Kā pasargāt sevi no ērcēm pavasarī?

Sākoties pavasarim, kad sniegs nokūst un temperatūras stabiņš pārsniedz 3 līdz 5 C grādus, ērces sāk kļūt aktīvākas. Tādēļ, baudot silto sauli pie dabas, ir jāsāk domāt arī par to, kā pasargāt sevi no ērcēm. Kad ir jāsāk domāt par ērču aktivitāti, kā aizsargāties un kādi līdzekļi palīdzēs atbaidīt ērces, stāsta BENU Aptiekas farmaceits Konstantīns Čerjomuhins.

Kad ir jāsāk uzmanīties no ērcēm?

Lai gan ērču aktīvais periods pārsvarā saistās ar vasaru, tās sāk kļūt aktīvas jau agrā pavasarī (kad gaisa temperatūra sāk pārsniegt +3 C grādu robežu) un ir sastopamas dažādās vietās, stāsta farmaceits K. Čerjomuhins. Apskatot ērču aktivitāti pa mēnešiem, varētu teikt, ka martā un aprīlī ērču aktivitāte ir zema, maijā un jūnijā tā ir augsta un parazīti rada maksimālu bīstamību, jūlijā un augustā aktivitāte ir vidēja, bet septembrī un oktobrī tā atkal ir zema. Ērču pamošanos veicina sniega kušana un stabili silts laiks. Ērču aktivitāte parasti sākas aprīlī un maijā, bet sezonas beigas ir septembrī vai oktobrī, kad temperatūra pazeminās un laikapstākļi kļūst mitri. Tajā pašā laikā, pirmie gadījumi, kad ērces ir piesūkušās, sākas jau martā. Ērču aktivitāte ir atkarīga no gaisa temperatūras, tāpēc ir vērts sekot laikapstākļiem dažādos reģionos.

Kā pasargāt sevi no ērcēm?

Lai pēc iespējas labāk pasargātu sevi un savus mīļos no ērcēm, K. Čerjomuhins dalās ar padomiem, kuri palīdzēs izvairīties no ērču piesūkšanās un pēc iespējas mazināt infekciju iegūšanas risku:

  • Vakcinējieties pret ērču encefalītu. Visbiežākā slimība, ar kuru var inficēties, ērcei piesūcoties, ir ērču encefalīts. Lai no tā izvairītos, ir iespēja jau iepriekš vakcinēties. Vakcinācija notiek saskaņā ar noteiktu shēmu. Vispirms tiek veikta pirmā vakcinācija, pēc 1–3 mēnešiem otrā, bet pēc vēl 12 mēnešiem trešā. Tāpat ir nepieciešams veikt revakcināciju ik pēc 3 gadiem. Imūnā aizsardzība pret encefalītu sāk darboties pēc otrās devas, bet trešā deva veido ilgtermiņa imunitāti. Ir svarīgi stingri uzraudzīt laiku starp vakcinācijas reizēm, jo noteiktā vakcinācijas grafika neievērošana var traucēt pilnvērtīgas imūnās atbildes attīstību. Vakcināciju var veikt jebkurā gadalaikā, bet labākais risinājums būtu to ieplānot laikus, lai līdz aprīlim jeb līdz ērču aktīvās sezonas sākumam imunitāte jau būtu sākusi veidoties. 
  • Valkājiet apģērbu, kas pēc iespējas vairāk aptver ķermeni. Tas ir īpaši svarīgi, apmeklējot parkus un meža teritorijas, kur ir visvairāk ērču. Apģērbam jābūt vieglam, gaišam un vienkāršam, lai vieglāk pamanītu ērces. Ķermeņa augšdaļai ieteicams valkāt drēbes ar garām piedurknēm un apkakli, kas piekļaujas tuvu kaklam. Apakšējai daļai priekšroka jādod biksēm, nevis šortiem. Cilvēki, kuri daudz ceļo, var iegādāties tā saucamos pretencefalīta tērpus, kas palīdzēs aizsargāties no ērcēm.
  • Izmantojiet aizsarglīdzekļus. Aptiekās ir pieejami dažādi repelenti jeb līdzekļi aizsardzībai pret ērcēm un citiem kukaiņiem. Repelentu veidi ir dažādi, un katrs var atrast piemērotāko, piemēram, ir pieejami šķidrumi, aerosoli, krēmi un emulsijas. Tāpat ir pieejami repelenti gan ar dabīgām sastāvdaļām, gan ar sintētiskām. Ir repelenti, kas jāuzklāj uz atklātām ādas vietām, bet ir tādi, kas lietojami tikai uz apģērba. 

Vienmēr pievērsiet uzmanību repelentu lietošanas instrukcijai! Dažus repelentus var lietot ilgstoši, taču citiem ir stingri ierobežojumi attiecībā uz lietošanas ilgumu un personas vecumu. Izvēloties līdzekļus bērniem, pārliecināties, ka tie ir paredzēti lietošanai arī bērniem atbilstošā vecumā. Arī mājdzīvniekiem ir pieejamas speciālas kakla siksnas, kas pasargās no ērcēm. Jums piemērotāko līdzekli izvēlēties palīdzēs farmaceits.

Ko darīt, ja ērce ir piesūkusies?

Ja uz ķermeņa tiek atrasta ērce, tā ir jānoņem pēc iespējas ātrāk, uzsver farmaceits. Vislabāk ir doties uz medicīnas iestādi, kur to izdarīs profesionāļi, bet, ja tas nav iespējams, to var izdarīt mājas apstākļos. Lai ērci noņemtu, ir jāizmanto diegs, pincete vai vislabāk specializēta pincetes veida ierīce. Nepieskarieties ērcei ar plikām un neaizsargātām rokām. Nemēģiniet izspiest ērci vai apstrādāt skarto zonu ar eļļas šķīdumiem, benzīnu vai citām līdzīgām vielām! Lai noņemtu piesūkušos ērti, satveriet ērces snuķīti pēc iespējas tuvāk ādai ar pinceti vai speciālo ierīci un lēni ar apļveida kustību izvelciet to ārā, nesaspiežot ērces vēderu. Ir svarīgi atcerēties, ka ērce pilnībā jānoņem, tādēļ to nedrīkst plēst, jo pastāv risks, ka ērces galva paliks ādas iekšpusē, un tieši caur parazīta siekalām infekcijas izraisītāji nonāk organismā. Jums ir jāmēģina izvilkt ērci dzīvu. Pēc tam koduma vieta jāapstrādā ar spirtu vai citu dezinfekcijas līdzekli un rūpīgi jānomazgā rokas. 

Izņemto ērci var nogādāt laboratorijā analīžu veikšanai. Laboratorijas tests parādīs, vai ērce ir inficēta un bīstama veselībai. Kamēr gaidāt analīžu rezultātus, sekojiet līdzi ķermeņa temperatūrai, koduma vietas stāvoklim un pašsajūtai. Veselības izmaiņu gadījumā nekavējoties sazinieties ar ārstu. Savukārt, ja analīzes apstiprina, ka ērce ir inficēta, ir steidzami jāsazinās ar ģimenes ārstu vai infekcijas slimību speciālistu, lai uzsāktu nepieciešamo ārstniecību.

Lai drošs pavasara sākums!

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar