīvotājiem zema izpratne par HEPA filtrēšanas sistēmu

Jau iepriekš ziņots, ka Samsung Electronics Baltics veiktās aptaujas dati4 liecina, ka katru dienu 21% Latvijas iedzīvotāju izmanto putekļu sūcēju, lai uzkoptu mājokli. Savukārt vairums iedzīvotāju – 41%, dažādiem uzkopšanas darbiem to izmanto pāris reizes nedēļā. Diemžēl vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju – 57%, atzīst, ka viņi nezina, kādas priekšrocības nodrošina putekļu sūcēji ar HEPA filtrēšanas sistēmu. 38% iedzīvotāju izmanto putekļu sūcējus, kuriem nav HEPA filtrēšanas sistēma, bet 34% nav pārliecināti un nezina, vai mājsaimniecībā izmantojamajiem putekļu sūcējiem ir šī filtrēšanas sistēma.

1 https://www.who.int/europe/news/item/22-09-2021-statement-launch-of-the-who-global-air-quality-guidelines

2 Pārbaudīts, pamatojoties uz IEC 62885-2, CL.5.11, Jet mode režīmā testēšanu veica SLG Prüf- und Zertifizierungs GmbH. Rezultāti var atšķirties atkarībā no faktiskā lietojuma. Attiecas uz putekļu daļiņām, kuru izmērs ir no 0,5 līdz 4,2 µm

3 Pamatojoties uz Intertek veiktajiem testiem, saskaņā ar atsauci uz ISO 20743:2013 standarta 8.1. nodaļu. Neitralizē 99,9% Staphylococcus aureus ATCC 6538, Klebsiella pneumoniae ATCC 4352. Šī funkcija netiek atbalstīta ASV un Kanādā, un rezultāti var atšķirties atkarībā no faktiskajiem lietošanas apstākļiem

4 Tiešsaistes aptauju 2022. gada martā veica Samsung Electronics Baltics sadarbībā ar mediju aģentūru Starcom. Aptaujā Latvijā piedalījās 500 respondenti vecumā no 30 līdz 55 gadiem

Attēls: publicitātes

TOP Komentāri

avatar