Atklāti runā par pēcdzemdību depresiju

Fotogrāfijās mākslinieks atspoguļojis pēcdzemdību depresijas varā nonākušo sieviešu emocijas un noskaņojumu. Video, ko varēs noskatīties ikviens izstādes apmeklētājs, jaunās māmiņas dalīsies personīgajā pieredzē, kā arī varēs uzzināt papildus informāciju par depresiju un tās ārstēšanu.

Projekta Nepaliec vienatnē! idejas autore ir biedrības Debesmanna dibinātāja un valdes priekšsēdētāja Iveta Parravani, kura pati četrus gadus cietusi no pēcdzemdību depresijas un pēctraumas stresa sindroma. Viņa ilgu laiku centās nomācošās izjūtas nevienam neizrādīt un cīnīties pret tām pati. Tačusievietēm, kuras cieš no perinatālās depresijas, ir ļoti svarīgi, lai apkārtējie viņas uzklausa, atbalsta un nenosoda, un lai viņas zina, kur vērsties pēc palīdzības.

Iveta Parravani stāsta, ka pētījumi pasaulē liecina – depresija pēc mazuļa dzimšanas skar aptuveni 15% sieviešu: „Diemžēl sabiedrībā joprojām dominē nepareizs uzskats, ka tā ir izlaidība vai slinkums, kas pāriet, ja saņemas. Patiesībā pēcdzemdību depresija ir nopietns emocionāls traucējums, no kura atbrīvoties iespējams, vien saņemot profesionālu palīdzību. Ieilgusi un neārstēta depresija var būt cēlonis ģimenes sairšanai, cieš ne tikai māte vai tēvs, bet arī bērns un visa ģimene.”

Kampaņā iesaistītā psiholoģe, kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite Diāna Zande papildina: „Depresija no skumjām atšķiras ar to, ka tas ir ilgstošs stāvoklis. Ja sieviete vismaz divas nedēļas jūt nomāktu garastāvokli, aizkaitināmību, raudulīgumu, skumjas, bezcerību, ja tagadne un nākotne rādās drūmās krāsās, tad ir pamats meklēt palīdzību. Vispirms vajadzētu par savām izjūtām stāstīt tuviniekiem un saņemt no viņiem atbalstu. Nav jābaidās arī vērsties pie ārsta. Emocionālajiem traucējumiem ir dažādas smaguma pakāpes un psihoterapeits palīdzēs saprast, kā ātrāk tikt galā ar depresiju.”

 

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar