Dati pierāda – vakcinācijai ir augsta efektivitāte un samazināts risks saslimt
Analizējot Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) rīcībā esošo informāciju par reģistrētajiem Covid-19 gadījumiem, un salīdzinot indivīdu līmenī ar Nacionālā veselības dienesta Vienotās veselības nozares elektroniskās informācijas sistēmā (e-veselībā) esošo informāciju par vakcinētajām pret Covid-19 personām, iegūta informācija, ka no 2020.gada 28.decembra līdz 2021. gada 2. jūlijam Covid-19 infekcija konstatēta 101 209 cilvēkiem, t. sk. 4 074 (4%) cilvēkiem pēc pirmās vakcīnas devas un 292 (0,3%) cilvēkiem infekcija konstatēta pēc 14 dienām, pabeidzot vakcinācijas kursu.
Salīdzinot Covid-19 infekcijas sastopamības biežumu visiem Latvijas iedzīvotājiem un vakcinētām personām, var secināt:
- Cilvēki, kas saņēmuši 1.poti, Covid-19 infekcija tika konstatēta 9,6 reizes retāk, nekā Covid-19 gadījumu sastopamība populācija kopumā,
- Cilvēki, kas pilnīgi vakcinēti (2 potes un 14 dienas pēc vakcinācijas) – 93,6 reizes retāk iespēja inficēties,
Epidemioloģiskās uzraudzības dati apstiprina klīniskajos pētījumos iegūto informāciju, ka vakcinācija efektīvi samazina inficēšanās, hospitalizācijas un nāves risku Covid-19 infekcijas rezultātā.
Savukārt analizējot stacionēšanās datus no 2020.gada 53.nedēļas līdz 2021.gada 21.nedēļai kopumā stacionēti 11 440 cilvēki, kur 11 115 gadījumos cilvēks nebija vakcinēts, 322 gadījumos bija saņemta viena pote, bet 3 gadījumos stacionēšanai bija citi iemesli.
Līdzīgs datu sadalījums ir ar Covid-19 saistītajiem nāves gadījumiem vakcinēto un nevakcinēto vidū.No 2020.gada 53.nedēļas līdz 2021.gada 26.nedēļai kopā konstatēti 2 718 nāves gadījumi, t.sk. 2 395 nevakcinēto vidū, 322 gadījumos bija saņemta viena pote, bet 1 cilvēkam bija pilns vakcinācijas kurss. Analizējot sīkāk šo gadījumu, seniors bija pieklājīgā vecumā ar vairākām blakussaslimšanām, bez Covid-19 simptomiem.
Vakcinēto personu vidū inficēšanās, hospitalizācijas vai nāves risks Covid-19 dēļ novērojams ievērojami zemāks salīdzinājumā ar vidējo attiecīgo stāvokļu biežumu populācija, it sevišķi, ja ir pabeigts vakcinācijas kurss, tādējādi pieaugot vakcinācijas aptverei, Covid-19 izplatība ievērojami mazināsies, tiks novērsti stacionēšanas un nāves gadījumi. Ar citiem sabiedrības veselības drošības pasākumiem (piem., sociālā distancēšanās, roku mazgāšana) nav iespējams sasniegt šādu efektu. Vairākas infekcijas slimības pasaulē ir ierobežotas un apturētas pateicoties vakcinācijai.
Pagājušā nedēļā tika novērots 5,3% pieaugums pret iepriekšējo, tas skaidrojams testu pieaugumu 62,7% , vidēji dienā veicot 8 179 testus (iepriekš 5 026 testus). Vidēji vienā dienā tika atklāti 60 jauni inficētie (nedēļu iepriekš 57).
Pēdējo septiņu dienu laikā tika stacionēti vidēji 8 pacienti dienā (nedēļu iepriekš 12), tādējādi ikdienā slimnīcās ar Covid-19 ārstējas vidēji 127 (iepriekš 186) pacienti.
Visās vecuma grupās turpinās saslimstības samazinājums, izteiktāka saslimstības tendence vērojama vecuma grupā 10-29.
Covid-19 infekcijas reproduktivitātes koeficents (R) šobrīd ir 1,06 (nedēļu iepriekš 0,59), kas saistīts ar gadījumu pieaugumu pagājušajā nedēļā.
Eiropas valstu vidējais kumulatīvais saslimstības rādītājs ir 39 (iepriekš 51), Latvijā joprojām saglabājas divas reizes augstāks rādītājs pret ES.
No 21.nedēļas līdz pagājušajai nedēļai (26.nedēļa) kopumā bija 111 ievestie Covid-19 gadījumi: Krievija 39, Turcija 11,Vācija 10, Lielbritānija 9, Spānija 5. Pagājušajā nedēļā kopumā 79 Covid-19 gadījumi bija ievesti no trešajām valstīm.
Neraugoties uz saslimstības mazināšanos, aicinām iedzīvotājus vakcinēties pret Covid-19.Vakcinācija ir drošākais un efektīvākais aizsardzības veids, kas pasargā no smagām slimības formām un mazina Covid-19 infekcijas izplatību sabiedrībā.
Neraugoties uz saslimstības mazināšanos, aicinām iedzīvotājus vakcinēties pret Covid-19.Vakcinācija ir drošākais un efektīvākais aizsardzības veids, kas pasargā no smagām slimības formām un mazina Covid-19 infekcijas izplatību sabiedrībā.
Atgādinām, ka Covid-19 profilakses pasākumi saglabājas un joprojām rūpīgi jāievēro:
- īpaši rūpīgi ievēro roku higiēnu,
- pareizi lieto sejas masku (nosedzot degunu un zodu),
- vēdini telpas vairākas reizes dienā, ievērojot visus drošības pasākumus (pieskatot mazus bērnus), plaši atverot logus, lai svaigais gaiss pēc iespējas vairāk cirkulētu telpā. Īpaši aktuāli tas ir mājsaimniecībās, kur uzturās vairāki ģimenes locekļi, kā arī darbavietās un izglītības ietādēs, kur darba un mācību process notiek klātienē,
- iespēju robežās strādā attālināti,
- nedoties uz darbu un publiskām vietām pat ar mazākajiem elpceļu saslimšanas simptomiem (piemēram, kakla sāpēm, nelielu klepu, paaugstinātu ķermeņa temperatūru).
Foto: canva.com
TOP Komentāri