Covid-19 pandēmija nav mazinājusi interesi par zaļo dzīvesveidu

Noslēdzoties 2020. gadam, starptautisko pētījumu aģentūras Globe Scan aptaujā secināts, ka pandēmija un bažas par veselību nav mazinājušas interesi par vides jautājumiem, tomēr populāri ir tikai viegli īstenojami risinājumi, kas neprasa lielus ieguldījumus.

Globe Scan veikusi aptauju, kurā noskaidrojies: šobrīd sabiedrība par nozīmīgākajām globālajām problēmām uzskata Covid-19 pandēmiju un klimata izmaiņas (pirmo kā svarīgāko minējuši 68 % aptaujas dalībnieku, bet otro – 60 %). Mazliet mazāk aptaujas dalībniekus satrauc gaisa piesārņojums (56 %) un vienreizlietojamās plastmasas izmantošana (55 %). Katrs otrais respondents atzinis, ka raizējas par bioloģiskās daudzveidības samazināšanos.

Vairums aptaujas dalībnieku mūsu planētas nākotnes vārdā vēlētos samazināt enerģijas patēriņu mājoklī (80 %) un izvēlēties ilgmūžīgākas mantas (77 %). Teju 60 % apgalvo, ka vēlētos vairāk izmantot pārstrādātus vai atjaunojamus materiālus un samazināt vienreizlietojamu preču patēriņu. Krietni retāk cilvēki vēlētos izmantot mēbeļu un apģērba īri (20 %) un iegādāties lietotas preces (34 %).

„Visā pasaulē ir vērojama tendence, ka no “zaļajiem” risinājumiem vismazāko atsaucību gūst tie, kurus cilvēki uzskata par sarežģītiem un grūti īstenojamiem. Tādi ir, piemēram, koplietošanas pakalpojumi kā mēbeļu un apģērba īre, atbildīga ceļošana, atsakoties no lidojumiem un plānojot izbraucienus tuvāk mājām, kā arī jauno tehnoloģiju – saules bateriju, elektromobiļu u. tml. – ieviešana dzīvē. Jo vieglāk risinājums ir ieviešams ikdienā, jo lielāka iespēja, ka cilvēki to patiešām izvēlēsies,” uzskata IKEA korporatīvās komunikācijas vadītāja Baltijas valstīs Renata Dante. Viņa pastāsta, ka aptaujā noskaidrojies: cilvēkus visspēcīgāk motivē pārmaiņu ietekme uz veselību.

10 vienkārši veidi, kā dzīvot ilgtspējīgāk

IKEA Interjera dizaina nodaļas vadītājs Dariuss Rimkus uzskaita 10 vienkāršus veidus, kas padarīs dzīvi mājās ilgtspējīgāku. 

  1. Ietaupi elektrību ar LED spuldzēm. Lietojot mājās LED spuldzes, var ietaupīt līdz pat 85 % elektroenerģijas, turklāt LED spuldzes kalpo par 20 % ilgāk nekā klasiskās kvēlspuldzes. 
  2. Īpaši jaucējkrāni ar aeratoru var ietaupīt līdz pat 40 % ūdens, nesamazinot spiedienu. IKEA strādā pie dažādiem mājās noderīgiem izgudrojumiem, piemēram, īpašiem jaucējkrāna uzgaļiem, ar kuriem var ietaupīt līdz pat 90 % ūdens. 
  3. Atkārtoti uzlādējamas baterijas. Lai ierobežotu vienreizlietojamu priekšmetu izmantošanu, IKEA pakāpeniski atsakās no vienreizlietojamām baterijām un mudina patērētājus pāriet uz atkārtoti uzlādējamām baterijām. Teorētiskas aplēses liecina – ja visi IKEA pircēji lietotu tikai atkārtoti uzlādējamas baterijas un izmantotu tās augsta patēriņa elektroierīcēm, pēc 50 uzlādēm būtu ietaupītas 5000 tonnas kaitīgo atkritumu. 
  4. Atkritumu šķirošana, pēc aptaujas dalībnieku domām, ir viena no mājās visvieglāk īstenojamajām „zaļajām“ iniciatīvām. Tvertnes atkritumu šķirošanai var novietot ne vien ierastajā vietā zem virtuves izlietnes, bet arī uz balkona vai skapīšos. Ērta risinājuma izveidošana neprasa lielus ieguldījumus. 
  5. Pārstrādāti materiāli. Atkritumu šķirošana nāk par labu apkārtējai videi, jo jau saražoto plastmasu var lietot atkārtoti, tā ietaupot resursus un samazinot piesārņojumu. Piemēram, no pārstrādātām plastmasas pudelēm var ražot paklājus, mēbeļu daļas vai dažādus tekstilizstrādājumus. 
  6. Atteikšanās no vienreizlietojamiem priekšmetiem. Vienreizlietojams plastmasas iepakojums, atspirdzinošo dzērienu pudeles un citi vienreizlietojami plastmasas priekšmeti palielina plastmasas piesārņojuma apjomu. IKEA pārstāvis rosina izvēlēties atkārtoti lietojamas ūdens pudeles, bet plastmasas šķīvjus un krūzītes no plastmasas, kas ir ražota uz cukurniedru bāzes un ko var lietot vairākas reizes. 
  7. Atjauno, pielāgo un lieto atkārtoti jau esošās mantas. Piemēram, varbūt nav vajadzības mainīt visu dīvānu, bet pietiek nomainīt pārvalku. Turklāt, izvēloties pārvalku, kas izgatavots no pārstrādātām PET pudelēm, vidi var saudzēt vēl vairāk. 
  8. Pārskati savus ēšanas paradumus. Starptautiskā pētījuma dalībnieki uzskata, ka ēdiena gatavošana mājās, augu valsts produktu izvēle un vietējo ražotāju pārtikas patērēšana nāk par labu ne vien labsajūtai, bet arī apkārtējai videi. 4 no 10 respondentiem atzīst, ka būtu gatavi atteikties no gaļas par labu augu produktiem, ja ēdiena garša un cena paliktu nemainīga. 
  9. Pārtikas audzēšana mājās kļūst arvien populārāka. Loģistikas radīto piesārņojumu var samazināt, pat tikai audzējot uz palodzes zaļumus. 
  10. Ētiska iepirkšanās. Arvien vairāk respondentu apgalvo, ka būtu gatavi maksāt vairāk par ētisku zīmolu ražojumiem, lai arī īstenībā tā rīkojas tikai 30 %. Šis rādītājs ir nemainīgs jau kopš 1999. gada. Sertificētu, atbildīgi ražotu preču izvēle arī palīdz pasargāt vidi. 

Par aptauju: 2020. gada aptauju „Veselīgs un ilgtspējīgs dzīvesveids“ veica Kanādas starptautiskā pētījumu aģentūra Globe Scan. Aptaujā piedalījās kopumā 27 000 respondentu no 27 valstīm. 

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar