Atklāj un izbaudi reljefaino Kubeseles dabas taku Vidzemē
2002. gadā – Starptautiskajā ekotūrisma gadā – tika izveidota Kubeseles dabas taka 3,6 kilometru garumā, pateicoties Gaujas Nacionālā parka, Krimuldas pagasta, Krimuldas evaņģēliski luteriskās draudzes, vietējo uzņēmēju un vēl daudzu citu cilvēku atbalstam.
Dabas taka ir kā loks, sākoties un beidzoties pie Krimuldas baznīcas, kura ved gar vēstures un ģeoloģiskiem pieminekļiem Runtiņupītes krastos, piemēram, Krimuldas baznīcu un mācītājmāju, Tējas namiņu, Kubeseles pilskalnu, Kaupo kapa uzkalniņu, Runtiņalu, Saulstariņu klintīm un alu, enkurklučiem. Krimuldas baznīca ir vecākā Latvijas lauku baznīca. Tā Kubeselē celta 1205.gadā. Baznīca apmeklētājiem atvērta katru dienu. Apskate pret ziedojumiem. Pie baznīcas atrodas Lilijas labirints un piemiņas akmens latviešu rokrakstu literatūras pārstāvim, Krimuldas draudzes skolas skolotājam J.N.Ramanim. Labirints kristīgajā pasaulē jau izsenis simbolizē cilvēka ceļu pie Dieva.
Šķērsojot Runtiņu par pusloka tiltiņu un paejot garām Tējas namiņam, skatam paveras Kubeseles pilskalns, uz kura 1775.gadā uzcelta mācītājmāja. Pilskalna pakājē, Runtiņupītes krastā, nonākam pie uzkalniņa, kas tiek uzskatīts par Kaupo kapa vietu. Par to vēsta piemiņas zīme.
Netālu no piemiņas vietas var apskatīt Kubeseles jeb Runtiņalu. Tās garums 5-6 metri. Ala ir aizsargājams ģeoloģisks objekts.
Ejot tālāk cauri Gaujmalas mežiem un vairākkārt šķērsojot Runtiņu, lokveida taka nonāk pie Saulstaru alas smilšakmens atsegumā. Tālāk skatam atklājas Lielais akmens jeb Runtiņa avotakmens, pie kura iztek spēcīgs avots.
Netālu, skaistās Gaujas krastā redzami Gaujas plostnieku darba liecinieki – betona enkurkluči.
Taka turpinās mežā, kur var starp kokiem var saskatīt senos baltu un lībiešu uzkalniņkapus, kā arī Gaujas kapsētu un visbeidzot Veco Baronu kapsētu.
Iznākot no meža, labajā pusē skatam paveras skaista ainava ar stalto Krimuldas baznīcu.
Autors: Santa Bivbāne
Foto: Elīna Ezeriņa
TOP Komentāri