VM un BKUS vienojas par ilgtermiņa bērnu drošības programmas ieviešanu traumatisma mazināšanai

2020.gada trīs vasaras mēnešos Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā sasniegts antirekords – vasaras laikā pēc gūtām traumām medicīnisko palīdzību meklējuši turpat 6000 bērni, kas ir par 700 vairāk nekā pērn. Epizodiskas kampaņas nav devušas vēlamo rezultātu un nākamais solis – ilgtermiņa bērnu drošības programmas izstrāde un realizācija nacionālā mērogā. 

“2020.gada augusts – 690 rokas traumas, 568 kājas traumas, 319 galvas traumas, no kurām trešā daļa – zīdaiņiem. Bērnu slimnīcas statistikas dati liecina par nepieņemamu tendenci – traumu statistika pieaug, neskatoties uz dzimstības samazinājumu Latvijā,” viedokli pauž BKUS virsārste Renāte Snipe: “Daļa traumas gūtas  krītot no elektropārvietošanās līdzekļiem, kuri mūsu ikdienā ienākuši salīdzinoši nesen, bet daļu traumas, piemēram, zīdaiņu traumas, joprojām jāvērtē kā vecāku nepietiekamu atbildību.”

Veselības ministrijas pārstāvji, tiekoties ar Bērnu slimnīcas speciālistiem, nonākuši pie vienota secinājuma – ir nepieciešama visaptveroša, uz mērķauditorijām vērsta bērnu drošības veicināšanas programma, kas tiktu realizēta visā Latvijā, iekļaujot gan bērnu, gan jauno ģimeņu, gan izglītības iestāžu, ģimenes ārstu un citu ar bērniem saistītu auditoriju. 

LR.Veselības ministre Ilze Viņķele: “Mūsu sabiedrības uzdevums ir rūpēties par to, lai bērniem pieejamā vide būtu ne tikai attīstoša un iekļaujoša, bet arī droša. Diemžēl joprojām liela daļa bērnu gūst traumas paredzamos un novēršamos apstākļos. Lai bērnus pasargātu no traumām, kuras var ietekmēt viņu fizisko un mentālo veselību, Veselības ministrija kopā ar Bērnu slimnīcas komandas speciālistiem īstenos loģisku turpinājumu jau iepriekš uzsāktajām iniciatīvām, lai ar mērķtiecīgu, pierādījumos balstītu, kā arī ilgtermiņa kampaņu uzrunātu pašus bērnus, jauniešus un viņu vecākus, kā arī mainītu sabiedrības atbildības sajūtu.”

BKUS valdes priekšsēdētājs Valts Ābols: “Bērnu slimnīcas nākotnes attīstības vīzija paredz kļūt par slimnīcu bez robežām – tas nozīmē gan digitālus, attālinātus risinājumus palīdzības sniegšanā, gan zināšanu pārnesi visu līmeņu etapos ar mērķi nodrošināt uz pierādījumiem balstītu, ērti pieejamu un personalizētu informāciju ikvienam – gan pusaudžiem, gan vecākiem, gan ģimenes ārstiem. Bērnu slimnīcā koncentrēts tā saucamais ‘know-how’ jeb zinātība par bērnu veselību un tā ir mūsu misija spēt to nodrošināt visā Latvijā. Mums rūp bērnu veselības līmenis visā Latvijā. Mums rūp, lai bērni augtu drošā vidē un tādēļ iniciējam raudzīties uz bērnu drošību pavisam jaunā, visaptverošā līmenī.”

Programma tikts realizēta ar ES Sociālā fonda atbalstu un to izstrādās un realizēs iepirkumu konkursa uzvarētājs, sākot no 2021.- 2023.gadam.  

Foto: pexels.com

TOP Komentāri

avatar