Papildu 12 miljonus eiro finansējums veselībai
No budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem” valdība otrdien piešķīra 7 miljonus eiro, lai nodrošinātu medikamentozās ārstēšanas nepārtrauktību un segtu kompensējamo medikamentu budžeta deficītu, kā arī 5 miljonus eiro papildu finansējumu onkoloģijas pacientu ārstēšanas procesa nepārtrauktības nodrošināšanas stacionāros.
Zāļu kompensācijas sistēma Latvijā nodrošina pacientiem iespēju saņemt ārstēšanai nepieciešamos medikamentus, kas ir pilnībā vai daļēji apmaksāti no valsts budžeta un iekļauti Kompensējamo zāļu sarakstā. Šobrīd šī atbalsta sistēma aptver aptuveni 656 tūkstošus Latvijas iedzīvotāju, tomēr pieejamais finansējums – 285,7 miljoni eiro – nav pietiekams. Lai gan 2024. gada laikā kompensējamo zāļu pieejamības nodrošināšanai tika piešķirti papildus 55,5 miljonu eiro, ievērojama daļa šīs summas tika novirzīta deficīta segšanai un uzsākto terapiju turpināšanai, un tikai daļa sistēmas attīstībai.
Zāļu pareiza un laicīga lietošana nodrošina mērķtiecīgu, efektīvu un bieži vien dzīvību glābjošu ārstēšanu visdažādākajām veselības problēmām un var ievērojami uzlabot cilvēku veselības rezultātus un vispārējo dzīves kvalitāti. Valsts piešķirtais finansējums zāļu kompensācijas nodrošināšanai tiek lietderīgi izmantots un nonāk pie pacientiem, sniedzot efektivitāti jau īstermiņā, samazinot izdevumus stacionāra līmenī. Tomēr Latvijas finansējums zāļu kompensācijai ir viens no zemākajiem Eiropas Savienībā, atpaliekot gan no Lietuvas, gan Igaunijas.
Veselības ministrija uzsver nepieciešamību turpināt palielināt finansējumu kompensējamo zāļu sistēmai.
Tāpat, lai onkoloģiskiem pacientiem nodrošinātu veselības aprūpes pakalpojumu nepārtrauktību stacionāros līdz 2024 gada beigām, slimnīcām piešķirts 5,1 milj. eiro no budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”. Tādējādi tiks nodrošināta onkoloģisko pacientu ārstēšanas nepārtrauktība līdz 2024. gada beigām.
Onkoloģisko slimību ārstēšanas procesa nepārtrauktībai tiks nodrošināti dažādi diagnostikas un ārstēšanas pakalpojumi, piemēram: dažādi specifiski izmeklējumi, ķirurģiskās procedūras – atsevišķos gadījumos izmantojot implantus vai specifiskus materiālus, staru terapija un ķīmijterapija, rehabilitācija, paliatīvā aprūpe u.c.. Dati liecina, ka pacientu skaits onkoloģiskajās veselības aprūpes pakalpojumu programmās pieaug, jo jaunākās un uzlabotās diagnostikas metodes ļauj agrāk atklāt onkoloģiskas saslimšanas, arī uzlabota veselības aprūpes pakalpojumu pieejamība, kā arī pieaug sabiedrības izpratne par vēža simptomiem, kas veicina biežāku ārstēšanās meklēšanu.
Veselības ministrija Komunikācijas nodaļa
Foto: canva.com
TOP Komentāri