84% jauniešu interesējas par dažādiem veselības tematiem

Lai arī 60% jauniešu nav apmierināti ar Latvijas veselības sistēmas piedāvātajām iespējām, 84% jauniem cilvēkiem ir interese par dažādiem veselības tematiem – pakalpojumu pieejamību, veselīgu dzīvesveidu, inovācijām un izglītības iespējām šajā jomā. Vienlaikus 46% jauniešu nezina, kurš patlaban ir veselības ministrs Latvijā – liecina Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta veselības kopienas (EIT Health) veiktā aptauja[1].

Vairumam aptaujāto jauniešu (84%) ir interese par dažādiem veselības tematiem. Nozīmīgākie veselības jautājumi jauniešiem ir saistīti ar pašu un tuvinieku veselības stāvokli un veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību, piemēram, mentālās veselības temats (79%), valsts apmaksātu veselības pakalpojumu iespējas un pieejamība (76%), veselīgs dzīvesveids (73%) un veselības pakalpojumu kvalitāte Latvijā (70%), kā arī maksas veselības pakalpojumu iespējas un pieejamība (31%).

Vērojams, ka aptuveni trešdaļa jauno cilvēku interesējas par inovācijām (37%) un izglītības kvalitāti (32%) veselības jomā Latvijā, bet katrs piektais (21%) kā nozīmīgu atzīmē izglītības iespējas mūsu valstī šajā jomā. Šie varētu būt jaunieši, kas tālākajā karjerā izvēlas tieši veselības nozari.

Interesanti, ka gandrīz puse (46%) jauniešu nezina, kurš patlaban ir Latvijas Republikas veselības ministrs. Aptaujas dati liecina, ka reģionos dzīvojošajiem jauniešiem uz šo jautājumu ir grūtāk atbildēt nekā pilsētās dzīvojošiem.

Lai gan vairums jauniešu (67%) uzskata, ka Latvijā ir kvalificēti un profesionāli veselības aprūpes speciālisti, tikai 44% jauno cilvēku uzskata, ka darbs veselības aprūpes jomā ir prestižs. Vairāk nekā puse jauniešu norāda, ka viņiem un viņu ģimenes locekļiem nav viegli un laikus pieejami veselības aprūpes pakalpojumi. Tāpat aptuveni puse respondentu apliecina, ka Latvijā nav moderni aprīkotas veselības aprūpes sniegšanas vietas, kā arī to, ka netiek pastāvīgi radītas inovācijas veselības aprūpē.

“Aptaujas dati ļoti uzskatāmi liecina, cik būtiski ir strādāt pie veselības aprūpes sistēmas attīstīšanas, modernizācijas un arī jomas prestiža celšanas. Jo mums ļoti nepieciešami jauni speciālisti un tikpat nepieciešamas ir inovācijas veselības aprūpes jomā, kas spēj uzlabot ārstēšanas procesu, samazināt speciālistu slodzi un veicināt modernu risinājumu pielietošanu. Pasaulē inovācijas veselības nozarē pēdējo gadu laikā arvien straujāk pieaug, bet Latvijā to potenciāls vēl aizvien nav realizēts,” stāsta RSU Starptautisko sakaru departamenta direktore un EIT Health centra Latvijā vadītāja Baiba Pētersone.

Jāatgādina, ka patlaban norisinās pieteikšanās i-Days hakatona Latvijas posmam, kuru organizē EIT Health centrs Latvijā, kas atrodas Rīgas Stradiņa universitāte, no 8. līdz 10. novembrim. Studentu, rezidentu un jauno profesionāļu komandas meklēs risinājumus veselības jomas izaicinājumiem, šogad īpaši pievēršoties tieši digitālajiem risinājumiem. Komandas hakatonā cīnīsies par uzvaru un galveno balvu – 1000 eiro un ceļazīmi uz Eiropas fināla sacensībām Vīnē. Interesenti aicināti pieteikties hakatonam, aizpildot pieteikuma formu: https://j28wqvqsljj.typeform.com/Riga-i-Days?typeform-source=eithealth.eu. Savu dalību var pieteikt gan komandas, gan individuāli dalībnieki. Pieteikšanās iespējama līdz 7. novembrim.

Par i-Days

i-Days piedāvā iespēju studentiem, rezidentiem un jaunajiem profesionāļiem piedalīties inovatīvu veselības aprūpes ideju izstrādē dažādos EIT Health pasākumos visā Eiropā. Pasākumu laikā dalībnieki gūst padziļinātu ieskatu par veselības aprūpes jautājumiem, iepazīstas ar jaunākajām inovācijām veselības nozarē un sacenšas komandās, lai risinātu reālās dzīves problēmas. Katras valsts i-Days uzvarētājkomanda iegūst galveno balvu – ceļazīmi uz i-Days Eiropas konkursa finālu Vīnē.

Par EIT Health

EIT Health ir Eiropas publiskā un privātā sektora tīklojums veselības aprūpes jomā, kuru ir izveidojuši vairāk nekā 150 partneri (t.i., Eiropas vadošie uzņēmumi, universitātes, pētniecības un attīstības centri, kā arī slimnīcas un institūti). Tīklojuma uzdevums ir nodrošināt tādu veselības aprūpi, kas nākotnē sniegs Eiropas iedzīvotājiem iespēju dzīvot ilgāk un veselīgāk. EIT Health uzlabo Eiropas veselības aprūpes speciālistu prasmes, investējot viņu profesionālajā attīstībā un veicinot inovatīvu medicīnas produktu komercializāciju starptautiskajā mērogā. EIT Health Latvijas centrs atrodas Rīgas Stradiņa universitātē kopš 2019. gada janvāra.

[1] Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta veselības kopiena (EIT Health) sadarbībā ar pētījumu aģentūru SIA “Norstat Latvija” veica aptauju, apskatot, cik jaunieši ir informēti par veselības aprūpes iespējām Latvijā, kā viņi vērtē tās un kuri ir viņiem nozīmīgākie veselības jautājumi. Aptaujā piedalījās 352 jaunieši vecumā no 18 līdz 25 gadiem.

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar