Kāpēc piedalīties hakatonos jeb 100% uzvaras garša

Hakatoni ir dinamiski pasākumi, kuros dalībnieki īsā laika posmā komandās rada risinājumus dažādām problēmām, attīsta idejas un mācās pārvērst šīs idejas praktiskos risinājumos. Ja tradicionālajos konkursos galvenā motivācija bieži vien ir pirmās vietas iegūšana, tad hakatoni pilnībā maina uzvaras nozīmi. Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) un Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta veselības kopienas (EIT Health) veselības inovāciju hakatona i-Days rīkotāji, mentori un dalībnieki ir pārliecināti, ka uzvarētājs ir ikviens iesaistītais, un dalās priekšrocībās, kuras sniedz dalība hakatonos.

Tramplīns nākotnes karjerai

Hakatoni ir lieliska iespēja inovatoriem, tehnoloģiju entuziastiem un vienkārši radošiem prātiem izkāpt no savas komforta zonas, iegūt jaunas prasmes, satikt domubiedrus, ar kuriem kopā īstenot savu ideju, atrast mentorus, kas šo īstenošanu paātrina, un atrisināt reālus izaicinājumus, kas līdz šim nav izdevies nevienam citam. Iegūtās prasmes var izmantot profesionālajā izaugsmē vai personīgajos projektos, turklāt hakatoni ir iespēja apliecināt savu jaudu un likt par sevi manīt potenciālajiem darba devējiem, investoriem un citiem svarīgiem cilvēkiem. Un, protams, iegūt vērtīgas balvas.

“Uzvara hakatonā nebūt nav vienīgais un galvenais šī procesa mērķis – daudz svarīgāk ir atrast labas idejas. Gan i-Days, gan vispār jebkurš hakatons ir lielisks CV papildinājums pasākuma dalībniekiem. Hakatoni nodrošina vidi, lai attīstītu tādas prasmes un iemaņas kā spēja ātri pielāgoties jauniem apstākļiem, viegli iedziļināties mazāk zināmās tēmās, izcelt būtiskāko, mijiedarboties un sarunāties, ievērot termiņus, radīt iespaidu par sevi, satikt mentorus un ekspertus. Ja cilvēkam ir ideja un netrūkst centības, pat neuzvarot ir visas iespējas nodibināt kontaktus un gūt atpazīstamību profesionālajā lokā,” saka RSU Inovāciju centra direktore un EIT Health centra Latvijā vadītāja Līga Žūka. 

Ieguvums ne tikai dalībniekiem, bet arī organizācijām

Šogad aizvadītajam hakatonam i-Days bijuši auglīgi rezultāti: vienu no komandām – Health Connect – sadarbībai uzrunāja Bērnu klīniskā universitātes slimnīca (Bērnu slimnīca), bet hakatona uzvarētāji Linky pārrunā iespēju īstenot savu risinājumu sadarbībā ar Liepājas slimnīcu. Abu komandu piedāvātie risinājumi saistīti ar bērnu paliatīvās aprūpes uzlabošanu.

Bērnu slimnīca jau vairākus gadus aktīvi iesaistās universitāšu un citu institūciju organizētajos hakatonos, lai veidotu sadarbību ar jaunuzņēmumiem, studentiem un ideju ģenerētājiem. 

“Hakatonos lielākais uzsvars vienmēr bijis uz to, kā aktualizēt un aktivizēt domāšanu par kādu konkrētu problēmu. Ļoti bieži ar šīm problēmām saskaramies ikdienā: tās kaut kādā veidā traucē, bet mums nav pat skaidrs, kā tās atrisināt, kurš varētu tās atrisināt un kā mēs varētu līdz šim risinājumam nonākt. Hakatons ir ļoti laba iespēja satikties ar cilvēkiem, kuri uz to pašu problēmu skatās pavisam citādi un var piedāvāt svaigas idejas. I-Days pusotras dienas laikā komandas tika līdz taustāmiem rezultātiem, līdz kuriem citu konkursu ietvaros mēs nevarētu nonākt krietni ilgākā laikā,” stāsta Arta Akurātere-Freiberga, i-Days mentore no Bērnu slimnīcas.

Viņa uzsver, ka īpaši veiksmīgi hakatonos startē komandas, kas jau ir sastrādājušās, un būtisku lomu spēlē iepriekšējā pieredze un atvērtība. “Idejas, kas saņemtas no starptautiskām komandām vai dalībniekiem, kuri papildus strādā šajā jomā brīvprātīgi, ir ar daudz dziļāku izpratni un ietver jau konkrētu informāciju un reālu, vērtīgu pieredzi. Ir arī dalībnieki, kas nāk uz hakatonu jau ar konkrētu risinājumu, kurš jāpielāgo izaicinājumam. Un šī, manuprāt, nav pareiza pieeja – ir svarīgi būt atvērtam, ieklausīties reālajās vajadzībās un balstīt savu risinājumu tajās,” uzsver Arta Akurātere-Freiberga.

Šobrīd Bērnu slimnīca ir gatava uzsākt sadarbību ar komandu Health Connect. “Viņu ideja ir viņu intelektuālais īpašums, un protams, ka mēs ieviešanā iesaistām arī komandu. Šie jaunieši ir jāatbalsta, jādod viņiem iespēja veidot konkrētu pētījumu vai prototipu, bet tai jābūt viņu pašu idejai un viņu pašu biznesam. Ja tomēr jaunieši dažādu apsvērumu dēļ nevēlas paši turpināt idejas realizāciju, pastāv iespēja integrēt to kādā no mūsu projektiem, piesaistot idejas autorus vismaz kādā noteiktā projekta realizēšanas posmā,” atklāj Arta Akurātere-Freiberga. 

Trīs svarīgas prasmes jeb kā uzvarēt hakatonā

EIT Health i-Days uzvarētāju komanda Linky hakatonā risināja Bērnu slimnīcas izaicinājumu un piedāvāja ideju par virtuālo asistentu, kas palīdzētu ārstiem un bērniem paliatīvajā aprūpē. Linky plāno to attīstīt tālāk sadarbībā ar Latvijas slimnīcām un profesoriem. 

Komandas pārstāvis un RSU medicīnas students Maro Domingess-Moija (Maro Domínguez Moya) stāsta: “Jauniešiem vajadzētu piedalīties hakatonos, jo tā ir iespēja gūt pieredzi, it īpaši tajos hakatonos, kuru norise ir koncentrēta vienā vai divās dienās, tāpēc var mācīties ļoti ātri un intensīvi. Var satikt jaunus cilvēkus no dažādām universitātēm vai no citām jomām, kurus arī interesē tie paši izaicinājumi, un arī pārbaudīt savu spēju robežas.” 

Viņaprāt, jaunajiem inovatoriem ir nepieciešamas trīs svarīgas kompetences: “Pirmkārt, ir vajadzīga neatlaidība, jo, kad jums ir ideja, jums tai ir jātic un tā būs jāskaidro daudziem. Otrkārt, ir nepieciešama vīzija, jo inovāciju gadījumā jūs ieviešat kaut ko jaunu, par ko cilvēki nekad iepriekš nav domājuši, tāpēc jums ir jārada revolūcija savā inovācijas jomā. Treškārt, svarīgas ir komunikācijas prasmes, ir jāprot veidot kontaktus ar cilvēkiem, it īpaši jaunuzņēmumiem, kuri vēlas ieiet jaunā tirgū vai nozarē. Ir jātiekas ar svarīgākajiem cilvēkiem savā jomā, kā mēs to darījām mūsu gadījumā ar paliatīvo aprūpi. Tāpēc ir nepieciešams sazināties ar cilvēkiem, kuriem ir tāds pats redzējums kā jums, un arī ar mentoriem, kas var palīdzēt.”

Maro Domingess-Moija uzsver – i-Days un EIT Health palīdzēja viņa komandai mācīties attīstīt savas idejas un projektus: “Ievērojot dažas vadlīnijas, mēs spējām no vienkāršas idejas izveidot inovāciju, un par to liels paldies šiem semināriem. EIT Health ir Eiropas sakari un noteikta infrastruktūra, lai inovatori ar mentoru palīdzību varētu labāk attīstīt savas idejas, un tas ir ļoti vērtīgi.” 

EIT Health centrs Latvijā regulāri rīko hakatonu i-Days, kas ir mērķēts uz starpdisciplināru komandu veidošanu un inovatīvu ideju radīšanu, iesaistot dažādās augstskolās, programmās un studiju līmeņos studējošos. Caur šo un citām aktivitātēm mēs stiprinām Latvijas veselības aprūpes inovāciju ekosistēmu, un rezultātā uzvar visi – pirmās vietas ieguvēji, pārējie dalībnieki, veselības organizācijas un iestādes, veselības aprūpes nozare un visa Latvijas sabiedrība,” pauž RSU Inovāciju centra direktore un EIT Health centra Latvijā vadītāja Līga Žūka. 

Foto: publicitāte

TOP Komentāri

avatar